Historie
Výstava Ariel – Ariel v českých zemích
Jiří Fiala 12.03.2024 22:54
Technické muzeum Brno (TMB) hostí do konce března jedinečnou výstavu britských motocyklů Ariel. Expozice je zcela mimořádná z hlediska počtu a různorodosti strojů této značky, technických i historických podrobností o každém z nich i šíře záběru informací o jejich výrobě, importu i klubovém životě.
Kurátorka Sylvie Zouharová Dyková hovoří o 600 m2 plochy a 45 představených motocyklech. Lví podíl na výstavě má Český Ariel Klub s pány Tomášem Zikmundem, Jaromírem Patočkou a Karlem Kupkou.
Roku 1870 založili James Starley a William Hillman v Birminghamu společnost vyrábějící jízdní kola. Jako první ve Velké Británii si nechali patentovat drátěný výplet kol, díky němuž „vysoká kola“ odlehčili. Brzy přidali „bezpečná kola“, podobná těm dnešním. Továrna i bicykly dostaly jméno Ariel, „duch vzduchu“. Přidali, jako četná konkurence, šicí stroje. Po spojení s Westwood Manufacturing sestavili roku 1898 tříkolku poháněnou motorem De Dion. Hillman z firmy odešel, aby založil Premier Motorcyles, a Ariel se přes další tříkolky dostal roku 1901 k lehkému čtyřkolovému vozíku. Roku 1902 se zrodil první motocykl, automobilová produkce Ariel pak pokračovala v letech 1911–1925 v Coventry. Motocykly Ariel vynikaly solidními a pokrokovými konstrukcemi, od roku 1926 již se čtyřdobými motory vlastní konstrukce a hlavou koně ve znaku Ariel. K nejznámějším sériím patří Black Ariel, Sloper, Red Hunter a Square Four. V té době koupili konkurenčního výrobce Triumph. Po válce, kdy se pustili i do dvoudobých strojů, prodal nový majitel Arielu obě značky konkurenční společnosti BSA, která roku 1965 nechala jméno Ariel zaniknout.
Do Československa začala dovážet Ariely roku 1924 varnsdorfská společnost Julius Josefovič & Co. Moraváci Štěpař a Hanák se poznali během práce v Anglii. Od roku 1923 k nám začali importovat britské motocykly a roku 1926 získala firma Štěpař, Hanák a spol. generální zastoupení Arielu. Do obchodu vložili energii i duši. Československo se záhy stalo jedním z nejdůležitějších exportních trhů značky a naši si vybudovali nadstandardní vztahy s Brity. V roce 1930 přestěhovali firmu z adresy U kapličky do „Ariel domu“ ve Schnirchově ulici v Praze-Holešovicích. Přežili, navzdory hospodářské krizi, jejich aktivity ukončila až změna politického kurzu. Celkem k nám dovezli asi pět tisícovek strojů, jejichž majitelé se brzy začali sdružovat do klubů. Novou historii otevřeli v létě 2003, kdy vznikl Český Ariel Klub. K desátému výročí založení klubu uspořádali, za podpory rodiny Hanákových, ve dvoře domu v Schnirchově ulici první výstavu 25 motocyklů. Každý rok se i se zahraničními přáteli projedou republikou na speciální rally.
Brněnská expozice se 45 motocykly, množstvím komponentů, fotografií, promítání a vtipné propagační literatury je v pořadí druhá. Nejstarším motocyklem výstavy je první známý k nám importovaný stroj Ariel 500 OHV Model E (19).
Převzato z časopisu