Svezli jsme se
Ferrari California - La vita e bella
Tom Hyan 02.03.2009 20:50
Svezli jsme se
Život je krásný, za volantem Ferrari California ještě krásnější, anebo je to nesnesitelná lehkost bytí? Nevím, ale pro automobilového nadšence neexistuje lepší značka sportovního vozu než Ferrari, zvláště poté, když dříve věhlasem srovnatelná Bugatti už v německé režii ztratila své kouzlo...
Scénář byl jasný, technická prezentace, pak téměř čtyři stovky kilometrů v kokpitu nového Ferrari California, automobilu slavného jména, který žádný jiný typ nenahrazuje, ale je rozšířením nabídky své značky. Nebylo to snadné, po příletu na Sicílii pršelo, několikadenní deště způsobily nejen záplavy, ale také sesuvy půdy, takže mnohé menší silnice byly dokonce pokryty tlustou vrstvou nepříjemného bláta. Jednou jsme se raději otočili a jeli jinou cestou, když se i BMW X3 před námi trápil ve dvaceticentimetrovém nánosu mazlavé hmoty. Naštěstí přestalo pršet, vysvitlo slunce, jen při jízdě po trati slavného závodu do vrchu Trapani – Monte Erice jsme dosáhli vrcholu hory po slizké silnici téměř zcela zahaleni mlhou…
Novinka je významným doplněním nabídky automobilů Ferrari s osmiválcovými motory, dosud reprezentovanými pouze řadou F430 s pohonnou jednotkou uloženou za sedadly před poháněnou zadní nápravou, zatímco California má motor vpředu, posunutý za přední nápravu (jako Maserati GranTurismo). Samozřejmě, pohání zadní kola, a první informace zdůrazňovaly vhodnost vozu pro každodenní použití, takže v duši hlodalo podezření, zda půjde o čistokrevný Ferrari, a nikoli o jakousi změkčenou verzi pro širší klientelu. Jízdní zkušenosti však tyto obavy vyvrátily, Ferrari California je opravdu sportovní automobil v duchu své značky, není to žádný café racer, přestože řada klientů tak tyto vozy kategorie Gran Turismo využívá. Skutečný sportovní uživatel si dopřeje radosti z jízdy vrchovatou měrou, otočný ovladač jízdních režimů manettino sice nenabízí pět možností jako v typu 430 Scuderia, ale tři vybrané bohatě stačí.
Vidíte, a už jsme za volantem. Stroj se spouští tlačítkem vlevo na tříramenném volantu, vpravo je zmíněný ovladač, jehož polohy jsou Comfort, Sport a CST Off (Controlo di Stabilita e Trazione). První poloha dovoluje bezpečně řídit vůz méně zdatným jedincům, v poloze Sport se odezva motoru na sešlápnutí plynového pedálu zrychlí, převodovka řadí také hned rychleji s patřičnými rázy, podvozek přituhne a stabilizační systém zasahuje později, takže dovoluje větší prokluz kol s mírným vybočením zádi při prudké akceleraci. Ve třetí poloze přebírá řidič vládu nad strojem, s automobilem můžete do sytosti driftovat (když máte na nové pneumatiky), ale zejména povrch s menší adhezí v tomto případě vyžaduje zkušeného jezdce.
Ferrari California je prvním sériovým automobilem této značky, který dostal osmiválcový motor v poloze mid-ship vpředu (posunutý vzad), přímý vstřik benzinu, dvouspojkovou sedmistupňovou převodovku (tradičně systému transaxle, tedy v bloku s rozvodovkou zadní nápravy) a pevnou otevírací střechu RHT (Retractable Hard Top). Celohliníková konstrukce vozu je originální, nemá nic společného s jinými výrobky Ferrari nebo Maserati; elegantní karoserie nese jako obvykle nadčasový rukopis Pininfarina, a podvozek, svařený z hliníkových dílů s centrálním tunelem přilepeným novou technologií k jeho struktuře, je rovněž zcela nový s dvojitými příčnými rameny vpředu a víceprvkovým zavěšením multilink vzadu.
Nový motor s přímým vstřikem benzinu využívá blok ze stejné rodiny osmiválců, jaké pohánějí také monoposty A1 Grand Prix národních týmů; vývoj vstřikování probíhal společně a příbuzné jsou také hodnoty vrtání a zdvihu (u sériového typu 94 x 77,4 mm), což dává zdvihový objem 4,3 l, z něhož při zvýšené kompresi 12,2:1 dostali konstruktéři nejen výkon 338 kW (460 k)/7750 min-1, ale také značný točivý moment 485 N.m/5000 min-1 (větší než u 430 Scuderia), kdy 75 % největší hodnoty je k dispozici od 2250 min-1; omezovač otáček zasahuje v osmi tisících. Působivý je dobře odladěný zvuk motoru, který sílí nad třemi tisíci otáček. Nejprve je k dispozici inovativní dvouspojková převodovka, řadí se páčkami pod volantem jako ve formuli 1, vyvinutá ve spolupráci se specializovanou firmou Getrag (Ferrari vybíral z několika partnerů). Její uložení vzadu dovoluje téměř ideální rozložení pohotovostní hmotnosti 1735 kg na nápravy v poměru 47:53 %, což výrazně přispívá ke skvělé vyváženosti vozu a tedy vynikajícím jízdním vlastnostem, na nichž se podílí rovněž velmi tuhá hliníková konstrukce (pevnost v krutu 70 000 N.m/rad).
