Historie
Tip pro tatínky i děti: Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici
Jiří Duchoň 11.11.2022 06:33
Foto: Jiří Duchoň
Před necelým rokem otevřené Muzeum nákladních automobilů Tatra ukazuje minulost i současnost třetího nejstaršího existujícího výrobce motorových vozidel na světě.
Když jsme loni v srpnu navštívili kopřivnické Technické muzeum Tatra (viz AR 10/’21), bylo znát, že užitkových vozidel tam ubývá. V závěru reportáže jsme tehdy konstatovali, že se chystá cosi velkého. Tím se nakonec stalo zcela nové Muzeum nákladních automobilů Tatra, jež záhy otevřelo jen několik ulic odtud. Stalo se tak loni 17. listopadu, tedy v den prvního výročí úmrtí Jiřího Hlacha: právě jeho unikátní sbírka, již od něj odkoupili akcionáři Tatry (Czechoslovak Group a Promet Group), totiž tvoří jádro celkem osmi desítek exponátů. Akciová společnost Tatra Trucks, jediná tuzemská automobilka vlastněná tuzemskými majiteli, poskytla do projektu kromě vozidel také budovu bývalé slévárny, většinu financí ve výši 170 milionů korun pak zajistil Moravskoslezský kraj, který pro tento účel vyjednal dotace z evropských fondů. Kraj je zároveň provozovatelem muzea prostřednictvím své organizace Muzeum Novojičínska.
Foto: Jiří Duchoň
Nové muzeum v Husově ulici nabízí kompletní chronologický průřez dějinami kopřivnické automobilky. Ještě před pokladnami vítají dvě zelené, koncepčně i stářím prakticky shodné Tatry T11 (osobní) a T13 (užitková), připomínající obě tatrovácká muzea v Kopřivnici. Prvním exponátem za vstupem je jeden z posledních dochovaných kočárů Wien typu Mylord, jejž od sklonku 19. století vyráběla továrna NW (Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft; jméno Tatra začali používat až na počátku 20. let 20. století). Následuje replika prvního nákladního automobilu NW z roku 1898 s dvojicí dvouválců Benz o celkovém výkonu 9,6 kW (13 k), s třístupňovou převodovkou a užitečnou hmotností 2,5 tuny. A pak si prohlédnete ucelenou sestavu lehčích i těžkých vozidel, a to včetně odstrojených podvozků či samostatných motorů. Připomenete si paletu slavných typů od T111 po T815, autobusy, cisterny, jeřáby, armádní speciály i prototypy, jež se do výroby nedostaly. Chybět nemohou závodní vozidla pro okruhy či Dakar, ani expediční „kačeny“ Hanzelky a Zikmunda, Lambaréné (1968) a Tatra kolem světa (1987).
Foto: Jiří Duchoň
Muzeum nákladních automobilů Tatra není žádným skladištěm, ale prvotřídním objektem sledujícím všechny moderní trendy muzejnictví s mnoha velmi originálními nápady. Pokud třeba přijedete s malými dětmi, mohou hned u vstupu usednout na připravená dřevěná odrážedla ve stylu různých typů Tatra, projet si na nich celou expozici a zaparkovat je až u východu. K dispozici je pro ně i řada dalších lákadel. Například z krabice s obrázkem přídě T57 ční klika a když s ní začnete dostatečně vehementně točit, ozve se po chvíli chrastění zvuk úspěšně nastartovaného motoru. Pak je zde velký panel se svítilnami a majáky z různých tater, jež po dotyku na příslušný symbol ukáží, co umějí. Na tiskařském pultu si děti mohou na památku na připravenou čtvrtku papíru vytvořit díky inkoustovému loži stopy otisků dezénů různých pneumatik. A jsou zde i velká dřevěná pexesa a další kratochvíle pro menší i ty nejmenší; zkrátka dospělí se věnují exponátům, zatímco jejich ratolesti si v bezpečí promyšleného celku užívají vlastní zábavu.
Náročný návštěvník však ocení zejména volně dostupnou aplikaci pro chytré telefony a tablety, díky níž dostane příležitost seznámit se u každého z exponátů i s dalšími fotografiemi, informacemi nebo animacemi. Zmínit je třeba rovněž pečivě vedené tabulky s technickými údaji i historií každého z artefaktů v češtině a angličtině. A také s přispěním tohoto „doprovodného programu“ se novému Muzeu nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici loni dostalo nejvyššího tuzemského ocenění, když získalo cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2021.
V těsné blízkosti zrekonstruované budovy někdejší slévárny stojí nově vybudovaný prosklený depozitář střežící zrekonstruovaný legendární motorový vlak Slovenská strela. Abyste se vyvarovali našemu zklamání: k tomuto skvostu se dostanete pouze po předchozím on-line objednání na komentovanou prohlídku, což zabezpečuje nikoli muzeum nákladních vozidel, ale Technické muzeum Tatra…
Převzato z časopisu