Motorsport
Aston Martin Rapide - Na okruhu
Tom Hyan 25.01.2011 00:12
Vývoj Rapide probíhal na okruhu Nürburgring, kde má Aston Martin stejně jako jiné automobilky vývojové a testovací středisko…
Premiéra konceptu Rapide na autosalonu NAIAS 2006 v Detroitu vzbudila ohromnou pozornost, takže noví majitelé po odkoupení Aston Martinu od Forda v polovině roku 2007 hned dali projektu zelenou. Sériová verze se představila na IAA 2009 ve Frankfurtu a v květnu 2010 vyjely první sériové vozy ze závodu Aston Martin Rapide Plant (AMRP), který zřídila britská automobilka z Gaydonu (Warwickshire) ve spolupráci s firmou Magna Steyr, a to z kapacitních důvodů v rakouském Grazu. Ve stejné době slavila jen mírně upravená Rapide závodnický debut. Kde jinde, než na Severní smyčce slavného Nürburgringu…
V závodě na náročném okruhu o délce 25 378 metrů (úprava pro čtyřiadvacetihodinovku) startovalo osm vozů Aston Martin, z toho dva nasazené přímo továrnou ve třídě SP8 (malosériové vozy), kupé V12 Vantage a čtyřdveřový Rapide. První vůz se startovním číslem 6 si vedl dobře, čtyřčlenná posádka Porritt/Meaden/Mathai/Cate ujela 132 kol průměrnou rychlostí 138,403 km/h a obsadila třetí místo ve třídě a 39. celkově. Také Rapide (startovní číslo 7), která technicky vychází z V12 Vantage, doznala jen menší úpravy podle FIA jako jsou ochranný oblouk, odstranění čalounění, vyladěné pérování, drobné aerodynamické změny a hladké pneumatiky slicks pro suchou trať. Dvanáctiválcový motor 6.0/350 kW (476 k) stejně jako šestistupňová samočinná převodovka zůstaly bez modifikací. Posádka Rapide si však vedla ještě lépe, patřilo jí druhé místo ve třídě SP8, když podlehla jen japonským profesionálům na Lexusu LF A, nasazeném týmem Gazoo Racing. Celkově byla Rapide klasifikována na 34. místě (134 kol; průměrná rychlost 140,694 km/h); její posádku ovšem tvořili Dr. Ulrich Bez, generální ředitel Aston Martinu, britský novinář Matthew Marsh, šéfinženýr Chris Porritt a Wolfgang Schuhbauer, vedoucí testovacího centra Aston Martin na Nürburgringu. Celý závod proběhl pro Rapide bez jakýchkoli problémů. „Byla to naše pátá účast,“ říká David King, vedoucí oddělení Aston Martin Motorsport, „a je velmi potěšitelné, jak narůstá zájem výrobců o tento náročný závod, který byl dlouhá léta jen doménou amatérských jezdců.“
Zkušenosti z Nürburgringu se přenášejí do sériové produkce, o čemž svědčí nejen supersport Aston Martin One 77, ale také v červnu 2010 uvedený modernizovaný typ DB9. Britské vozy Aston Martin prodává 125 dealerů ve 34 zemích celého světa.
Zdroj: Automobil 12/10
Autor: -TH-