Svezli jsme se
Živě: Tannistesten (COTY) – den první (28x foto)
Jiří Duchoň 04.10.2015 22:03
Představujeme
Volba Vozu roku 2016 (COTY) odstartovala testováním kandidátů na tradiční akci Tannistesten…
Dnešním dnem bylo v dánském Tverstedu zahájeno zkoušení nejlepších nových automobilů, které se utkají v boji o titul evropského Vozu roku (COTY) pro rok 2016. Dobře známá anketa Car of The Year s porotou složenou z evropské odborné veřejnosti patří k nejdéle fungujícím a nejrenomovanějším volbám svého druhu na světě a od roku 1990 v ní má svého zástupce i Česká republika. Od roku 1990 v mezinárodní jury (tehdy ještě) za Československo zasedal Milan Jozíf, na jehož místo o deset let později nastoupil Tomáš Hyan. Pro rok 2016 jsem Tomáše v jeho funkci nahradil já, takže odpovědnost reprezentovat Českou republiku v této prestižní anketě i nadále zůstává v rukou redakce magazínu Automobil Revue. Také ročník 2016 odstartoval velkým testováním nových automobilů v severní části Jutského poloostrova, pořádaným severskou, zakládající sekcí jury. A to právě dnes.
Scénář je stejný jako v uplynulých letech. Automobilky přistavily vozy a obslužný personál a porotci od neděle (někteří již od soboty) budou až do čtvrtka jednotlivé typy zkoušet a hodnotit. Z jejich hodnocení vzejde v prosinci sedmička finalistů, kterou si ještě v polovině příštího února podrobněji otestujeme ve francouzském Mortefontaine. Oficiální vítěz pak bude podle tradice slavnostně vyhlášen v předvečer březnového autosalonu v Ženevě a oprávněn užívat titulu Vůz roku 2016. Připomeňme ještě, že mezi základní požadavky pro zařazení do širšího výběru patří pro každý model oficiální dostupnost alespoň na pěti evropských trzích. Novinkou ročníku 2016 se stalo zrušení minimální hranice předpokládaného ročního odbytu 5000 kusů s tím, abychom otevřeli dveře též pro malosériové, ovšem technicky či jinak výrazně vynikající modely.
Letos na nás čekají tři desítky automobilových novinek a jsem rád, že i z hlediska kontinuity je zde Tomáš Hyan se mnou. Během dneška jsme vyzkoušeli prvních devět vozů. K některým se na Tannistesten ještě budeme vracet, některé jsme již v redakci testovali a některé už jsme vám představili na stránkách našeho magazínu Automobil Revue nebo zde na webu. Nyní vám ale tak či tak nabízíme část fotografií, jež jsme dnes pořídili, a několik stručných postřehů k jednotlivým vozům v pořadí, ve kterém jsme s nimi dnes jezdili. Znamenitou předností Tannistesten je totiž možnost bezprostředně porovnávat jednotlivé automobily, a to jak v rámci kategorií, tak i napříč nimi.
Suzuki Vitara pokračuje v tradici lehkých SUV automobilky Suzuki, v rozporu se svým jménem ale zejména znamenité řady SX4, což je patrné zejména v oblasti ovládacích prvků a celkové charakteristiky. Nový zážehový turbomotor Boosterjet 1,4 l/103 kW je klidný a dobře odhlučněný a vyniká razantním nástupem kolem 1400 min-1 a zcela plynulým tahem až k omezovači na 6000 min-1. Ve výbavě nechybí multimediální systém s přehledným čtyřzónovým rozvržením ani adaptivní tempomat, proto snad poněkud zamrzí archaické přepínání palubního počítače kolíčkem v přístrojovém štítu…
Navzdory žehrání některých tradicionalistů je zcela nová Mazda MX-5 výrazně lépe fungujícím vozem, jenž má všechny předpoklady dále pokračovat v tradici nejúspěšnějšího dvoudveřového vozu s otevřenou karoserií na světě! Vděčí za to zcela nově vyvinuté technice, jež přináší nejen lehkou, ale mimořádně lehkou a tuhou konstrukci. Díky ní je jízda s tímto vozíkem s pohonem zadních kol vynikajícím zážitkem a v důsledku také potvrzením poněkud až bizarního lpění značky Mazda na atmosférickém plnění zážehových motorů (my jsme dnes jezdili s dvoulitrem): přeplňovaný agregát by v tomto případě rozhodně vozu ubral na agilitě a celkové řidičské atraktivnosti. Za zmínku stojí pootočený rychloměr s nulou dole a 160 km/h v horní úvrati ručičky, což v řidiči jen podporuje jeho touhu…
