Technika
Knaus Tabbert 2024 – Od psí boudy po palác
Jiří Duchoň 27.11.2024 06:01
Foto: Jiří Duchoň
Od psí boudy po palác. Německá společnost Knaus Tabbert AG loni vyrobila na 30 tisíc volnočasových vozidel. Zaměstnává přes čtyři tisíce lidí a na začátku léta se v bavorském lázeňském městečku Bad Griesbach pochlubila svými novinkami.
Prostranství za hotelem Maximilian i letos obsadily desítky rozmanitých rekreačních vozidel. Knaus Tabbert je prodává pod značkami Knaus, Tabbert, T@B a Weinberg a luxusní Morelo. Potkali jsme mezi nimi nejen spartánské jednonápravové přívěsy třeba na rybaření, ale též impozantní přípojná vozidla, vestavby a nástavby. Wolfgang Speck, již přes deset let generální ředitel celé skupiny, uvedl během svého vystoupení řadu zajímavých grafů a kalkulací. Podle nich například rostly prodeje karavanů a obytných vozidel stabilně od roku 2010 a prozatímního vrcholu dosáhly v covidových letech 2020 a 2021, kdy se zákazníci kvůli různým omezením začali více zajímat o individuální turistiku. Navíc nám sdělil, že z těch 4 tisíc zaměstnanců jich je 2032 z Německa a 914 z Maďarska (v maďarském Nagyoroszi mají jednu z továren), ale též, že třetí a čtvrté místo patří Čechům (392), resp. Slovákům (389).
Foto: Jiří Duchoň
Uplynulé dva roky znamenaly obecně mírný pokles zájmu, nicméně již čísla z letošního jara naznačují, že se segment nadechuje k dalšímu růstu. Pro Knaus Tabbert, firmu s 80letou historií, to však platí jinak. „Naše společnost v roce 2023 dosáhla rekordu v obratu i počtu dodaných vozidel,“ uvedl Tibor Šuba, regionální manažer pro střední Evropu. A na jakých základech staví nejčastěji své obytné vozy? „Před covidem patřilo 90 % trhu obytných vozidel legendárnímu Fiatu Ducato, ale kvůli výpadkům výroby tento podíl dnes dosahuje asi 50 %,“ prozradil Šuba. Speck pak ještě oznámil, že nejvíce obytných vozidel a karavanů jezdí v Německu a Francii (v obou případech přes milion strojů) a i páté místo Nizozemců bychom asi čekali. Nicméně na patnáctém místě, tedy těsně za Dánskem a Portugalskem, najdeme překvapivě Slovinsko, jež skvěle ovládlo systém zápůjček pro cizince.
Foto: Jiří Duchoň
Nejvíce zvědaví jsme však byli na novinky pro rok 2025. Kromě řady zvláštních edicí a dílčích technických vylepšení stojí za zmínku zejména modely Knaus Cascan a Weinsberg X-Pedition. Oba zmiňované vozy jsou postaveny na novém podvozku Mercedes-Benz Sprinter, který je ceněným základním vozidlem spojujícím technologický pokrok s automobilovým vkusem. Jistě nepůjde o „kasovní trháky“, ale vyhoví požadavkům nejnáročnějších zákazníků se specifickými nároky. „Naši klienti stále častěji poptávají vozy, které jsou velmi komfortně vybavené a poskytují pohodlí, ať už se vydají kamkoliv,“ podotýká k tomu Petr Vondráček, marketingový ředitel Havex Group, kam spadá i největší tuzemský dovozce karavanů a obytných automobilů, společnost Hykro, a dodává: „Časy se mění a doby, kdy Češi upřednostňovali přestavěné dodávky nebo jednoduché karavany, jsou pryč. Stále sice přichází mnoho mladých lidí, kteří s karavaningem začínají a mají zájem i o menší a cenově dostupné vozy, ale zaznamenali jsme nárůst zájmu o dražší a luxusnější modely.“
Stranou zájmu není u akciové společnosti Knaus Tabbert ani nastupující elektrická trakce. Ve spolupráci s firmou HWA například vyvíjí systém, jenž by spalováním fosilních paliv pracoval jako generátor elektrické energie. Díky tomu elektromobil získá ještě více autonomie při fungování v divočině, a navíc se zákazník bude moci těšit na delší dojezd.
Knaus Boxlife |
Krátce jsme vyzkoušeli Knaus BoxLife v nové edici Platinum Selection. Potěšil kompaktní stavbou a celkovou hmotností do 3,5 tuny (stačí tedy ŘP skupiny B), ale též prostorným rozkládacím „letištěm“ vzadu a promyšlenými detaily. Navíc šlo o první příležitost svézt se ve Fiatu Ducato modelového roku 2024 Foto: Jiří Duchoň |
Převzato z časopisu