Motorsport
Dakar 2016 – Těžká vozba
Jiří Vintr 13.01.2016 06:35
Dakar 2016 právě startuje a počet českých účastníků dosáhl historického rekordu...
Paradoxem je, že v nejvyšších patrech všech kategorií to doslova bují přibývajícími favority a posilováním velkých týmů s tovární podporou (například v kategorii kamionů atakuje prvních 15 strojů výkonovou hranici 1000 koní), příchodem hvězd WRC (Loeb, Hirvonen, mezi kamiony Villagra), ale celkový počet účastníků už dávno neroste a i samotná soutěž se otřásla v základech po odřeknutí podpory ze strany vlády Chile (tradiční oblasti pouště Atacama) a letos i Peru (nejatraktivnější poušť v Jižní Americe). Pořadatelé tak museli trať soutěže vyměřit jen v Argentině a Bolívii, v této souvislosti je plánovaných více než 4000 kilometrů speciálních zkoušek pro kamiony malým zázrakem. Největším favoritem i nadále zůstává spolu s MAZem jediný ryze tovární tým, ruský Kamaz Master, se čtveřicí speciálů Kamaz 4326-9 loňské specifikace, poháněných motory Liebherr V8, pro loňského vítěze Ajrata Mardějeva a jeho kolegy Eduarda Nikolajeva, Andreje Karginova a Dmitrije Sotnikova. A to Rusové ještě posílají dvojici vozů (Šibalov a Kuprianov) na konkurenční Africa Race s cílem ve skutečném Dakaru.
Kamazu ještě nevyšel tah s nasazením už vyvinutého kapotového speciálu s karoserií Mercedes-Benz Zetros a motorem Gyrtech od Buggyry, ale tým oznámil, že bude pokračovat ve vývoji. Největším vyzyvatelem Kamazů, pro nás letos i s výraznou českou stopou, je tradičně tým Petronas De Rooy, nasazující hned pětici speciálů. Kapotové IVECO Powerstar Torpedo bude řídit nejen Gerard de Rooy (vítěz 2012), ale další dva vozy si pronajali náš Aleš Loprais a Argentinec Federico Villagra. Se speciály IVECO Trakker startují Nizozemec Ton van Genugten (loni se soukromým DAFem jedenáctý) a zkušený Španěl Pep Vila Roca. Všechny vozy De Rooyů jsou poháněny řadovými šestiválci IVECO Cursor 12,8 litru. Hanse Staceyho, bratrance Gerarda de Rooye a vítěze 2007, tentokrát uvidíme zpět za volantem vozu MAN v týmu Eurol Veka, v němž by měl tvořit silnou dvojici s majitelem stáje Peterem Versluisem. Třetím je nováček Marcel Hoogenwoort, zatímco tradiční pilot Veky Marcel van Vliet bude plnit úlohu týmového manažera.
České týmy by měla nejvýrazněji zastupovat posilující ambiciózní roudnická Buggyra, nasazující nejen loňský speciál Tatra 815 pro Martina Kolomého, ale i novou Tatru 158 Phoenix pro Jaroslava Valtra, vedle nějž usedne na navigátorskou sedačku třicet let po tatrováckém debutu dakarský nestor Josef Kalina. Oba speciály jsou tradiční koncepce Tatra, ale poháněny šestiválci Gyrtech (základ Caterpillar) s převodovkou ZF. Tým nově disponuje asistenční Tatrou 158 Phoenix 8x8, která bude vedle De Rooyova doprovodného vozu IVECO jednou z největších. Ambicemi na Top 10 se netají sedlčanský Martin Macík s vylepšeným speciálem LIAZ, lišícím se od loňské verze novou nástavbou. Zlepšit se ovšem chce i ostravský Bonver Dakar Project s kapotovými speciály Tatra 163 Jamal pro Tomáše Vrátného a Kazacha Artura Ardavičuse, které doplní ve třetím voze stejného typu, upraveném na ruční ovládání, handicapovaný řidič Alberto Llovera z Andorry. Všechny tři vozy jsou poháněny řadovými šestiválci MKR (Renault/Volvo) konstruktéra Maria Kresse. Až po uzávěrce přihlášek vyslal do přístavu Le Havre své dva speciály Tatra 815, poháněné osmiválci Deutz 1015, i Loprais Team, jenž je pronajímá posádkám z Turkmenistánu, zatímco Aleš Loprais startuje v konkurenčním týmu.
Českou stopu má i nizozemský tým Mammoet Rallysport, nasazující dvojici speciálů Renault K420. Vozy postavené v českých Židovicích pod vedením Kresse zaznamenaly nebývalý úspěch v říjnové Rallye OiLibya Maroc, kterou Martin van den Brink vyhrál a porazil i kompletní tým De Rooye. Mammoet momentálně disponuje asi nejzdařilejšími pohonnými jednotkami ze všech týmů, výkon motoru atakuje hranici 800 kW a točivý moment dosahuje až 4700 N.m. Druhým jezdcem je Nizozemec Pascal de Baar. Českou posádku, vedenou Robertem Randýskem, má i rychlá asistence ve voze MAN týmu Offroadsport Miroslava Zapletala. Původní sériová homologace vozu byla poněkud vylepšena instalací závodních tlumičů FRT a zvýšením výkonu motoru až na 620 kW. Sestava soukromých týmů z Nizozemí je nicméně poznamenána finančními problémy některých. Na startu neuvidíme tým GINAF Rally Power bratrů van Ginkelových a Jose Sminka, přičemž čtvrtý speciál týmu GINAF X2222 (nezávislé zavěšení kol, řízení obou náprav, motor Cummins) bude řídit bývalý závodník formule 1 Jan Lammers. Chybět bude i tým xDakar, ale všechny vozy DAF CF stihl prodat a na startu se objeví (Jan van de Laar, Adwin Hoondert). Dakar Speed Maurika van den Heuvela se prezentuje zajímavou kapotovou kreací Scania T460, postavenou na bázi původního DAFu. Nechybí ani tým Riwald Gerta Huzinka s Tatrou 158 Phoenix, tentokrát vybavenou pohonným ústrojím MKR od Maria Kresse. Belgičan Rotsaert opustil tým Veka a nasazuje MAN s pérováním vinutými pružinami, s nímž před pár lety v týmu Toni Maurer závodili Franz Echter a Matthias Behringer.
Nováčky mezi holandskou ekipou jsou Tilburg Spare Parts (DAF ex-Timmermans) a van Welsen (GINAF ex-Mammoet Team). Tradičními štikami v rybníce budou tři tovární vozy MAZ, využívající zástavbu jednoho roudnického agregátu Gyrtech (ostatní pohánějí ruské osmiválce JaMZ). Zejména jezdci Vjazovič a Vasiljevskij mají ambice na umístění v první desítce. Do Top 20 chtějí zasáhnout i japonské speciály Hino FT500 otce a syna Sugawarů, přičemž 74letý otec Yoshimasa startuje na Dakaru nepřetržitě od roku 1983. Kategorie kamionů tedy nabídne v 38. ročníku Rallye Dakar i přes početně menší účast opět koncentrovanou kvalitu.
Převzato z časopisu