Historie
Za volantem bez bázně a chikany – Dějiny autoklubů
Jiří Duchoň 30.03.2023 06:58
Až do konce února můžete v brněnském Technickém muzeu zhlédnout pozoruhodnou výstavu, věnovanou historii tuzemských autoklubů a začátkům automobilismu u nás obecně.
Téma výstavy je časově ohraničeno obdobím let 1904 až 1952 a organizátorům se ve spolupráci s partnerskými organizacemi i soukromými sběrateli podařilo shromáždit řadu vozidel i artefaktů. Mezi nimi vyniká zejména dosud nikde takto souhrnně nevystavená sbírka smaltovaných emblémů klubů z chladičů tehdejších vozidel, za pozornost stojí rovněž trofeje ze závodů, plakety, unikátní fotografie, mapy hvězdicových jízd a další jedinečné předměty. Všimnete si repliky prosvětleného reklamního stojanu s kilometrovníkem k propasti Macocha nahoře a pro děti je připravena například interaktivní skládačka či animovaný film, popisující začátky motorismu v Brně. První autoklub u nás byl založen v roce 1904 v Praze a o dva roky později jej následoval Mährish-Schlesischer Automobil-Club se sídlem v Brně.
Podivné slovo na konci názvu výstavy, dobová transkripce dnešního výrazu šikana, naznačuje, že jedním z témat jsou rovněž obtíže, jimž museli první motoristé čelit ze strany veřejnosti i státních orgánů. Důležitost tehdejších autoklubů byla vysoká, protože v nich sdružení majitelé motorových vozidel měli možnost lépe vyjednávat. Kluby zároveň stály za pořádáním sportovních podniků, jejichž účelem bylo také popularizovat motorismus mezi obyvatelstvem. O tom a o mnoha dalších dobových reáliích se návštěvníci dozvědí z informacemi nabitých panelů lemujících expozice v patře a přízemí.
Ačkoli celá výstava důsledně a komplexně popisuje dění v zemích současné České republiky, automobily pro expozici vybrala patriotka Sylvie Zouharová-Dyková výhradně z Moravy. Prim tedy hrají působivé prvorepublikové „Zetky“ z dílen brněnské Zbrojovky, doplněné prostějovským Wikovem 7/28 Sport v pozoruhodném původním stavu nebo replikou závodního speciálu Tatra typ T.
Převzato z časopisu