Svezli jsme se
Živě: Tannistesten 2016 (COTY) – vše na jednom místě
Jiří Duchoň 10.10.2016 21:11
Volba Vozu roku 2017 (Car of the Year) začíná tradičně v Dánsku. A jsme opět u toho!
Vůz roku 2017 (Car of the Year) bude slavnostně oznámen až v předvečer zahájení autosalonu v Ženevě příští rok, ale celá mašinérie začíná již nyní a zde, v dánském Tverstedu, zkoušením nejlepších nových automobilů, které se v boji o titul utkají. Dobře známá anketa Car of The Year s porotou složenou z evropských motoristických novinářů patří k nejdéle fungujícím a nejrenomovanějším volbám svého druhu na světě a od roku 1990 v ní má svého zástupce i Česká republika. Od loňského ročníku odpovědnost reprezentovat Českou republiku v této prestižní anketě přešla na mě, a tak i nadále zůstává v rukou redakce magazínu Automobil. Také ročník 2017 odstartoval velkým testováním nových automobilů v severní části Jutského poloostrova, pořádaným severskou, zakládající sekcí jury COTY.
Scénář je stejný jako v uplynulých letech. Automobilky do areálu hotelu Tannishus přistavily vozy a obslužný personál a porotci od neděle (někteří již od soboty) budou až do čtvrtka jednotlivé typy zkoušet a hodnotit. Z hodnocení vzejde v prosinci sedmička finalistů, kterou si ještě v polovině příštího února podrobněji otestujeme ve francouzském Mortefontaine. Oficiální vítěz pak bude podle tradice slavnostně vyhlášen, jak bylo řečeno výše, v předvečer březnového autosalonu v Ženevě a oprávněn užívat titulu Vůz roku 2017. Kompletní seznam vozů, jež se budou moci o tento titul utkat, zatím není uzavřen, nicméně v Tannisu máme nyní k dispozici 26 novinek (vždy v několika verzích), jež se v něm rozhodně objeví.
S testováním adeptů jsme začali hned včera odpoledne. K některým z nich se na Tannistesten ještě budeme vracet, některé jsme již v redakci testovali a některé už jsme vám představili na stránkách našeho magazínu Automobil nebo zde na webu. Nyní vám ale tak či tak nabízíme část fotografií, jež jsme dnes pořídili, a několik stručných postřehů k jednotlivým vozům, s nimiž jsme zde již jezdili. Znamenitou předností Tannistesten je totiž možnost bezprostředně porovnávat jednotlivé automobily, a to jak v rámci kategorií, tak i napříč nimi. Nicméně vozy Škoda Kodiaq, Citroën C3 a Toyota C-HR jsou zatím pod informačním embargem, takže se budete muset spokojit s obrázky bez komentářů.
Například vozy Mercedes-Benz E Klasse (W213) nebo Audi A5 ze stránek Automobilu dobře znáte, ale já se přiznám, že jsem s nimi dosud nejezdil, a tak jsem rád využil příležitosti. Mercedes-Benz 220 CDI T (kombi) mě potěšil skvěle naladěným podvozkem, propracovaným a dokonale funkčním interiérem a nijak neskrývaným zaměřením na komfort, Audi A5 2.0 TFSI/185 kW pak dravostí, zvukem nebo elektrickými podavači předních pásů (naopak dvouspojková převodovka ani v tomto případě svým výkonem nepřesvědčila). Z poněkud jiného soudku pochází pátá generace Nissanu Micra, představená teprve minulý týden v Paříži (a do té doby neprozrazená na internetu!).
Zkoušeli jsme úplně základní verzi s vznětovým motorem, sice bez rádia a klimatizace, ale s kompletní bezpečnostní výbavou včetně autonomního brzdění. Stabilita jízdy je příkladná, interiér podstatně prostornější a pohodlnější než dosud, nezdál se nám však vyšší hluk od kol. Velikostně podobným, ovšem zaměřením zcela jiným vozem je Audi Q2, kompaktní crossover, jenž pro značku Audi znamená značný designový odklon zvenčí, ale rozhodně ne uvnitř, kde je vše přesně tam, kde to znalec soudobých Audi hledá. Ať už si o zážehovém litrovém tříválci 1.0 TFSI (viz test Škoda Octavia 1.0 TSI) a jeho akustickém projevu myslíte cokoli, dynamika mu rozhodně nechybí.
Den jsme završili svezením s modelem Alfa Romeo Giulia Veloce s novým přeplňovaným zážehovým čtyřválcem 2.0/206 kW, samočinnou převodovkou a pohonem všech kol, který se stejně jako Micra představil teprve před týdnem na autosalonu v Paříži. Údajně jde zatím o vůbec první vůz tohoto provedení schválený pro běžný provoz, a je pravdou, že v některých ohledech dokazoval, že jde ještě o jakýsi prototyp. Interiér ani nastavení podvozku se příliš neliší od vrcholného Quadrifoglia, motor je dravý a o mimořádné řidičské zážitky je postaráno. Nejvyššího výkonu dosahuje již při 5000 min-1 a převodovka nahoru řadí při 5700 min-1, což jsou na agregát tohoto typu poměrně nízké hodnoty. Sklon řidičova sedáku bohužel nelze nastavovat ani v tomto případě.
Tolik tedy z Dánska, zítra bude náš časový harmonogram poněkud omezen organizačně náročným testováním na letišti v Sindalu (losí testy a poprvé i zkoušky systémů autonomního brzdění!), ale v dílčím zkoušení novinek budeme pokračovat, takže již nyní se můžete těšit například na Škodu Kodiaq nebo Teslu Model X!
Car of the Year 2016