Historie
NTM Praha: K narozeninám Theodora von Liebiega – Průkopník motorismu
Jiří Fiala 23.12.2022 16:42
Foto: Jiří Fiala
Pražské Národní technické muzeum nenápadně, ale o to zajímavěji připomenulo 150. výročí narození jednoho z nejvýznačnějších průkopníků motorismu drobnou výstavkou, při které se též pochlubilo novou akvizicí převzácného automobilu Velox.
Od narození významného libereckého rodáka a textilního podnikatele, barona Theodora von Liebiega, uběhlo 15. června 150 let (zemřel roku 1939). Jeho otec, představitel významného a bohatého rodu podnikatelů, zemřel v jednapadesáti letech. Osmnáctiletý syn Theodor se ujal řízení čtrnácti rodinných podniků, které po otcově smrti rozšířil do vzdálených území Rakousko-Uherska. Velmi pravděpodobně byl prvním automobilistou v Čechách a třetím v Předlitavsku, západní části rakousko-uherské říše. Jednadvacetiletý baron si již v roce 1893 pořídil Benz Victoria, nejstarší vůz provozovaný na našem území. Od té doby se stal vášnivým motoristou, závodníkem a iniciátorem výroby automobilů, roku 1907 spoluzaložil libereckou automobilku R.A.F., později se stal významným podílníkem podniku NW/Tatra.
Foto: Jiří Fiala
Roku 1894 podnikl dálkovou jízdu z Liberce do Mannheimu. Navštívil konstruktéra Benze, a také rodový zámek Liebiegů v Gondorfu v údolí Mosely, kde žila jeho matka. Celkem ujel asi 2500 km. Šlo o první dálkovou jízdu v dějinách motorismu. Spotřeboval tehdy asi 25 l benzínu a 150 l vody na 100 km. Roku 1895 podnikl Liebieg další dálkovou jízdu a začal závodit. Koncem května 1898 bojoval s vozem Benz „Dos-à-Dos“ na trati závodu Berlín–Lipsko. Kromě jiného zvítězil roku 1900 v závodu do vrchu Nice–La Turbie, byl 2. v dálkových jízdách Nice–Draguignan–Nice, 1. v Baden–Štýrský Hradec–Baden.
NTM vystavuje čtyři vozy spojené s životem tehdejšího mladíka. Vedle Victorie parkuje první automobil vyrobený na našem území, NW „Präsident“ (1898). Mladý podnikatel se seznámil s ředitelem kopřivnické vagonky Hugem Fischerem, kterého inspiroval a ponoukal k rozšíření výroby o automobily. Využil přátelství a obchodních vztahů s Karlem Benzem, když pomohl Kopřivnickým s hladkým pořízením Benzových patentů. Na podzim 1897 zahájili v NW stavbu automobilu, již dokončili v květnu 1898, aby s ním ještě ve dnech 22. a 23. května dojeli na výstavu do Vídně. Součástí posádky byl i von Liebieg. Präsident vystavili po boku vozu vídeňské značky Jacob Lohner. Tak se oba podniky staly prvními továrnami na výrobu automobilů v monarchii. Baron vyhrál roku 1899 první mezinárodní závod monarchie za volantem NW „Wien“. Konal se na klusácké dráze ve vídeňském Prátru. Třetím vozem výstavky je NW 12 HP „Rennzweier“ (1900), nejstarší závodní automobil postavený na našem území i celé monarchie a celkově 13. automobil značky NW. Objednal jej baron Liebieg. Po deseti dnech od dokončení se účastnil prvního dálkového závodu Rakousko-Uherska na trati Salcburk–Linec–Vídeň. V kategorii závodních vozů dojel na senzačním druhém místě průměrem 40 km/h a stal se hvězdou vídeňské automobilové výstavy. Čtvrtým Liebiegovým vozem výstavky je NW 9 HP „Dreier“ (1901), který baron koupil 12. dubna, aby v něm v květnu 1901 podnikl s novomanželkou, odvážnou paní Marií Idou, svatební cestu v délce dvou tisíc kilometrů z Villachu přes Švýcarsko, průsmyky Svatý Gotthard a Arlberg do Itálie. Jen tak mimochodem se v Miláně účastnil květinového korza, kde ve velké konkurenci vyhrál první cenu v kategorii velkých vozů. Novomanžele na cestě doprovázel zavazadlový vůz, přestavěný NW 12 HP. Jako upomínku na svatební cestu byla v ateliéru Wrbel-Czokally zhotovena krásná stříbrná plastika, lákající návštěvníky na prohlídku výstavky ve foyer NTM.
Foto: Jiří Fiala
Jen kousíček vedle stojí 8/10 HP coupé-landaulet taxi velmi málo známé pražské automobilky Velox. Patrně existovala v letech 1908 a 1909. K taxi se nyní nově přiřadil druhý známý dochovaný vůz Velox, vystrojený otevřenou karosérií. Původně dvoumístný vůz přestavěli někdy v prvních dvou desetiletích na čtyřsedadlový.
Převzato z časopisu