Historie
Chevrolet - Sto let
Tom Hyan 29.04.2011 00:03
Chevrolet slaví 100 let od svého založení, v roce 2005 se vrátil na evropský trh a do tří let překonal půl milionu prodaných vozů ročně…
Chevrolet je největší a nejdůležitější značkou reorganizované General Motors Company (Corporation do roku 2009). Na americkém trhu bojuje po léta s Fordem o pozici číslo 1 (loni tam prodal 1,565 milionu vozů) a také v Evropě slaví úspěchy, když loni dosáhl odbytu 477 194 vozů (druhý nejlepší výsledek po sezoně 2008, ale nárůst 12 procent proti krizovému roku 2009). Chevrolety se vyrábějí na mnoha místech světa; po USA a Kanadě je nejvýznamnější produkce v Jižní Koreji (GM Daewoo) a Brazílii.
Louis Chevrolet (La-Chaux-de-Fonds 25.12.1878 – Detroit 6.6.1941), švýcarský rodák, přišel do Ameriky z francouzského Beaune, kam se rodina ze Švýcarska přestěhovala v roce 1886. Začal pracovat u prodejce velocipedů Roblina, jezdil cyklistické závody, a když opravil vozidlo jednomu bohatému Američanovi, tak ten mu doporučil odjet do USA. Louis se tam vypravil v roce 1900, živil se jako řidič a mechanik, ale zlom přišel v roce 1905, kdy jako zaměstnanec dealera Fiat v New Yorku dostal příležitost ke startu v prvním závodě. Na Fiatu 90 HP okamžitě vyhrál, a tak začala jeho cesta ke slávě. Jako proslulý závodník potkal Williama C. Duranta (zakladatele General Motors), který využil v listopadu 1911 jeho popularity pro zavedení nové značky relativně levných šestiválců. Když však Durant novou firmu přestěhoval z Detroitu do Flintu a představil ještě levnější vůz, Chevrolet společnost opustil a založil novou Frontenac Motor Corp., protože chtěl vyrábět vozy vyšší třídy i kvality…
Muž, který dal jméno jedné z největších automobilových značek světa, však zemřel zlomen v bídě a zapomenut. Po tragické smrti bratra Gastona (1892 Beaune – 1920 v závodě v Beverly Hills), vítěze 500 mil Indianapolis 1920 na čtyřválci Monroe, se sám vzdal automobilových závodů. Zkonstruoval sice úspěšné závodní vozy Monroe a Frontenac, ale letecké motory Chevrolair byly dalším neúspěchem. Rozešel se s druhým bratrem Arthurem (1884 – 1946), hospodářská krize zmařila jeho další projekty (letecký desetiválec i vrtulník), a milovaný syn Charles zemřel po těžké nemoci v osmadvaceti letech. Louis odešel z tohoto světa po dlouhé nemoci v červnu 1941; manžellka Suzanne ho přežila o pětadvacet let; mladší syn Alfred, dělník na lince firmy Bendix, zesnul v listopadu 1971. Louis byl pohřben v Indianapolisu stejně jako Gaston a Charles…
Chevrolet bojoval proti Fordu se šestiválci, Ford měl jen čtyřválce, v roce 1927 se stal poprvé číslem 1 na trhu (vyrobil 1,7 milionu vozů), ale roku 1932 Ford vrátil úder slavným osmiválcem flathead (SV). V roce 1929 sice prodával Chevrolet šestiválce za cenu čtyřválců, patnáctimiliontý Chevrolet byl vyroben o deset let později, ale teprve v roce 1955 nabídl také osmiválce. GM small block V8 konstruktéra Eda Coleho se ovšem stal nejrozšířenějším motorem naší planety, za víc než 40 let vzniklo přes 90 milionů těchto osmiválců, samozřejmě i pro další značky; jeho nástupci jsou ve výrobě dodnes…
V historii Chevroletu je nepřeberná řada slavných modelů, jež se staly legendami. V roce 1953 vyjela první sportovní Corvette, v roce 1967 první Camaro, soupeř Fordu Mustang. Křižník silnic Impala lámal rekordy v odbytu, jeho zásluhou se v roce 1965 prodalo celkem 2 587 487 automobilů značky Chevrolet! Zatímco v šedesátých letech vládly výkony motorů, v sedmdesátých přišly na řadu emisní limity. Chevrolet odpověděl menšími typy vozů a snížením výkonu; přišly Vega, Chevette, Monza, Cavalier atd. Revolucí měl být od roku 1959 Corvair se vzduchem chlazeným boxerem vzadu; skutečně byl, ale nezvyklé jízdní vlastnosti se staly záminkou pro soudní proces vedený Ralphem Naderem proti General Motors, který o deset let později vyústil v zastavení produkce! Další inovací byly kompaktní sedany X Cars (Chevrolet Citation), s nimiž přišel pohon předních kol do této třídy (1980). Trend inovací pokračuje dodnes, a proto se na Pařížském autosalonu 2008 představil Chevrolet Volt, elektromobil s prodlouženým dojezdem. Spříznění s korejskou Daewoo přineslo kompletní řadu nových kompaktních automobilů Chevrolet, jež byly zprvu určeny hlavně pro Evropu, ale nyní přicházejí do výroby také v USA (Cruze, Aveo/Sonic). Nejprodávanějším typem na americkém trhu zůstal i loni velký pikap Chevrolet Silverado.
Zdroj: Automobil 03/11
Autor: Tom Hyan