Historie
KENWORTH MOTOR TRUCK COMPANY – Král silnic
Tom Hyan 10.02.2017 06:37
Historie
Mezi výrobci nákladních automobilů má zvláštní postavení americký Kenworth, těší se neobyčejné popularitě a jeho řidiči zvláštní pozornosti...
Kenworth je totiž něco jako Rolls-Royce mezi nákladními vozy, vždy patřil k dražším, ale velmi kvalitním automobilům, jež byly chloubou svých řidičů. Nezřídka to byli „owner-drivers“, tedy řidiči-majitelé, kteří s nimi brázdí rozsáhlý americký kontinent. Samozřejmě, doba se změnila, ubývá samostatných přepravců s jedním vyšperkovaným truckem a přibývá fleetů, ale Kenworth je stále tady. Spolu se sesterským Peterbiltem je součástí koncernu PACCAR (Pacific Car & Foundry), jemuž patří rovněž nizozemský DAF (viz AR 6/’16), a tato společnost za většinu let své existence vykazovala pouze zisky. Vývoj se rovněž nezastavil. Kenworth i Peterbilt předvádějí nové typy většinou na známém severoamerickém salonu užitkových vozů v Louisville (Kentucky). Přestože se stále více uplatňují aerodynamické typy, jejichž produkci zahájil Kenworth T-600 před třiceti lety, produkce nejnovější verze klasického Continentalu W-900L s mohutnou přídí nadále pokračuje.
Jeho oslavou je akční Kenworth Icon, zkrátka maximálně vybavená verze legendy W-900. Ačkoli konkurenční značky většinou patří evropským koncernům, PACCAR zůstává americký, stejně jako Oshkosh a Navistar International. Evropané vlastně jiné zachránili, Freightliner vzkvétá pod taktovkou Daimler Trucks, stejně jako Western Star; White Motor Company se změnila na Volvo Trucks a Švédové později získali i tradiční Mack Trucks (spolu s Renault Véhicules Industriels). Ford, Chrysler a General Motors dávno svět těžkých nákladních vozů opustily; Marmon, Sterling, Diamond-Reo a další zmizely v propadlišti dějin. Kenworth vznikl z malé firmy Gerlinger Motor Car Co., která v Portlandu (Oregon) a později v Seattlu (Washington) stavěla neobyčejně kvalitní nákladní vozy Gersix v minimálních výrobních počtech, takže dlouho nevydržela s vyrovnaným rozpočtem. Přestože rok 1922 byl jejím nejúspěšnějším, když zhotovila 53 automobilů, -závěrem téhož roku změnila majitele. Hlavní akcionáři Harry W. Kent a Edgar K. Worthington ji po reorganizaci v roce 1923 přejmenovali na Kenworth Motor Truck Co. Značka Kenworth vznikla logicky spojením jejich jmen. Později se automobilka stala součástí skupiny PACCAR, jejíž počátky jako Seattle Car & Foundry sahají až do roku 1907. PACCAR původně vyráběl železniční techniku, zejména vagóny, ale postupně pohlcoval další strojírenské podniky, k nimž patřily automobilky Dart (od 1958), Kenworth (od 1945), Peterbilt (od 1958), britský Foden a nizozemský DAF včetně Leyland Motors ve Velké Británii.
