Historie
Chevrolet AC (1928) - ... a z Berlína
Jaroslav Klimša 18.07.2008 00:00
General Motors slaví 100 let. Už ve dvacátých letech existovalo v Německu okolo dvaceti firem, které kompletovaly automobily zahraničního původu. Také největší americký koncern nezůstal stranou, když v Berlíně otevřel pobočku, v níž montoval své zámořské typy.
V období let bezprostředně po první světové válce a během dvacátých let minulého století vývoj a produkce některých německých automobilek stagnovala. V jiné situaci se ale nacházeli výrobci v USA, kde neblahé důsledky válečného konfliktu hospodářství přímo nezasáhly, a tím rozvoj i produkce automobilní techniky šly velmi rychle kupředu. I přes značně vysoké celní poplatky, chránící domácí výrobce, patřilo tehdejší Německo mezi nejvýznamnější dovozce amerických automobilů. Americké vozy, osobní i nákladní, tam byly ve velké oblibě, a nebýt vysokých dovozních poplatků byly by se svou vysokou užitnou hodnotou i velkou kvalitou cenově výhodné. Už v polovině dvacátých let patřil koncern General Motors se svým největším dlouholetým rivalem Ford Motor Company ke dvojici největších automobilových výrobců ve světě.
Také v Německu se chtěl General Motors ještě více prosadit výhodnou cenovou politikou a zvýšeným prodejem automobilů. Prvním větším krokem pro tyto aktivity se stalo na jaře roku 1925 otevření nového zastoupení na berlínském bulváru Unter den Linden. Ještě v tom samém roce přesídlilo zastoupení General Motors GmbH do Hamburku, kde roku 1926 zahájilo v blízkosti Freihafenu montáž prvních nákladních automobilů Chevrolet, zhotovených na německém území. Díky automobilům, zkompletovaným v Německu, klesala cena německých Chevroletů tak, že výrobní kapacity vysoké poptávce brzy nestačily. Řešení nalezlo vedení koncernu návratem zpět do Berlína, kde od počátku roku 1927 začala v městské části Berlin-Wittenau montáž ještě většího počtu vozů, 300 zaměstnancú mohlo denně smontovat až devadesát automobilů.
Produkce závodu i odbyt stoupaly tak, že již v září opustil výrobní pás pětitisící Chevrolet, smontovaný v Německu. Díky příznivému postavení Chevroletů na německém trhu, ke kterému se ještě připojily i exportní zakázky pro tehdejší Polsko, Československo a Ma-ďarsko, mohla se kapacita výroby zvýšit tak, že již koncem roku 1927 musely být výrobní prostory opět přemístěny. V části Berlin-Borsigwalde, kde se nacházely tři nevyužité výrobní haly bývalé zbrojovky, začala v roce 1928 rozšířená produkce s průměrnou denní kapacitou 200 vozů Chevrolet. Velký podíl na finálním dokončení nesli i němečtí výrobci příslušenství, především dodavatelé pneumatik, elektroinstalace, okenních skel a čalounění. Také německé karosárny nezůstaly stát stranou, hlavně Ambi-Budd, Gläser, Buhne a Hubertia, které dodávaly pro německé Chevrolety karoserie i účelové nástavby. Významným krokem se stalo i navyšování zaměstnanosti v podniku, vždyť jen v době spuštění filiálky v Borsigwalde v roce 1928 stoupl počet zaměstnanců na 2200, kteří vyexpedovali již 18 000 osobních a nákladních vozů za rok.
Z doby největšího rozkvětu produkce automobilů Chevrolet v Berlíně pochází i vyobrazený automobil Chevrolet AC z roku 1928, jehož majitelem je pan Tomáš Durdík z Kolína. Vůz poháněný řadovým šestiválcem typu AC s ventilovým rozvodem OHV, o objemu 3176 cm3 (ø 84,14 x 95,25 mm) a výkonu 34 kW (46 k)/2600 min‑1, začala berlínská pobočka montovat bezprostředně po jeho uvedení v USA, tedy na přelomu let 1928 a 1929. Automobil klasické koncepce s třístupňovou převodovkou, obdélníkovým rámem, tuhými nápravami s podélnými listovými pery a mechanickými brzdami na všech kolech měl rozvor náprav 2715 mm, rozchod kol 1420 mm a hmotnost 1175 kg ve čtyřdveřovém provedení.Pohodlný cestovní vůz dosahoval rychlosti 95 km/h, spotřeba paliva se pohybovala podle dobové dokumentace okolo 16 l/100 km.
Zajímavostí čtyřdveřového pětimístného sedanu byla jeho cena v roce 1929, která činila 4795 RM (říšských marek). V porovnání s verzí opatřenou elegantní karoserií Coupé s uspořádáním sedadel 2+2 za 5300 RM tedy šlo o základní levnější provedení. Stejně jako v USA, tak i v Německu představoval šestiválcový Chevrolet po léta nepříjemného konkurenta čtyřválcovému vozu Ford AF, jehož cena ve čtyřdveřové verzi se pohybovala v roce 1929 okolo 4590 RM. Popularitu a další rozšíření amerických automobilů v Německu zastavilo vypuknutí hospodářské krize; od roku 1930 počty vyrobených vozů stále klesaly a v říjnu 1931 vyjel z bran berlínského závodu poslední oficiálně dokončený německý Chevrolet (typ AE). To však v žádném případě neznamenalo ukončení výrobních aktivit General Motors v Německu, protože největší americký koncern už na přelomu let 1928/1929 odkoupil od potomků zakladatele Adama Opela automobilku Adam Opel AG v Rüsselsheimu, která je jeho součástí dodnes. Není bez zajímavosti, že General Motors v letech 1927 – 1931 v Německu montoval nejen automobily Chevrolet (první byly typy V, AA a AB), ale také Buick a Cadillac.
Zdroj: Automobil 05/08
Autor: Jaroslav Klimša
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)