Motorsport
Dakar – Přípravy na Dakar jsou v plném proudu
-red- 17.08.2015 05:39
Po návratu z testování v Tunisu Martin Macík ml. prohání svůj kamion v Sedlčanské kotlině. Technici pilně pracují na posledních vylepšeních nové techniky.
V létě připravenost týmu prověří plánované závody v Maďarsku, Španělsku a Polsku. Tradiční přípravný kemp v tuniské poušti má za sebou stáj KM Racing. Tým testoval v okolí oázy Ksar Ghillane, kde jsou podmínky srovnatelné s jihoamerickými pouštními etapami dakarské rallye. Martin Macík mladší s kamionem Liaz a motocyklista Lukáš Kvapil s dakarským speciálem Yamaha 450 prověřili nejen stroje, ale i fyzickou kondici. „Na kamionu jsme testovali tlumiče a brzdy. A najezdili jsme také důležité kilometry v poušti. Příprava byla komplexní, abychom se co nejvíce přiblížili podmínkám na Dakaru. Dokonce i stravování bylo stejné, jaké využíváme při závodě, speciální outdoorové jídlo od české firmy Adventure Menu,“ vyprávěl Martin Macík ml. Pro Lukáše Kvapila bylo Tunisko první zkušeností se skutečnými dakarskými podmínkami. „Poprvé jsem poznal, co obnáší jízda v pískách a jak chutná Sahara. Velikou školou pro mě bylo, že jsme se dostali přímo do míst, kde v minulosti vedla etapa původního afrického Dakaru, a trénovali na konkrétní rychlostní zkoušce. Měl jsem možnost vyzkoušet si tvrdé písty, písečné duny nebo navigaci,“ popisoval první africké dojmy závodník připravující se v Dukle Praha. Program si pochvaloval šéf týmu KM Racing, Martin Macík starší. „Výborná příležitost pro Martina a Lukáše, kteří si skvěle zajezdili v dunách. Odzkoušela se technika, která se nám osvědčila. Co víc si přát? Byli s námi i klienti z Česka i Maďarska, kteří poznali podmínky, jaké panují na Rallye Dakar. Vozili se v okolí oázy na čtyřkolkách, vyzkoušeli si i další naše vozidla, svezli se v kamionu a tradičně vyprošťovali uvízlé auto v písku,“ popsal další dění v pouštním kempu týmový boss.
Sedlčanská dílna jede naplno
Po tuniském testování se na stroje vrhli technici v sedlčanské dílně, kteří dostali přesné informace, na kterých součástech kamionu je třeba ještě zapracovat, aby na dalším Dakaru byl kamion dokonale vyladěný. Martin Macík ml. si svůj nový stroj staví doslova na míru. Původní je na něm pouze kabina Liaz, jinak byl sestaven ze součástek, které se objednávaly po celém světě a některé díly byly vyvinuty a vyrobeny speciálně pro toto jedinečné auto. Všechny parametry jsou upraveny přesně na míru Martinovým potřebám, vybavení kabiny je uzpůsobeno tak, aby během dlouhého závodu měli jezdci při ruce vše potřebné.
V létě se bude závodit
Důležitou součástí příprav na Rallye Dakar jsou také starty na evropských závodech. Martin Macík ml. už má jasno. Po dubnovém vítězství v závodě Baja Drawsko ho v červenci čeká španělská Baja Aragon a v srpnu budou následovat Baja Poland a také Hungarian Baja. Právě na maďarskou rallye se spolu s Martinem Macíkem vypraví také jeden z fanoušků, který Martina prostřednictvím projektu Todokazeme.cz podpoří nejvíce připsanými ibody. Získá tak neopakovatelnou možnost nahlédnout do zákulisí závodu a prožít s týmem KM Racing velké dobrodružství.
A pak už přijde Dakar 2016 – z Peru přes Bolívii do Argentiny
Příští ročník slavné Rallye Dakar odstartuje 3. ledna v peruánské metropoli Limě, aby o 13 dnů později našel cíl v argentinském Rosariu. I v roce 2016 lze očekávat etapová města jako Nazca, Pisco nebo Arequipa. Odtud zamíří dakarská soutěž do Bolívie, která je velkou neznámou. Den volna si účastníci odbydou už v Argentinské Saltě. Následovat bude šestice etap v Argentině – nejprve podandská oblast v okolí San Miguel de Tucumán, Chilecita, San Rafaelu a San Juanu, pak už se trať stočí do dlouhého přejezdu směr Rosario. „Bude to zajímavý ročník,“ říká pilot týmu KM Racing Martin Macík ml. „Hlavní je, že i v tomto ročníku uvidíme poušť, ta peruánská je moc hezká a známe ji. V roce 2013 jsme tudy projížděli, když jsem startoval v posádce Vlasty Vildmana. Kdo ví, možná se o vítězích bude rozhodovat právě tady, i když by na to bylo asi ještě brzy. Argentinské etapy totiž bývají ukrutně rychlé a s malými časovými rozestupy.“
Převzato z časopisu