Do čela koncernu PACCAR se vypracovala rodina Pigottů, která ziskové společnosti vládne dodnes. Zatímco Foden a Dart už patří historii, výroba automobilů Ken-worth, Peterbilt a DAF pokračuje. Podle firemních archivů se v roce 1924 vyrobilo 80 vozů Kenworth, tedy téměř tolik jako v celé historii Gersixu! První typy byly menší automobily s užitečnou hmotností 1,5 až 4 t, vesměs se zážehovými motory Buda (Allis-Chalmers) nebo Herschell-Spillman. V roce 1927 se objevily šestiválce pro těžší typy, byla zahájena montáž v kanadském Vancouveru, vyjely i autobusy a v roce 1933 byl Kenworth první americkou značkou, jež nabízela vznětové motory (Cummins 74 kW/100 k). Šestikolové a větší typy se vyráběly od roku 1933, postupně přibyly i hasičské vozy. V roce 1941 nabídl Cummins první diesel s hliníkovým blokem válců, a Ken-worth v rámci snižování vlastní hmotnosti podvozků (tedy zvyšování užitečné hmotnosti) byl jeho prvním odběratelem. Za druhé světové války proslul Kenworth produkcí zajímavých vojenských vozidel, ale podílel se i na výrobě bombardovacích letounů Boeing. V roce 1944 vznikl první vůz s dnes již legendárním hliníkovým rámem, o rok později společnost vyrobila 484 vojenských a 427 civilních vozidel. Po smrti ředitele Phila Johnsona se ovšem nezdařil záměr vdovy prodat akcie zaměstnancům, a tak se Kenworth stal součástí skupiny PACCAR. Poválečný rozvoj byl ve znamení těžkých nákladních automobilů třídy 8 (přes 14,85 t), které si vydobyly přezdívku „Rolls-Royce of the Trucks“, resp. Král trucků, pro neobyčejnou kvalitu a lehkou promyšlenou konstrukci s vysokým užitím hliníkových dílů. Ve spolupráci s Boeingem se zkoušel turbínový pohon nákladních vozů. Automobilka se začala specializovat na těžké typy, jež vyrábí dodnes.
Produkce překročila deset tisíc vozů ročně. V roce 1961 byly poprvé světlomety kapotových typů zabudovány do blatníků, už dříve vyjel první cabover (typ s bezkapotovou budkou) a legendu vybudovala dvojice sesterských typů W-900 Conventional s dlouhou kapotou a bezkapotový K-100 Cabover, jež využívaly shodného podvozku a vyráběly se dlouhá léta (ikonický W-900 je po modernizaci dodnes v nabídce). -Málokdo ví, že jejich typová označení, tedy K a W, jsou vzpomínkou na zakladatele Kenta a Worthingtona! Dramatický růst cen paliva ovšem donutil i Kenwortha k vývoji aerodynamicky účinnějších typů, jejichž produkci zahájily T-600 v roce 1985 a T-2000 pro nové tisíciletí (byl dokonce vystaven na autosalonu v Paříži 1998).
Krátký čas byl Kenworth spojen s Dartem a pod značkou KW-Dart nabízel těžké sklápěče (dumpery) pro provoz mimo zpevněné komunikace (stavby, lomy, povrchové doly). V posledních letech se objevily také hybridní a plynové verze Kenworth Trucks. Podobně jako u Daimler Trucks došlo i zde k unifikaci pohonných jednotek, Kenworth používá převážně šestiválce PAC-CAR, jež pohánějí také dnešní typy DAF, méně pak motory Cummins. Detroit Diesel se totiž stal součástí Daimler Trucks a Caterpillar tuto sféru podnikání po letech opustil. Během let se Kenworthy vyráběly také v Mexiku, Brazílii, Kanadě a Austrálii. V Evropě se vozy Kenworth a Peterbilt objevují jen sporadicky, kapotové typy mají totiž při limitu délky soupravy na 18 metrů kratší ložnou plochu než ty bezkapotové, což je nevýhoda pro fleetové přepravce. Přesto tyto automobily jezdí i u nás, či si je v minulosti zvolila švýcarská přepravní společnost Friderici, když se chtěla odlišit. Jenže Kenworth má něco navíc, jak ostatně zdůrazňovalo i firemní heslo „There’s more worth in Kenworth“. A někteří řidiči volí Kenworth právě proto. Když v roce 1984 Kenworth zrušil výrobu klasického typu W-900, výroba obdobných typů Peterbilt vyletěla raketově vzhůru. Byla to chyba, a tak se legenda vrátila do sériové produkce znovu jako typ W-900L. A předloni byl v Kentucky představen v úvodu zmíněný Kenworth Icon, jenž tuto legendu oslavuje.
Převzato z časopisu