Svezli jsme se
Živě: Ferrari GTC4Lusso fantasticky pohání a řídí všechna čtyři kola
Petr Hanke 07.07.2016 01:05
Ferrari GTC4Lusso svým pojetím navazuje na předchůdce – Ferrari FF. Sdílí s ním základní platformu i unikátně řešený pohon všech kol. Všechny jeho mechanické i elektronické součástí jsou ale nové nebo byly do detailů upraveny. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tak značně přepracován byl i vzhled. Zachována zůstala karoserie připomínající vozy Shooting Brake, tedy sportovně střižená dvoudveřová kombi s otevíratelnou zadní stěnou, nicméně pečlivě byla pozměněna aerodynamika. Došlo ke zmenšení odporu vzduchu při zachování přítlaku. Naživo vypadá GTC4Lusso skutečně skvěle, současně je ale ihned zřejmé, že je to pořádný „kus auta“. Ostatně s délkou 4922 mm a šířkou bez 20 mm dva metry se není čemu divit. I přes hliníkovou stavbu činí pohotovostní hmotnost 1920 kg.
Důležité je, že díky umístění motoru až za přední nápravou dosahuje rozložení hmotnosti mezi přední a zadní osou poměru 47:53. Jen připomeňme, že GTC4Lusso má unikátně řešený pohon všech kol s odběrem točivého momentu na obou stranách klikového hřídele svého dvanáctiválce. Zepředu putuje síla přes dvoustupňovou převodovku a dvojici lamelových spojek k předním kolům, zezadu prostřednictvím spojovacího hřídele k sedmistupňové dvouspojkové převodovce situované za zadní nápravou.
Novinkou je řízení zadních kol, jehož regulaci zajišťuje elektronická řídicí jednotka společně s motorem/převodovkou, aktivním diferenciálem, systémem 4x4, aktivními tlumiči a stabilizací. Komplexnost celého systému pracujícího s vektorovým řízením dynamiky si řidič za volantem okamžitě uvědomí.
Při sportovní jízdě totiž GTC4Lusso vnímá jako jeden homogenní celek. Při soustředění lze poznat, že zadní kola pomáhají s vykroužením oblouku, avšak ne přehnaně agilním způsobem, ale spíše umírněně. O komplexnosti použité elektroniky tohoto Ferrari svědčí i fakt, že systém reguluje chování vozu nejen natáčením zadních kol, ale například i změnou charakteristiky tlumičů na přední i zadní nápravě (tento systém používá například i 488GTB a další modely).
Výsledkem je, že člověk při dravé jízdě ztrácí povědomí o tom, že sedí v téměř dvě tuny těžkém voze. Řízení s malým převodem vyžaduje jen minimální pohyby volantu a GTC4Lusso reaguje mimořádně agilně. A to tak, že zpočátku budete do zatáček najíždět příliš brzo. I když je to nejkomfortnější vůz z rodu Ferrari, je třeba jeho agresivitě přivyknout. Teprve potom si ho lze naplno užít. Nájezdové rychlosti jsou fantastické, nedotáčivost je pro GTC4Lusso neznámým pojmem. Automobil se s minimálním náklonem karoserie a zcela samozřejmě vrhne do zatáčky, jakoby na něj snad ani nepůsobila setrvačnost. Zpočátku máte z dvanáctiválce 6,3 litru o výkonu 507 kW (690 k) respekt, ale posléze zjistíte, že na suchém povrchu je k dispozici dostatek gripu a můžete si užívat brutální akceleraci. Navíc, se zapnutou elektronikou, se lze bezpečně opřít o skvěle nastavenou stabilizaci. Když přidáte plyn méně citlivě a pneumatiky by ztratili přilnavost, elektronika GTC4Lusso jemně udrží ve směru vytyčeném natočením volantu a akceleruje.
Samozřejmě, že více legrace je s tímto vozem po tom, co přepínačem Manettino stabilizaci úplně vypnete. Ani pak se ale výkonu motoru není nutné přehnaně bát – i když respekt je samozřejmě na místě. Podvozek si s ním s přehledem poradí a dokáže jej velmi účinně využít. Důležité ale je, že ve volantu nemáte pocit, že by vás pohon předních kol nějak „rušil“. On vlastně jen pomáhá v situacích, kdy zadní kola nestíhají. GTC4Lusso samozřejmě není driftovací speciál, nicméně, když chcete, můžete si s ním v utaženějších zatáčkách docela pohrát… Za volantem se musíte přepnout do „závodního“ nastavení a reagovat na každičký pohyb karoserie. Ostré řízení a okamžité reakce na plyn i brzdy zajistí, že na ovládání vozu stačí jen drobné pohyby volantu pomocí konečků prstů. Lehké řízení nájezdy do zatáček i zmiňované drobné korekce jen ulehčuje.
Celkový zážitek z jízdy s aktuálně nejnovějším Ferrari je velmi specifický. Je v něm znát ona charakteristická divokost vysokootáčkového motoru, dravého řazení i zmiňovaného ostrého řízení. Tlačit tento dvanáctiválec k maximu otáček nad 8000 min-1 je neskutečným požitkem. Na horských silnících, kde probíhala mezinárodní prezentace, bylo vytáčení motoru V12 pod plným plynem skutečnou výzvou. Využít jeho potenciál vyžadovalo maximální soustředění, odměněné neskutečným potěšením z jízdy.
Ale pozor. Když se GTC4Lusso přepne do nastavení Comfort, překvapí nečekanou přátelskostí. Samozřejmě nelze čekat pohodlí, tichost a uhlazenost luxusních limuzín, nicméně ani v městském provozu už toto Ferrari neškube, plynule se pohybuje v kolonách a v nízkých otáčkách akusticky vzbuzuje méně pozornosti, než byste možná čekali. Právě použitelnost tohoto vozu při běžné jízdě je u něj velmi důležitá, stejně jako fakt, že na jeho zadní sedadla se vcelku pohodlně usadí i dospělí cestující a zavazadlový prostor lze zvětšovat sklopením dělených opěradel (dokonce v poměru 40:20:40).
Ferrari pro GTC4Lusso připravilo novou generaci navigačního systému s dotykovým displejem o úhlopříčce deset a čtvrt palce. Efektní grafika už ladí se ostatními ukazateli, konkrétně s dvojicí displejů lemujících centrálně umístěný dominantní otáčkoměr a případně také s na přání dodávaným dotykovým displejem situovaným před spolujezdcem. Ovládání vozu se nese v typickém stylu Ferrari. Maximum ovladačů je v duchu závodních vozů umístěno na volantu, včetně tlačítek pro obsluhu blikačů, světel a stěračů. Na toto netradiční řešení si člověk po chvíli zvykne.
Ferrari GTC4Lusso je v prodeji za 7,3 milionu korun včetně DPH. Za tyto peníze je připraven zcela unikátní sportovní vůz. Při svezení v něm cítíte nesmlouvavost a dravost typickou pro Ferrari, avšak doplněnou o v reálném životě vítanou dávku každodenní praktičnosti. V každém případě, jiný, tak dravý vůz schopný převozu čtyř cestujících, na trhu prostě není.
Stručné technické údaje
- Motor: V12, 6262 cm3
- Výkon: 507 kW (690 k)/8000 min-1
- Točivý moment: 697 N.m/5750 min-1
- Pohotovostní hmotnost: 1920 kg
- Zrychlení 0 – 100/200 km/h: 3,4/10,5 s
- Cena: 7 300 000 Kč
Více technických informací přineseme v časopisu Automobil 8/2016, který vyjde 1. srpna.