Historie
Peugeot v Praze – Historie a budoucnost
Jiří Fiala 24.04.2023 10:33
Doby covidu, zdražování energií a další turbulence ve světě nás bombardují spíše negativními informacemi. O to více potěší ty druhé. Pražské nákupní centrum Arkády připravilo na září výstavu automobilů a motocyklů se lvem na chladiči.
Jejich věkové rozpětí je matematicky 109 let, ale technologicky ještě mnohem, mnohem širší. Českému dovozci se podařil husarský kousek: zajistil výjimečnou výpůjčku, koncept Peugeot e-Legend. Marco Venturini, ředitel českého importéra značky, odkázal na více jak dvousetletou historii značky, zprvu vyrábějící desítky položek od částí podprsenek a mlýnků na kávu a koření přes pračky až po motocykly a automobily. Bez výjimky šlo o kvalitní, solidně vyráběné zboží s elegantním, nadčasovým designem.
Každý se může přesvědčit, kam se dostala technika od vozíku BP 1 „Bébé“ (1913), jehož výkresy Robert Peugeot koupil od Ettora Bugattiho. Další vývojový krok zastupují hned tři reprezentanti typu Quadrilette z 20. let, zpočátku chudá voituretta, ke konci již „dospělý“ malý vůz. Následují reprezentanti řad 201, 202 a 203 s typickými vzezřeními – od hranatých archaických tvarů (201) přes aerodynamický styl „raket ze Sochaux“ s charakteristickou maskou chladiče zakrývající světlomety (202) po „americky“ vyhlížející poválečný 203. Mnohem mladší typy 304 a 504 s otevřenými karosériemi nesou výraznou pečeť italského studia Pininfarina.
Ostatně to se podepsalo i na elegantním kupé/kabrioletu 504, a to již jsme u zmíněné senzace: domácího odhalení vzácnosti e-Legend Concept. Slavně debutoval na Pařížském autosalonu v říjnu 2018, nejen jako pocta 50. výročí premiéry kupé/kabria Peugeot 504, nýbrž také jako realisticky pojatý a plně funkční ryzí elektro vůz (pohon všech kol, autonomní řízení s plnou konektivitou), což byly rysy automobilu v roce 2018 ještě futuristické. Základem je autonomní plošina PSA úrovně 4 s akumulátorem o kapacitě 100 kWh. Dojezd kupé se uvádí 600 km dle metodiky WLTP, přičemž dojezd do 500 km je možné zabezpečit rychlým dobitím za 25 minut. Pan Venturini shrnul tyto přednosti a zdůraznil dva režimy plně autonomního řízení (SOFT a SHARP) a další dva manuálního řízení (LEGEND a BOOST).
Zanedbatelný není ani hmatatelný důkaz setrvávající technologické a estetické vyspělosti automobilky a jejích produktů. E-Legend dovezli ještě na soutěž elegance Villa d’Este 2019, kde definitivně potvrdili informaci (o voze nakrátko přejmenovaném na 504 Legend), kterou uvedl CEO PSA Carlos Tavares na valné hromadě, že se „e-Legend nedostane do fáze přípravy sériové výroby, neboť by uzpůsobení výrobních zařízení stálo 250 milionů eur, a aby se výroba vyplatila, museli by vyrobit a prodat 20 000 kusů, každý za 80 000 eur“. Na internetu pak měla vzniknout skupina, která prý posbírala 60 000 podpisů pod petici vybízející společnost k sériové výrobě e-Legendu. V každém případě už nikde jinde koncept oficiálně nevystavili. O to více si vážíme pražské příležitosti. Obsažné podrobnosti o všech vystavených (a souvisejících) automobilech si mohli návštěvníci přečíst na informačních štítcích ve tvaru volantu.
Převzato z časopisu