Náš test
HYUNDAI i30 FASTBACK 1.4 T-GDI – Styl především
Lukáš Dittrich 11.06.2018 06:03
Test
Teoreticky by se mohlo zdát, že Hyundai stvořil plnohodnotnou konkurenci pro Škodu Octavia. Model i30 Fastback ovšem daleko více než na praktičnost sází na styl.
Už během odhalení nové generace typu i30 v září roku 2016 (viz AR 2/’17) se mluvilo o tom, že kromě hatchbacku a kombi dorazí ještě třetí karosářská verze. A tak se také stalo. Loni v červenci korejská automobilka opravdu ukázala provedení Fastback (viz AR 3/’18). To představuje kompromis mezi základní pětidveřovou karoserií a praktickým kombi. Vůz dostal zadní výklopnou stěnu, a právě tento fakt přitáhl v kontextu českého trhu největší pozornost. Typ i30 spadá do kategorie nižší střední třídy, které u nás jasně vládne Škoda Octavia, jenže ta ve své základní verzi liftback fakticky nemá konkurenci, protože všichni ostatní sázejí pouze na hatchbacky. Že bychom se konečně dočkali automobilu schopného se českému bestselleru postavit přímo? Záleží na úhlu pohledu. Hyundai i30 Fastback i Škoda Octavia jsou liftbacky s velkou zadní výklopnou stěnou a dají se pořídit za podobné peníze, nicméně každý z těchto automobilů nabízí něco jiného. Octavia dopřeje obrovský prostor, model i30 Fastback je menší a mnohem více sází na design a styl. Řečí čísel to znamená rozdíl 215 mm v délce, 19 mm v šířce, 36 mm u rozvoru náprav a stejný rozdíl je také co do výšky karoserie. Vše hovoří ve prospěch Octavie. Ve srovnání se základním hatchbackem i30 je pak provedení Fastback nižší o 30 mm a nabízí o 115 mm prodloužený zadní převis. Pozorní čtenáři si také možná všimnou jinak tvarovaného předního nárazníku s diodami denního svícení umístěnými více šikmo. Právě základní proporce jsou důvodem, proč Hyundai i30 Fastback vypadá tak dobře. Výsledek více připomíná kompaktní čtyřdveřové kupé než konkurenci pro velkou Octavii.
Šéfdesignér Hyundai Motor Europe Thomas Bürkle mohl trochu popustit uzdu své fantazii, takže automobil dostal elegantní profil a velice sportovní záď s výraznými blatníky. Nový Fastback je podle našeho názoru jednoznačně nejhezčí variantou typu i30 a jedním ze vzhledově nejzajímavějších vozů nižší střední třídy vůbec. Obzvlášť s testovanou výraznou modrou barvou karoserie a osmnáctipalcovými litými koly. Zatímco vnější vzhled se od ostatních verzí řady i30 výrazně liší, o interiéru to už neplatí. Zde najdete vše, co znáte z hatchbacku i kombi, tedy přehlednou ergonomii ovládacích prvků, displej multimediálního systému umístěný na palubní desce, příjemnou pozici za volantem i kvalitní materiály. Zvyknout si ale budete muset na horší výhled vzad přes poměrně nízké zadní okno a masivní sloupky C. V tomto směru platí Hyundai i30 Fastback daň za stylovou vizáž, přičemž zhoršený výhled vzad není jedinou nevýhodou, jež takto tvarovaná karoserie přináší. Řeč je o prostoru pro hlavy zadních cestujících. Od sedáku ke stropu jsme naměřili pouhých 865 mm. Například Škoda Octavia s karoserií liftback nabídne o 20 mm více, provedení i30 kombi disponuje prostorem pro hlavu zadních cestujících větším dokonce o plných 70 mm. Inu, další důkaz skutečnosti, že Fastback je především věcí stylu než praktické stránky. Ostatní rozměry už jsou více méně shodné s hatchbackem. Zájemci se tedy mohou těšit na velmi slušnou šířku interiéru (1473 mm v úrovni loktů vpředu a 1445 mm vzadu), téměř identickou s tím, co nabízí několikrát zmíněná Octavia. Ta přesně podle předpokladů nejen Fastback, ale i30 obecně poráží také nabídkou podélného prostoru, když minimum pro nohy zadních cestujících je u Škody o podstatných 5 cm větší (12 vs. 17 cm).
