Technika
Formule FS07 Fighter – Naposledy bez elektriky
Jiří Duchoň, Jiří Asher 19.06.2023 02:28
Foto: CULS Prague Formula Racing
Čeští studenti ČZU loni postavili nový monopost, v mezinárodní inženýrské soutěži představili formuli FS07 Fighter.
Nový monopost FS07 Fighter představil v polovině loňského července veřejnosti tým CULS Prague Formula Racing, tvořený zejména studenty pražské Technické fakulty České zemědělské univerzity (ČZU). Vůz je určen pro mezinárodní inženýrskou soutěž Formule Student a jde o sedmou generaci automobilu, jenž vznikal v dílnách Technické fakulty ČZU. Monopost v nové závodní sezoně ponese jméno Fighter a pojede s tradičním číslem 68.
Přípravě nového vozu věnoval dvacetičlenný tým celý uplynulý rok. Při stavbě automobilu uplatnil inovace v oblasti převodovky, rámu, podvozku, řízení, aerodynamiky, elektroniky a řazení. To by mělo monopostu pomoci zvládnout náročné statické i dynamické disciplíny na jednotlivých závodech v sezoně.
Foto: CULS Prague Formula Racing
Při stavbě vozu došlo ke snížení hmotnosti a zvýšil se přítlak od aerodynamických prvků, jenž nyní při rychlosti 80 km/h činí 894 N. Cílem bylo zajistit vysoký výkon a točivý moment motoru v širokém rozsahu otáček. Zážehový tříválec je doplněn povinným 20mm restriktorem na vstupu do sání a dvoustupňovou sekvenční převodovkou s řazením páčkami pod volantem. Dosahuje výkonu 63 kW (86 k) při 10 500 min-1 a nejvyšších otáček 12 500 min-1. Spojka je tzv. antihoppingová (předchází zablokování hnacích kol při razantním podřazování), vícelamelová v olejové lázni, poháněcí ústrojí završuje diferenciál Drexler V3 s maximální svorností 88 %.
Prostorový trubkový rám je zhotoven z chrommolybdenových trubek, povrchové díly karoserie z uhlíkových kompozitů. Zajímavě je řešen rovněž podvozek monopostu FS07. Použity jsou tlumiče Öhlins TTX25 a pérování je vpředu typu pullrod, zatímco vzadu pushrod. Brzdy jsou kotoučové ventilované na obou nápravách (ø 230, resp. 200 mm), třináctipalcové ráfky OZ Formula Student z hořčíkové slitiny obouvají pneumatiky Avon A 92. Vozidlo dále charakterizuje světlá výška pouhých 32 mm, rozvor 1560 mm, rozchod kol 1230 mm vpředu i vzadu a pohotovostní hmotnost 214 kg, jež je mezi nápravy dělena v poměru 48,6:51,4. Nejvyšší rychlost tým z ČZU neuvádí, nicméně zrychlení z klidu na 100 km/h údajně činí 3,3 s. Studenti si zároveň vyzkoušejí spolupráci s moderní telemetrií, tedy se záznamem široké škály údajů a jejich analýzou. Inovace byly rovněž zaměřeny na zajištění spolehlivosti monopostu při náročných podmínkách na závodech.
Foto: CULS Prague Formula Racing
Design vzešel ze studentské soutěže a podíleli se něm též kolegové z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Projekt je tak ukázkou meziuniverzitní spolupráce studentů. Inovace byly představeny formou prezentace studentů a pro lepší nahlédnutí do dění kolem projektu formule studenti sestříhali video ze záběrů, které nasbírali během stavby závodního vozu. Kapitán týmu Vít Šulc uvedl, že jejich letošní formule je posledním modelem s čistě spalovacím motorem. Pro příští sezonu začnou členové týmu pracovat na nové formuli s hybridním pohonem.
Oficiální představení nového vozu proběhlo v prostorách Kruhové haly ČZU za přítomnosti sponzorů a vedení Technické fakulty. Při úvodním proslovu děkan fakulty Jiří Mašek ocenil práci studentů, kteří se stavbě monopostu věnují ve svém volném čase. Vyzdvihl rovněž přínos tohoto projektu z hlediska aplikace získaných teoretických znalostí do praxe. Děkan poděkoval všem sponzorům, kteří dlouhodobě projekt podporují a bez nichž by nový monopost nemohl vzniknout.
Tradice studentských formulí má na našich vysokých školách bohatou historii a žákům umožňuje nahlédnout pod pokličku nejmodernějších postupů při vývoji automobilu. Pokrok je cítit každým rokem, vzpomeňme třeba šet let starou formuli Dragon 6 z dílen brněnského VUT (viz AR 7/’16).
Převzato z časopisu