Historie
National Motor Museum - Britská chlouba
Helena Hyanová, Tom Hyan 27.04.2011 00:53
K nejkrásnějším stánkům automobilové historie na britských ostrovech patří Národní motoristické muzeum v jihoanglickém Beaulieu…
Podobně jako Earl of March také Lord Montagu před lety otevřel své panství veřejnosti. První pořádá Festival rychlosti a Revival v Goodwoodu, druhý vytvořil v Beaulieu naučný a zábavní park, jehož středem je National Motor Museum (dříve Montagu Motor Museums v Beaulieu a Brightonu). Návštěvy obou lze snadno spojit, leží nedaleko a nabízejí neobyčejnou porci zážitků. Nezbývá než si přát, aby všichni bohatí světa byli tak osvícení jako tito britští šlechtici, pak by byl na světě ráj…
National Motor Museum je součástí někdejšího opatství Beaulieu, jehož historie sahá do roku 1204. Když Lord Montagu otevřel svůj domov Palace House veřejnosti v roce 1952, lidé obdivovali sbírku pěti automobilů ve vstupní hale, vytvořenou na památku jeho otce Hon. Johna Scott-Montagu, druhého Lorda Montagu of Beaulieu, významného průkopníka britského motorismu. Sbírka se rozrůstala a na námitky rodiny, že motorový olej je cítit po celém domě, přestěhoval Edward Douglas-Scott-Montagu, třetí Lord Montagu (nar. 1926), svoje automobily do dřevěných stájí mimo rodinný zámek. Ty však záhy přestaly vyhovovat, nechal tedy postavit novou budovu Montagu Motor Museum, kterou slavnostně otevřel Lord Brabazon of Tara dne 4.května 1959 za přítomnosti významných představitelů sportovního motorismu; tehdy se zúčastnili Stirling Moss, Tony Brooks, Raymond Mays, George Eyston, Graham Walker a mnozí další. Dnešní budovu muzea, dílo architekta Leonarda Manasseha, oficiálně otevřel 4.července 1972 sám vévoda z Kentu…
K prvním vystaveným vozům patřil britský Daimler ročníku 1899, německý Benz 1898 a francouzská tříkolka Leon Bollée 1895! V Palace House (v jednom křídle rodina Montagu stále od roku 1538 bydlí) se při prohlídce můžete seznámit mj. s obrázky ze života na zámku a v podzámčí. Nechybí mezi nimi fotografie, na nichž třetí Lord Montagu s kartáčem a kýblem drhne podlahu před otevřením muzea, zapůjčuje vzácné vozy na Jazz Festival pořádaný před palácem na trávníku, vítá jezdce na motocyklech před otevřením zvláštní výstavy věnované ploché dráze, vyjíždí na veteránské rallye (v roce 1968 startoval v Ostravě se svým vozem Rolls-Royce Silver Ghost z roku 1909), podepisuje katalogy muzea (obálku jednoho na léta 1967/68 vidíte mezi ilustracemi k tomuto článku; poslali ji tehdy autorovi poštou), v roce 1963 s Lordem otevírá admirál Earl Mountbatten of Burma námořnické muzeum v nedalekém Buckler’s Hardu (součást panství, stavěly se tam lodě), Lord otevírá láhev místního vína Beaulieu Abbey (vyhrálo cenu asociace vinařů z Wessexu), slaví osmdesáté narozeniny inaugurací Jazz Picniku, který navazuje na Festivaly z přelomu padesátých a šedesátých let, představuje svou rodinu, děti a vnuky, pózuje s jinými celebritami atd. Mezi návštěvníky na snímcích jsou Jackie Stewart, Graham Hill, Nigel Mansell, Murray Walker, ale také Sir Francis Chichester, HRH Prince Charles, Anne Sidney (Miss World 1964), Cher, Roy Orbison, Shirley Bassey, Paul McCartney, anebo Stig z TopGearu…
Muzeum je nejen sbírkou automobilovou, ale také motocyklovou. Součástí komplexu jsou restaurátorské dílny Beaulieu Motor Works, pořádají se tam speciální výstavy (v roce 2010 to byla ProMotion, představující speciální vozidla pro reklamu různých výrobků, či automobily Jamese Bonda, agenta 007) a stálou expozicí ve zvláštním pavilonu je World of TopGear, kde můžete vidět výstřelky Jeremyho, Richarda a Jamese, i jejich upravené a mnohdy značně poničené automobily. Nad areálem a skrz výstavní halu muzea projíždí visutá dráha, po asfaltových cestách vás k jednotlivým atrakcím doveze replika starého dvoupodlažního autobusu. Restaurace a stánky s občerstvením jsou samozřejmostí, stejně jako jiné expozice, prodej místních výrobků, suvenýrů a literatury, či třeba díla moderních sochařů, rozesetá po celém pozemku. Také o děti je dobře postaráno, atrakcí je nespočet, od různých workshopů po jízdu na motokárách.
Sbírka čítá přes 250 automobilů a motocyklů. Pravděpodobně největší chloubou jsou vozy, které bojovaly o absolutní rychlostní rekord. Uprostřed haly stojí dva Bluebirdy, s prvním z roku 1923 zajel Malcolm Campbell nejprve 235,17 km/h v Pendine Sands, ale později se zlepšil až na více než 275 km/h; jeho syn Donald Campbell na zvláštní turbínové konstrukci Bluebird CN7 dosáhl 648,4 km/h (na Eyrově vyschlém jezeře v Austrálii roku 1964). Tuto dvojici doplňují červený Sunbeam 1000 HP, známý prvním překonáním hranice 200 mph (tedy 320 km/h; Henry Segrave dosáhl 327,9 km/h v Daytoně v březnu 1927), a zlatý Irving-Napier Golden Arrow s rychlostí 372,4 km/h (Henry Segrave v březnu 1929).
Bohatá je sbírka závodních automobilů, mezi nimiž nechybějí legendy formule 1 jako jsou Lotus 49 Ford, Tyrrell 001 Ford, Williams FW18 Renault, McLaren MP4/4 Honda a BAR 006 Honda, ale též Bugatti 35, Sunbeam 2 Litre, Connaught, Allard Dragster, Itala 120 HP, Bloody Mary a další. Kuriozitou je M & L Special pro automobilové trialy, na jehož stavbě se podílel Alfred Moss, otec Stirlinga.Vývoj automobilu je v dnešním National Motor Museum zdokumentován od parních strojů až po moderní supersportovní vozy, také mezi motocykly naleznete úžasné kousky. Návštěva rozhodně stojí za to, i když vstupné z pohledu našince není právě zanedbatelné. V ceně je ovšem vstup do celého areálu, a navíc se do týdne můžete jednou zdarma vrátit.
Zdroj: Automobil 02/11
Autor: Tom Hyan a Helena Hyanová