Nová generace BMW X1 (zkoušeli jsme sDrive18d) má zaděláno na řádné zklamání. Spíše než svého předchůdce připomíná jízdním projevem poněkud problematickou řadu BMW 2 Active/Grand Tourer. Nová platforma přinesla otočení motoru napříč a jeho přemístění až před přední nápravu, jež je také u verzí sDrive nyní poháněna. Celková změna koncepce na „vše vpředu“ si vynutila zkrácení kapoty a prodloužení předního převisu, čímž byly zcela potlačeny zdařile dynamické proporce první generace X1 (nemluvě o rozložení hmotnosti). Ergonomie ovládacích a komfortních prvků zůstává i díky vytříbenému iDrive velmi dobrá, ale dojem z řízení a použitých materiálů valný není. A pro BMW v uplynulých 15 letech typické, neodmyslitelné obroučky Angel Eyes v hlavních světlometech? Ty jsou s novou X1 již minulostí…
Zvědavi jsme byli na nové Volvo XC90, jež se pokouší odvděčit se roky svým marně čekajícím příznivcům mimořádně progresivním designem a převratnou úrovní digitalizace. První dojmy jsou lepší, než jsme čekali, hybridní ústrojí vrcholné verze T8 (byť jde jen o čtyřválcový dvoulitr) poskytuje vynikající dynamiku, pneumatické pérování pak i velmi komfortní jízdu. Zkoušku jsme byli nuceni předčasně ukončit, po skončení focení totiž nebylo možno modrého elegána z předprodukční série nastartovat, tedy spíše tak nějak aktivovat jeho pohonné ústrojí (vše údajně nakonec vyřešil celkový reset).
Příjemným zpestřením je letos Ford Mustang. Připravujeme pro vás redakční test kupé s motorem V8, proto jsme vyzkoušeli kabriolet se čtyřválcem 2,3 l EcoBoost. I přes prvotní nedůvěru umí tento motor s vozem pěkně zacvičit, je laděn spíše do výkonu, a tak i přes přeplňování v nižších otáčkách na osmiválec poněkud ztrácí. Kabriolet je znatelně nemotornější a těžkopádnější a karoserie se v zatáčkách a na nerovnostech docela kroutí, na druhou stranu řazení, řízení i výbava jsou podobně kvalitní jako u kupé V8. Se staženou střechou přichází i při vysunutých bočních okéncích znatelné turbulence, což však v chladnějším počasí do značné míry dorovnává účinné topení.
Jaguar XF je vybroušeným sportovním vozem s vyváženými vlastnostmi a precizně nastaveným podvozkem, jenž i přes subjektivně vyšší polohu těžiště umožňuje dynamickou jízdu. Řízení je přesné, chování nezáludné, zkoušenému vozu však body ubíral vznětový čtyřválec 2,0D/132 kW, přičemž bylo těžké rozhodnout, zda je v reakcích letargičtější on, nebo samočinná převodovka. Naopak Subaru Levorg potěšilo střízlivostí, stabilitou a skvělou souhrou nového zážehového motoru 1,6 l s automatickou převodovkou, umě maskující svoji variátorovou koncepci. Pláží a jejími lagunami jsme prohnali nový Land Rover Discovery Sport se stejným motorem, jaký měl výše zmíněný Jaguar, britskými značkami a volantem vpravo, k němuž se zde ale jistě ještě vrátíme.
Na závěr dne jsme si nechali úplnou perličku: agresivně rudou Hondu Civic Type-R s motorem 2,0l VTEC Turbo o výkonu 228 kW (310 k). Prošlápnutí plynového pedálu na podlahu vyvolá ránu jak kladivem do kovadliny a vůz s šíleným řevem vyrazí vpřed. Při každém přeřazení odfoukne dmychadlo zvukem chroptícího medvěda, když se blížíte s otáčkami k omezovači, rozsvěcují se nad digitálním tachometrem diody jako ve Formuli 1, na displeji vpravo od něj můžete sledovat nejen hodnoty bočního a podélného přetížení, ale též plnicí tlak dmychadla či úhel natočení škrticí klapky. Podrobný test tohoto pekelného stroje vám přineseme v našem magazínu Automobil Revue; pro tuto chvílí dobrou nedělní noc nebo příjemné pondělní ráno!