Historie
Barrett-Jackson - Největší
Tom Hyan 23.04.2010 00:12
Téměř čtyřicet let pořádá společnost Barrett-Jackson aukce sběratelských vozidel v Arizoně, které se vypracovaly na největší na světě…
Začalo to nevinně. Manželé Russ a Neville Jacksonovi sbírali klasické automobily, paní Neville ještě v pozdních šedesátých letech používala pro osobní dopravu šestnáctiválcový Cadillac ročníku 1937. Jejich koníčka zdědil syn Craig, od roku 1997 prezident společnosti Barrett-Jackson Auction Company, LLC, se sídlem v arizonském Scottsdale. Jacksonovi v září 1960 poprvé potkali Toma Barretta, dalšího motoristického nadšence, jejich rodiny se spřátelily, a jednoho dne roku 1967 uspořádali první automobilovou výstavu. Měla úspěch, založili společnou firmu a pokračovaním se v roce 1971 stala první aukce sběratelských vozidel. Letos akoncem ledna ve Scottsdale oslavila 39.ročník. Kromě toho přibyly další aukce Barrett-Jackson v Palm Beach na Floridě (od 2003), Las Vegas v Nevadě (od předloňska) a nově také v Orange County v Kalifornii.
Aukce neslouží pouze sběratelům, ale v mnoha případech jdou finanční prostředky na dobročinné účely. Týdenní podnik ve Scottsdale, na předměstí Phoenixu v Arizoně, zahrnuje čtyři dny aukcí vozidel i jiných sbírkových předmětů (automobilia), autosalony, prodejní výstavy, gurmánská překvapení a společenské události včetně plesu i módní přehlídky. Hned v pondělí 18.ledna se na galavečeru Barrett-Jackson představil Shelby GT350 model 2011, poslední dílo dnes sedmaosmdesátiletého Carrolla Shelbyho, uvedené ke 45.výročí vzniku původní stejnojmenné legendy; novinka vychází z Mustangu 5.0 V8, jehož výkon byl přeplňováním kompresorem zvýšen ze standardních 303 kW (412 k) na více než 368 kW (500?k). Úprava přijde na 33?995 dolarů, kromě toho musíte dodat svůj Ford Mustang modelu 2011. O čtyři dny dříve jsme navštívili dílny Shelby American na okruhu Las Vegas Motor Speedway, ale novinku před námi dokázali úspěšně utajit…
Barrett-Jackson World’s Greatest Collector Car Auction ve Scottsdale jsme navštívili na pozvání nizozemské společnosti Spyker Cars NV, která tam ve vlastním stánku nabízela sportovní vozy Spyker C8, v okolí připravila pro vybrané novináře (z Evropy jen osm) testování druhé generace C8 Aileron (viz úvodní článek čísla) a dokončovala smlouvu s General Motors o převzetí švédské automobilky Saab. Představila dva vozy první generace C8 Spyder a kupé Laviolette i nový C8 Aileron Spyder. K dalším vystavovatelům malého autosalonu patřily značky Ford, Lincoln, General Motors, Harley-Davidson a Smart, nemluvě o řadě specializovaných výrobců Iacocca 45th Anniversary Mustang, Shelby American, Backdraft Racing, Roush Performance, Superformance, Iconic AC Roadster, HTT Technologies Pléthore, Speedster Recreation (Porsche 356), Sportchassis (Freightliner Specialty Vehicles), Lingenfelter, Pratt & Miller (Corvette C6-RS), Mendola Motors, AfterFX Customs, GT40 Australia a dalších.
K aukci bylo přehlášeno přes 1100 předmětů, většinou automobilů. Vystaveny byly v jedenácti obrovských stanech, ve dvanácté hale probíhala aukce a další čtyři byly vyhrazeny autosalonu, prodejním stánkům, restauracím a barům. V Arizoně prý prší jen sedm dnů v roce, takže nás samozřejmě déšť v úterý přivítal, ale ve středu bylo na jízdy i prohlídku aukce slunečno. Ve čtvrtek však přišla tak velká bouře, že po zdárném prodeji 243 vozů musela být akce přerušena a návštěvníci vyzváni k odchodu. Stany i stanové haly přečkaly rozmary přírody bez následků, vítr s rychlostí 90 mph (144 km/h) však zastavil provoz mezinárodního letiště, náš Boeing 747 400 Jumbo Jet přistál v Los Angeles místo v Phoenixu. Všechno zlé je ovšem pro něco dobré, vrátili jsme se do hotelu a druhý den (v zimě, ale bez vichřice) prožili další den na výstavišti Westworld ve Scottsdale a viděli věci, o něž bychom jinak přišli! O čtyřiadvacet hodin později už British Airways létaly normálně…
Vyvolavač na aukci byl skutečný mistr, nechápu, jak mohl vydržet celý den. Jeho nepřetržitý projev nelze slovy popsat, chvíli to bylo cosi jako zpěv, chvíli mumlání, občas zdůraznil cenu, často mi bylo líto, že nejsem jedním ze zájemců. Klasický pikap Dodge s osmiválcem a samočinnou převodovkou z roku 1956 za pouhých deset tisíc dolarů, to rozhodně byla dobrá koupě. Nejvyšší částka v dražbě dosáhla 671 tisíc dolarů, nevyplatil ji však zájemce za automobil, ale za jediný dochovaný hornoplošník Hamilton Metalplane H47 z roku 1929, navíc letuschopný (loni se prodalo dopravní letadlo Ford Tri Motor 4AT stejného ročníku za 1,21 milionu). Letošní rekord mezi automobily drží původní Shelby Cobra CSX2281 z roku 1964 s osmiválcem Ford 289 (4,7 l), čtyřstupňovou převodovkou a originální hliníkovou karoserií. Byla vydražena za 478,5 tisíce, loňský rekord má první produkční Ford Thunderbird 1955 za 660 tisíc dolarů. Následovala další Cobra za 401,5 tisíce, dvanáctiválcový Cadillac Series 40 (1935) za 302,5 tisíce a nový Ford Mustang GT Glass Roof v provedení Pace Car pro 500?mil Daytony 2010 (rovných 300 tisíc). Krásná limuzína Cord 812 (1937) s předním pohonem, můj oblíbený automobil, přišla na 220 tisíc; líbila se mi také kupé AMX V8 (American Motors), jedno bylo jen za 33 tisíc. Aukce byla nádhernou podívanou, ale hlavně potvrzením, že zájemců o klasické automobily s velkoobjemovými motory je stále hodně.
Zdroj: Automobil 03/10
Autor: Tom Hyan