Motorsport
Formule 1 – Poločas
Tom Hyan 02.08.2012 13:36
Teprve v osmém závodě letošního mistrovství světa formule 1 jako první zopakoval Fernando Alonso vítězství; do té doby mělo sedm Grand Prix sedm různých vítězů...
V době, kdy čtete tyto řádky, už víte jistě víc, po naší uzávěrce se koncem července jely dvě další Velké ceny; německá na Hockenheimu znamenala poločas mistrovství světa, které v této sezoně nabylo na dramatičnosti. Sedm různých vítězů v sedmi prvních závodech, to tu ještě nebylo; jako první pak vítězství zopakoval Fernando Alonso ve Valencii (Velká cena Evropy), a pak Mark Webber v Silverstone, kde téměř celý závod vedoucího Alonsa předjel několik kol před cílem. Stále důležitější než rychlost je totiž kvalita pneumatik, a tak záleží na strategii jejich výměny. Navíc k tomu přistupuje jeden ryze nesportovní faktor, jenž z tohoto sportu dělá ruletu; závodník musí vystřídat pneumatiky s tvrdou i měkkou směsí, a to přesto, že je vůbec nepotřebuje.
Tak se stává, že suverénně vedoucímu jezdci dojdou pneumatiky, a předjíždí ho jeden soupeř za druhým. Tímto způsobem přišel Fernando Alonso o triumf ve Velké ceně Kanady, kde na ojetých gumách musel zpomalit a klesl z prvního na páté místo, stejně jako ve Velké Británii, kde jeho měkké ztratily potřebnou přilnavost a podlehl Marku Webberovi, druhému muži sezony, jemuž se podařilo vyhrát podruhé (první triumf vyjel v Monaku). Po Velké ceně Velké Británie si Fernando Alonso (Ferrari) držel vedení v šampionátu s náskokem třinácti bodů před Markem Webberem a devětadvaceti body před Sebastianem Vettelem (oba Red Bull Racing).
Velká cena Evropy na přístavním okruhu ve Valencii byla největším vítězstvím Fernanda Alonsa, který před domácím publikem předvedl opravdu jedinečný výkon. Startoval až z jedenáctého místa, v prvním kole získal tři pozice, před první zastávkou ve čtrnáctém už jel třetí, v osmadvacátém se na třetí místo vrátil a ve čtyřiatřicátém z padesáti sedmi se ujal vedení. Vyhrál průměrnou rychlostí 177,727 km/h; druhé místo patřilo jeho předchůdci u Ferrari finskému jezdci Kimi Räikkönenovi (Lotus Renault) a třetím se konečně na stupně vítězů vrátil Michael Schumacher (Mercedes-AMG W03). Nepříjemným překvapením se naopak ukázala klesající forma vozů McLaren MP4-27 Mercedes, jejichž jezdci Lewis Hamilton a Jenson Button zklamali své příznivce zejména na domácí Grand Prix v britském Silverstone (osmý a desátý), ale předtím Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Kanady průměrnou rychlostí 198,027 km/h. Lewis Hamilton je jedním z mála jezdců, kterým nechybí dravost někdejších legend formule 1, ale v divokých kouscích ho ještě překonává Pastor Maldonado z Venezuely, tradiční sběratel penalizací za zaviněné kolize, hlavně s Hamiltonem!
Stal se však miláčkem Itálie, protože poprvé od roku 1970 ve formuli 1 chybí italský závodník, ale Maldonado se stejně jako Felipe Massa nebo Robert Kubica vypracoval do formule 1 v italských týmech. Od listopadu 2002 žil v Miláně, než se jako jezdec F1 přestěhoval do Monte Carla. Jeho kariéru provází řada havárií, ale také titul mistra GP2 Series a štědrá podpora kontroverzního venezuelského prezidenta Huga Cháveze, který na jedné straně zavádí v této zemi jakousi formu komunismu a znárodňuje, ale na druhé rád sází petrodolary do státní propagandy, jejíž součástí je formule 1. Když se tedy Maldonadovi podařilo vyhrát Velkou cenu Španělska v Barceloně (Hamilton byl odsunut z prvního na dvacáté místo na startu, neboť po kvalifikaci neměl v nádrži předepsaný litr paliva), bouřlivě slavila celá Venezuela. Bylo to první vítězství týmu Williams od roku 2004, navíc při návratu k motorům Renault...
Red Bull Racing nalezl ztracenou rychlost, Mark Webber a Sebastian Vettel opět patří k favoritům. Motory Renault, přestože francouzská automobilka svůj tým dávno prodala a byl přejmenován na Lotus, nadále patří k nejlepším; letos vítězily v podvozcích Red Bull RB8 a Williams FW34, zatímco Lotus Renault E20 několikrát dosáhl na druhé místo (poprvé Kimi Räikkönen v Bahrajnu). Všechny tři favorizované osmiválce Ferrari (Ferrari, Toro Rosso a Sauber), Mercedes-Benz (Mercedes-AMG, McLaren a Force India) a Renault (Red Bull, Williams, Lotus a Caterham) mají na vítězství; motory Cosworth (Marussia, HRT) jejich výkonů nedosahují.
Kromě motorů hrají největší roli pneumatiky a jejich problematická účinnost, která je však identická pro všechny týmy. Nejnovější návrh, jak snížit náklady na formuli 1, je zákaz zahřívání pneumatik. Absence generátorů a vyhřívaných obalů pneumatik může uspořit asi 400 tisíc eur v ročním rozpočtu; navíc tyto prostředky zatěžují hlučností a prostorovými nároky. V nižších formulích, dokonce v GP2 Series, se jezdí bez elektrického zahřívání pneumatik; tento systém nevyužívá ani americká série Indy Car. Neustále se diskutuje o nových okruzích, ale v kalendáři nadále chybí Velká cena Francie, tedy závod Grand Prix v zemi, v níž se jel už první v roce 1906! Když rekonstruovaná trať v Magny Cours v roce 1991 nahradila autodrom Paul Ricard v Le Castellet u Marseille, všichni nechápavě kroutili hlavami; bylo to však přání francouzské vlády. Bernie Ecclestone se stal majitelem okruhu v Le Castellet a přestavěl jej na zkušební polygon. Nyní znovu připouští diskuzi, že by se tam Velká cena Francie mohla vrátit (1990 naposledy; do 2008 v Magny Cours). V kalendáři 2012 je znovu zařazena Velká cena USA, ovšem na zcela nové trati Circuit of the Americas v Austinu (Texas), jejímž reprezentantem se stal Mario Andretti, mistr světa F1 v roce 1978 (Lotus Ford). Pojede se 18. listopadu 2012 před finálovým závodem v Brazílii.
Převzato z časopisu