Mimochodem, porovnáním dříve naměřených údajů jsme také zjistili, že i30 s karoserií kombi má oproti Fastbacku o dva centimetry delší zadní sedáky. Prostor pro zavazadla představuje další oběť na oltář stylové zádi. Fastback sice disponuje výklopnou zadní stěnou, a to je z principu věci výhoda, jenže má velmi vysoko umístěnou nakládací hranu (746 mm) a poměrně úzký vstupní otvor (1000 mm). Základní objem zavazadlového prostoru činí u novinky značky Hyundai 450 litrů. Potěší velká šířka i v nejužším místě (mezi podběhy), naopak délka ložné plochy měří jen 822 mm. Celkově je právě velikost interiéru a prostoru pro zavazadla tím, co Octavii a i30 Fastback tolik odlišuje. Pro zákazníky Škody bude nový Hyundai příliš malý, pro zájemce o stylový liftback bude Octavia zbytečně velká. Nabídka motorů pro Hyundai i30 Fastback není nijak rozsáhlá. Na výběr je pouze zážehový přeplňovaný tříválec o objemu jednoho litru a silnější, testovaná čtrnáctistovka řady Kappa, disponující maximálním výkonem 103 kW (140 k). K tomuto motoru si můžete za příplatek 50 tisíc dokoupit také sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku, jinak je standardem šestistupňová přímo řazená skříň. My jsme do testu dostali „automat“. Od prvních metrů jízdy překvapoval Hyundai i30 Fastback velmi tichým interiérem. Motor je odhlučněn téměř dokonale a má sametový běh. Nabízený výkon není dech-beroucí, ale pořád stačí k tomu, abychom mohli toto provedení označit za svižné. Oficiální zrychlení z nuly na 100 km/h je 9,5 s, my jsme naměřili dokonce 9,2 s, tedy o 0,3 s lepší výsledek, což nebývá obvyklé. Měření akcelerace probíhalo ve sportovním režimu, kdy převodovka řadí další převod při 6000 min-1. K dispozici je rovněž možnost řadit páčkami na volantu, ale ani v manuálním režimu vás automat přes šest tisíc nepustí a vždy sám přeřadí. Přeplňovaný čtyřválec 1.4 T-GDI je svým charakterem typickým motorem této koncepce dnešní doby. Nabízí silné pásmo středních otáček a tak trochu mdlý vrchol. Pro běžné cestování je samozřejmě vše v nejlepším pořádku, při snaze o sportovní jízdu je to trochu škoda. Hyundai i30 Fastback totiž dostal výborný podvozek, a ten by si rozhodně s vyšším výkonem (nebo alespoň s více vyhraněnou pohonnou jednotkou) zaručeně poradil.
Stejně jako všechny ostatní varianty typu i30 disponuje i Fastback přední nápravou MacPherson a víceprvkovým zavěšením vzadu. Ve srovnání se svými sourozenci (s výjimkou i30 N) ale využívá o 15 % tužší odpružení a díky nižší karoserii má rovněž snížené těžiště (některé informace slibují také nižší světlou výšku, oficiální tabulky ale uvádějí pro všechny verze shodných 140 mm). Každopádně jízdní vlastnosti byly největším překvapením tohoto testu. Fastback působí velmi stabilně, velmi vyváženě, má solidní řízení a už zmíněnou příjemnou pozici za volantem, respektive posaz řidiče umístěný přibližně uprostřed vozu. Hyundai i30 Fastback umí být na zatočených okreskách hodně zábavný a rychlý. Stejně tak mu ale jde také klidná jízda. I méně znalí spolucestující si během testovacího týdne všimli, že například na dálnici při 160 km/h panuje v interiéru neobvyklý klid. Na druhou stranu je potřeba se připravit na horší komfort odpružení kvůli tužším pružinám, pořád ale nejde o nic tragického. S nerovnostmi se i Fastback postavený na 18“ kolech vypořádá obstojně. Ani spotřeba paliva není ničím hrozným. Na naší testovací trase jsme podle dotankování dopočítali velice solidní spotřebu 5,3 l/100 km, celkový průměr testu skončil na hodnotě 7,8 l/100 km. V minulosti jsme vyzkoušeli i30 s přeplňovaným tříválcem, vznětovou šestnáctistovkou a touto čtrnáctistovkou. Bez váhání tak lze říci, že právě motor 1.4 T-GDI byl suverénně nejlepším z nich. Je kultivovaný, tichý, dynamický a při klidné jízdě úsporný. Jak je u automobilky Hyundai zvykem, na kusové příplatky se moc nehraje. Navíc Fastback je považován za něco trochu speciálního, takže ho v chudé výbavě nepořídíte. Nicméně v době testu stojí s motorem 1.0 T-GDI v rámci edice Best of Czech velmi zajímavých 399 990 Kč. Zkoušený čtyřválec přitom koupíte za neméně solidních 439 990 Kč. Bohatě vybavený stupeň Style je o 55 000 Kč dražší a připlácet v něm lze už pouze za navigaci, dvouspojkovou převodovku, metalický lak, střešní okno a několik paketů. Námi zkoušený vůz byl opatřen prakticky vším myslitelným a vycházel ze standardního ceníku, v němž lze objednat i paket Ultimate. Sečteno a podtrženo, testovaný exemplář vychází na přibližně 670 000 Kč. Hyundai i30 Fastback je zajímavou alternativou k hatchbackům a kombi nižší střední třídy i ke Škodě Octavia. Nabízí rozumný mix praktických vlastností a stylového exteriéru, doplněný o výborné jízdní vlastnosti a rozumnou cenu. Nošovická „stylovka“ se zkrátka povedla.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový celohliníkový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování ventilů D-CVVT; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6; 1353 cm3 (ø 71,6 x 84,0), 10,0:1, 103 kW (140 k)/6000 min-1 a 242 N.m/1500 min-1.
PŘEVODnÉ ÚSTROJÍ
Sedmistupňová dvouspojková převodovka (3,929 – 2,318 – 2,043 – 1,070 – 0,822 – 0,884 – 0,721 - Z 5,304), stálý převod 4,294/3,174. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová pětidveřová karoserie s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem MDPS, převod řízení 13,4:1, počet otáček volantu mezi rejdy 2,6, stopový průměr otáčení 10,6 m; kola z lehkých slitin 7,5J x 18; pneumatiky Nokian WR D4 225/40 R18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2650 mm; d/š/v 4455/1795/1425 mm, světlá výška 135 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 450 až 1351 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní 1287, celková 1860 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 203 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,5 s; spotřeba paliva NEDC 6,4/5,1/5,6 l/100 km; emise CO2 134 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)