Historie
Crane Carrier Company – Jeřáby táhnou
Tom Hyan 09.04.2014 06:37
Ve světě přežívají specializovaní výrobci automobilů, u nás k nim patří Tatra, za mořem CCC, neboli Cranes...
Značka CCC vznikla jednoduchou zkratkou původního názvu firmy Crane Carrier Corporation, jejíž počátky sahají do roku 1946. Samuel Zeligson se dvěma kolegy po návratu z války založil Zeligson Truck & Equipment Company v Tulse (Oklahoma), která zahájila opravy a přestavby nadbytečných vojenských vozů, určených především pro stavebnictví. V roce 1953 byla přejmenována na Crane Carrier Corporation, když se hlavním programem stala výroba automobilových podvozků vlastní konstrukce pro mobilní jeřáby (= cranes). Z názvu jeřábu pak vzniklo populární označení těchto vozidel, jsou to prostě Cranes... Automobily CCC se vyrábějí v Tulse dodnes, přestože společnost měla pohnutou historii a vystřídala různé vlastníky, z corporation se změnila na company.
Novým majitelem dnešní Crane Carrier Company (CCC) je od června 2013 jiný výrobce speciálních podvozků a domíchávačů betonu Hines Corporation ze Spring Lake (Michigan), který vlastní dalších šest společností, ale hodlá zachovat samostatné působení CCC z Tulsy. Do roku 1973 tvořily 80 % výrobků CCC automobily pro stavebnictví, pak byla zahájena diverzifikace (nebýt závislý na jednom produktu!) a paleta se rozšířila na automobily pro svoz odpadu (Centurion od 1974), vrtné soupravy (Corvair Rig od 1976), ropná pole, těžbu nerostů, zemědělství, dopravu v přístavních terminálech atd. Většina výrobků byla s trambusovou budkou COE (Cab-Over-Engine, komunální) nebo CBE (Cab-Beside-Engine) s jednomístnou bezkapotovou budkou (autojeřáby, domíchávače).
Kromě toho se CCC podílela na výrobě autobusů (podvozky typu D pro karosárny Wayne a Carpenter), kolových nakladačů pro U.S.Army a vojenských nákladních kapotových vozů (M920 ve spolupráci s AM General, pro civilní účely jako CCC Centaur). Dnes má CCC v USA a Kanadě téměř padesát dealerů a 175 prodejních a servisních míst. Nynější výrobní program má osm typů. Spřízněnou čtveřici s bekapotovou hydraulicky sklopnou budkou jednoduchých tvarů tvoří dvou a třínápravové komunální vozy LET2 (Low Entry), LET2 CC (Crew Cab), LDT2 (Drop Frame, se sníženým rámem mezi nápravami) a COE2 (tahač návěsů), zpravidla s motorem Cummins do 283 kW (385 k) a samočinnou převodovkou Allison. Většina vozů vzniká na individuální objednávky podle požadavků zákazníků, což platí zejména o druhé čtveřici speciálních typů.
Pro vrtné soupravy, autojeřáby a těžkou dopravu slouží DR (Drill Rig) se znaky náprav 6x4 až 10x6 (pětinápravový), odvozený WR (Well Service Rig) pro ropná pole a tahač MR (Mobile Refueller) s cisternovým návěsem pro tankování letadel. Dvounápravový AG (Agricultural Chassis) je určen na pole pro nejrůznější zemědělské práce (např. sběr balíků slámy s vlastním čelním nakladačem). Opět, nabídka mechanických ústrojí zahrnuje motory Detroit Diesel, Cummins nebo Caterpillar, převodovky Fuller a Allison, spojky a hnací hřídele Spicer, nápravy Dana, Eaton a další, jak je při výrobě amerických užitkových vozů v nesčetném množství variant ostatně zvykem. Vozy LET2 se vyrábějí od roku 2000 jako pokračování původního CCC Centurion (1974), Low Entry Centurion (od 1979) a prvního LET. V roce 1979 byla firma CCC průkopníkem zdvojeného řízení Dual-Steer (vpravo i vlevo) pro komunální vozy této řady. Terminal Tractors pro kontejnerovou přepravu v přístavech a překladištích se vyrábějí od roku 1995. V poslední nabídce jsou i verze CNG a hybridní typy.
Autojeřáby a domíchávače betonu CCC Century s jednomístnou budkou CBE se staly nejznámějšími produkty firmy, v USA je potkáte na většině staveb; individuální výroba však přinesla mnoho speciálních typů jako jsou dvounápravové letištní cisterny Centurion, kapotové sklápěče Centaur 6x4, velkokapacitní přepravníky lehkého sypkého materiálu Century a mnohé další. Během let CCC pohltila firmu Available Truck Co. z Chicaga (1957, vyráběla nákladní vozy od 1910) a přestěhovala do Tulsy, stejně jako konkurenta Maxi Corp. z Los Angeles (1959). V letech 1958 až 1979 dodávala kanadská pobočka CCC specifické typy pro místní trh, včetně vozů pro svoz dřeva. V Evropě byla podepsána dohoda s francouzským Berlietem (nyní Renault Trucks), od roku 1964 se prodávaly vozy ze spolupráce s Crane Carrier Company, nabídku autojeřábových podvozků značky Berliet-CCC (viz vzácný tovární snímek z autorova archivu) tehdy tvořilo sedmadvacet typů s užitečnou hmotností 8 až 60 tun. S více než šedesátiletou tradicí zůstává CCC dodnes živou součástí americké historie motorových vozidel, která čítá několik tisíc různých značek.
Převzato z časopisu