Technika
Formule Dragon e4 – Teorie v praxi
Jiří Duchoň 06.01.2025 06:22
Foto: Jiří Duchoň
Teorie v praxi. TU Brno Racing, tým VUT, představil novou formuli pro letošní sezónu. Jde o evoluci loňského modelu, doplněnou ovšem o nové prvky včetně rekuperace či vektorování točivého momentu ke kolům.
Formula Student je soutěží pro mladé inženýry z celého světa. Úkolem týmů je během jednoho roku navrhnout, vyvinout, vyrobit a k ostrému nasazení přivést monopost formule na závodech série Formula Student. V soutěži se hodnotí inženýrský přístup, přemýšlení nad náklady na výrobu a obchodní schopnosti, jakož i spolehlivost, ovladatelnost, výkonnost a bezpečnost vozu. Doplňkově se hodnotí také design vozu nebo „byznys plán“. Studentský tým TU Brno Racing vznikl na Fakultě strojního inženýrství VUT v roce 2010 a od té doby každý rok vyvine a postaví nový stroj pod jménem Dragon. Před osmi lety jsme vám podrobně představili jejich v pořadí šestou formuli Dragon 6 (viz AR 7/’16), poháněnou výrazně upraveným jednoválcem Husqvarna 510 cm3, a Dragon X se stal v roce 2021 posledním monopostem TU Brno Racing osazeným spalovacím motorem. TU Brno Racing tehdy zároveň představil Dragon e1, svoji první formuli s elektrickým pohonem, na nějž byli nuceni přejít. V uplynulé sezóně tým obsadil místo dosáhl s typem Dragon e3 15. místo z tří stovek konkurentů. Jistě, přechod na elektrickou trakci znamená méně té „fortelné strojařiny“, na druhou stranu otevírá nové možnosti dalším studijním oborům, zejména pro studenty informatiky a elektroniky. Samotní studenti si dále mimo jiné sami zajišťují finance na celoroční provoz. Zhruba čtvrtinu osmimilionového rozpočtu hradí škola, zbytek pokrývají finance a dary od sponzorů.
Foto: Jiří Duchoň
Nový Dragon e4 je na první pohled podobný loňské verzi. „Největší rozdíly bychom našli v softwaru a vnitřních systémech formule,“ popisuje vedoucí technické a mechanické sekce týmu TU Brno Racing Tomáš Velfl, a zároveň jeden z nejzkušenějších pilotů. „Vestavěli jsme rekuperaci i takzvaný torque vectoring, který se používá pro zlepšení jízdních vlastností řízením stáčivého momentu. Laicky řečeno: při průjezdu zatáčkou působí na každé kolo jiná síla a díky torque vectoringu algoritmus na základě rychlosti a zatočení volantu dopočítá a následně dorovná rozdíl mezi koly tak, aby zajistil ideální průjezd a trakci.“ Použití rekuperace pak pomůže zejména v disciplíně Endurance, tedy jízdě na výdrž na dvaadvacetikilometrové trati. „Dosud jsme museli ke konci závodu ubírat na výkonu, aby to akumulátor vydržel. Díky rekuperaci budeme nyní moci jet na plný výkon po celou dobu a tím, doufejme, zajedeme ještě lepší časy,“ vysvětluje letošní šéf týmu TU Brno Racing Marek Viktořík. Někteří konkurenti však mají náskok, protože na elektrický pohon přešli dříve. „Je vidět, že týmy, které se tomu věnují třeba deset let, mají řídicí algoritmy na mnohem pokročilejší úrovni,“ konstatuje Viktořík.
Foto: Jiří Duchoň
Monopost Dragon e4 vykazuje pohotovostní hmotnost 170 kg. Každé zadní kolo pohání jeden 35kW elektromotor Fischer a napájí je společný 8kWh akumulátor. Vůz vyjíždí na desetipalcových kompozitních ráfcích vlastní konstrukce, dosáhne rychlosti 120 km/h a z klidu na 100 km/h zrychlí za rovné 3 s.
A jak to bude s Dragonem e4 dál? V průběhu tohoto měsíce má pokračovat v květnu zahájené testování, v létě TU Brno Racing pak pojede tři závody. „Chystáme se v červenci na rakouský Red Bull Ring, což je moc pěkný okruh formule 1,“ říká Marek Viktořík a dodává: „Na začátku srpna jedeme závod na Autodromu Most a poté přichází náš vrchol sezóny: Formula Student Germany.“
Pomalu se přitom již rodí plány na Dragon e5, jenž dozná řady konstrukčních změn. Tým nad jeho návrhem proto přemýšlí už nyní. „Chceme přejít na pohon všech kol,“ naznačil Tomáš Velfl...
Dragon e4
Nový Dragon e4 byl odhalen 26. dubna díky spolupráci s Muzeem města Brna poprvé před širokou veřejností a na prominentním místě, nádvoří hradu Špilberk. K vidění tam bylo též několik formulí předchozích ročníků.
Foto: Jiří Duchoň
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)