Historie
Ferrari Classiche - Úcta k tradici
Tom Hyan 18.06.2009 14:51
Ferrari není jen výrobcem nových automobilů a nejúspěšnějším týmem F1, ale k jeho obratu přispívají také prodej licencí na užití slavného jména, renovace vozů, školy jízdy a prodej, pronájem a servis závodních strojů.
Novodobá historie Ferrari se začala psát v roce 1947, kdy vyjel první automobil Ferrari 125 S, tedy první nesoucí toto hrdé jméno, a hned s dvanáctiválcovým motorem! Většina vyrobených Ferrari existuje dodnes, značná část je ozdobou soukromých sbírek, či nadále jezdí při soutěžích a závodech historických vozů. Pro služby jejich majitelům vznikla v červenci 2006 v Maranellu divize Ferrari Classiche, která nabízí technickou pomoc, údržbu a restaurátorské práce včetně výroby náhradních dílů podle originálních plánů, ale také vydává certifikáty, potvrzující skutečný původ příslušného automobilu. Hned po založení divize, která sídlí v původní staré továrně v Maranellu, dostali specialisté firmy přesně 674 žádostí o zmíněné potvrzení Certificato di Autenticita, během prvního roku jich vydali 450 a uskutečnili opravy 125 vozů ve vlastních dílnách (včetně 16 kompletních renovací).
Tato činnost samozřejmě pokračuje i nadále, do konce roku 2008 vzrostl počet žádostí o certifikaci na 900 a bylo uskutečněno dalších deset kompletních renovací. Ověření původu dostávají zpravidla sériové silniční typy starší dvaceti let, všechny automobily speciálních limitovaných sérií a závodní vozy Ferrari, bez ohledu na rok výroby, a to včetně slavných monopostů formule 1. Divize Ferrari Classiche touto identifikací a potvrzením původu posiluje ochranu vozu, zaručuje jeho hodnotu v případě prodeje a také autorizuje účast v oficiálních podnicích jako jsou automobilové rallye, závody, soutěže elegance apod. Během certifikačního procesu vozy procházejí důkladnou prohlídkou buď přímo u divize Ferrari Classiche v Maranellu, či v dalších autorizovaných střediscích Ferrari ve světě (je jich celkem sedmnáct).
Skupina odborníků COCER (Certification Committee), vedená Pierem Ferrarim, viceprezidentem firmy, synem zakladatele a držitelem desetiprocentního podílu ve společnosti Ferrari S.p.A., hodnotí technické parametry každého vozu individuálně. Důležité je, zda je automobil plně funkční, a jsou-li jeho podvozek, motor, převodovka, díly převodného ústrojí, závěsy kol s odpružením, brzdy, kola, karoserie a interiér originální, anebo alespoň odpovídající originální specifikaci. Pokud se objeví součást, která není původní, doporučí COCER renovaci do původního stavu; díly lze objednat přímo u Ferrariho, či oficiálních dodavatelů. Obnovená výroba, dodávky potřebných dílů, jakož i servisní práce vždy směřují k uchování historické hodnoty vozu. Majitelé si je vyzvedávají v Maranellu po údržbě, opravě, anebo renovaci zpravidla osobně. O jejich uspokojení svědčí zápisy v Knize spokojenosti klientů.
Ferrari Classiche se také zúčastňuje různých soutěží. Prisca Taruffi,
dcera italského závodníka Piera Taruffiho, který vyhrál poslední ročník Mille Miglia na Ferrari 315 S, startovala se stejným vozem (číslo podvozku 0684) na vzpomínkové Mille Miglia 2007, přesně 50 let po otcově triumfu. Měl ještě originální startovní číslo 535, nechal jej zrenovovat americký sběratel John McCaw, a automobil pohání dvanáctiválec 3783 cm3 o výkonu 265 kW (360 k)/7800 min-1.
Na první test staronového vozu si Prisca, jinak závodnice s cestovními vozy a úspěšná novinářka, vzala do Fiorana otcovu originální přilbu a jeho rukavice, pak s McCawem absolvovala historickou soutěž. „Ferrari mi nemohl dát lepší dárek,“ prohlásila po jízdě, které přihlíželi také Piero Ferrari a Sergio Scaglietti, slavný karosář z Modeny, jenž oblékl mnoho sportovních automobilů Ferrari.
Zdroj: Automobil 05/09
Autor: Tom Hyan