Historie
Muzeum českého Karosářství – Čeští karosáři
-TH/HH- 06.04.2016 05:47
Muzeum českého karosářství je příjemným překvapením, expozice využívá budov bývalého soudu a vězení v centru Vysokého Mýta...
V roce 2011 získalo Vysoké Mýto dotaci Evropské unie na zvelebení chátrající historické stavby na náměstí Přemysla Otakara II v samotném centru města; myšlenka umístit do budov někdejšího soudu včetně dvou pater vězeňských kobek expozici mapující české karosářství se stala opravdu dobrým a logickým nápadem. Vysoké Mýto bylo totiž vždy centrem českého karosářství, v roce 1895 se tam usadil Josef Sodomka starší (1865 – 1939); nejprve pracoval sám a o deset let později už založil společnost První východočeská parostrojní výroba kočárů J. Sodomka, z níž se stala nejslavnější československá karosárna s visačkou Carrosserie Sodomka, po roce 1948 pak národní podnik Karosa, známý výrobce autobusů, a nakonec IVECO Bus Czech Republic, a. s., součást nadnárodní skupiny IVECO, výrobce autobusů a užitkových automobilů. Produkce autobusů nadále ve Vysokém Mýtě pokračuje, přestože značky Sodomka a Karosa byly dávno zrušeny, podnik však patří k zářným příkladům toho, že všechny továrny nemusely v porevolučním kvasu býti vytunelovány a odsouzeny k předčasnému zániku...
Po úpadku zájmu o kočáry, koňské povozy a saně hledala Sodomkova společnost novou výrobní náplň. Pod vedením Josefa Sodomky mladšího (1904 až 1965) se kolem roku 1925 rozběhla perspektivní výroba automobilových karoserií, nejen zakázkových na podvozky nejrůznějších osobních automobilů, ale i série jak osobních, tak nákladních karoserií, a to včetně autobusů, jež nakonec ve Vysokém Mýtě přežily do dnešních dnů. Sodomkův podnik se věnoval i jiné výrobě, typickými příklady jsou obytné, autobusové i nákladní přívěsy, dětské miniautomobily a letadla (větroně). V roce 1947 Sodomka mimo jiné navrhl moderní skútr. V rekonstruované budově soudu jsou ve dvou podlažích vystavena především skutečná vozidla, která se čas od času obměňují; samozřejmě expozice nejsou a ani nemohou být obrovské, nejde o žádné tovární haly, ale o upravené místnosti běžného objektu.
V zadním traktu však zaujme (rovněž ve dvou podlažích) kuriozní výstava v celách někdejšího vězení, kde najdeme dobové fotografie i dokumenty, ale také výrobní stroje a zařízení, modely a součásti. V přízemí je to Historie českého karosářství, jednotlivé kobky jsou věnovány počátkům karosářství a nejvýznamnějším karosářům, produkci českých karosáren dvacátých a třicátých let minulého století, tvorbě karoserií na míru podle požadavků klienta, ukázce truhlářských prací a kolárny, klempířské dílně, výpravně a dvěma modelovacím provozům; v patře pak je stálá expozice Karosářství ve Vysokém Mýtě. Jednotlivé expozice jsou věnovány Josefu Sodomkovi staršímu i mladšímu, zlaté éře Carrosserie Sodomka 1931 – 1940 (hlavně osobní vozy), autobusům Sodomka (1928 až 1947), ostatním výrobkům firmy, válečným létům, znárodnění a privatizaci podniku (od Sodomky přes Karosu a Irisbus po IVECO Bus) a současnosti vysokomýtského podniku skupiny IVECO.
Jak se bohužel stalo v této zemi zvykem za komunistické vlády, odměnili se znárodňovatelé Josefu Sodomkovi mladšímu nejen zabavením podniku a zamezením vstupu do vlastní továrny (k jiným podnikatelům včetně karosáře Oldřicha Uhlíka se zachovali obdobně), ale i další perzekucí, vězněním a následně zdravotními problémy, vrcholícími invalidním důchodem a předčasnou smrtí. Jeho podnik však přežil stejně jako odkaz velkého díla, jež reprezentují především unikátní karoserie třicátých let na podvozcích Aero, Tatra, Walter, Praga, Škoda, Bugatti, Rolls-Royce, Studebaker, La Salle, Nash, Packard, Lancia, Graham-Paige a dalších. Sodomka samozřejmě nebyl jediný, karoserie stavěly také Karosa Praha-Holešovice, Uhlík Praha-Strašnice, Petera Vrchlabí, Bohemia Česká Lípa, Pavala – Krmíček Praha-Žižkov, J. Barnet Lukavice u Kyšperka, T. Lepil a synové Slavíkovice u Brna, V. Brožík a synové Plzeň, Doležal a Blabla Rousínov a mnohé další firmy. Návštěva muzea je zajímavou procházkou motoristickou historií, která by neměla být zapomenuta.
MUzeum českého karosářství
Náměstí Přemysla Otakara II. číslo 96, 566 01 Vysoké Mýto
www.muzeumkarosarstvi.cz; muzeum@vysoke-myto.cz
Telefon +420 465 466 112
Otevřeno denně, 9.00 (So/Ne 10.00) – 17.00 (v létě 18.00) h
Základní vstupné 60 Kč; snížené 30 Kč (do 15/senioři)
Převzato z časopisu