Později přijde šestistupňová převodovka s klasickým řazením. Na originálně tvarované konzole vypínající se nad středovým tunelem (pod jejím obloukem je praktický odkládací prostor) jsou umístěna tři tlačítka jízdních režimů, a to zprava plně samočinného řazení (Auto), zpětného chodu (R) a programu Launch Control pro účinnou maximální akceleraci po startu, kdy jsou potřeba necelé čtyři sekundy na dosažení rychlosti 100 km/h. Největší rychlost je 310 km/h, multifunkční displej palubního počítače ukázal 258 km/h, ale také 235 km/h s otevřenou střechou, kdy větrná clona stále zajišťovala příjemné prostředí v kokpitu!
Pokud má vůz příplatkové aktivní magnetorheologické tlumiče SCM, poprvé použité na typu 599 GTB Fiorano, ve dvou vyšších režimem manettina podvozek příjemně přitvrzují, zatímco při CST Off se vypínají všechny elektronické podpůrné systémy s výjimkou klasického ABS, ale podvozek zůstává ve sportovním módu. Magnetorheologické tlumiče ze svého principu reagují rychleji než běžné kapalinové (plynové) systémy, protože nemají žádné mechanické řízení ani nastavování, pohyby karoserie při dynamických změnách jsou omezeny. Výjezdy ze zatáček vylepšuje jako u Fiorana a Scuderie trakční systém F1-Trac (viz AR 11/’08). Keramické kotoučové brzdy zastaví vůz ze 100 km/h na suché vozovce do 34 metrů.
Interiér vozu je čalouněn hebkou kůží, Ferrari označuje vůz 2+2, ale zadní sedadla jsou vyloženě nouzová, nicméně přepravu dalších osob dovolují, jak nám ostatně předvedl sám Luca di Montezemolo, prezident Ferrari, když dorazil na prezentaci s řidičem a manželkou, sám uložen v Californii lehce napříč za předními sedadly. Ferrari počítá s tím, že čtyřsedadlové provedení bude tvořit 50 % prodejů, je výbavou na přání bez příplatku, jinak se montuje jednodušší uspořádání, vhodné pro odkládání různých předmětů, ovšem variabilitu poprvé zvětšují sklopná opěradla, pokud chcete převážet delší věci než dovoluje zavazadlový prostor, jehož objem se po uložení pevné střechy zmenší o stovku na 240 litrů.
Samotná konstrukce dvoudílné střechy má vyspělou kinematiku elektrohydraulického systému, která díky překrývání pohybů obou částí zkracuje potřebný čas otevření/zavření ze dvaceti na pouhých 14 sekund (tlačítko je na středové konzole). Novinkou jsou dva vystřelovací oblouky za zadními sedadly, aktivují se za 190 milisekund, a to v jakékoli nebezpečné situaci (předvedla to americká posádka nárazem do zídky, přestože se vůz nepřevrátil, a Luca di Montezemolo to vzal večer sportovně, zavtipkoval, že konečně mají jeden vůz na náhradní díly). Tvůrci automobilu, jehož tvary jsou inspirovány legendou Ferrari 250 GT California (vzniklo 104 vozů v letech 1957 – 1962), dosáhli nízkého součinitele odporu vzduchu cx = 0,32, a to přesto, že aerodynamický přítlak činí 687 N.m při rychlosti 200 km/h. Je to nejlepší hodnota pro sériový sportovní automobil Ferrari.
California se představila v polovině září současně v Maranellu a Los Angeles asi tisícovce hostů. Zatímco na soukromém letišti v Santa Monice byl první vůz vydražen za 520 tisíc dolarů na charitativní účely, když se na slavnostním večeru objevil také kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, v Maranellu představil novinku Luca di Montezemolo, s vozy vjeli závodníci Kimi Räikkönen a Felipe Massa do nové továrny navržené Jeanem Nouvelem a Michael Schumacher, jenž se podílel na vývoji Californie, připomněl sportovní kvality i flexibilitu nového typu. Následovala premiéra vozu na Mondial de l’Automobile v Paříži a novinářská prezentace na Sicílii, kde jsme se přesvědčili, že California splňuje jak nároky na skutečně sportovní jízdu, tak může sloužit pro každodenní dopravu. Na nové výrobní lince v Maranellu se bude vyrábět až 2500 vozů typu California ročně, dodávky v Evropě budou zahájeny v únoru, cena činí kolem 180 tisíc eur (asi 4,5 milionu Kč), na nejvýznamnější americký trh přijdou první Californie v červenci.
„Automobily Ferrari jsou jako krásné ženy,“ prohlásil Luca di Montezemolo, který se překvapivě objevil na novinářské prezentaci, aby s námi povečeřel plody moře v tradičním sicilském restaurantu Antico Borgo Marinaro v Mazara del Vallo, centru prezentace Ferrari California. Rozhodně s ním opravdu nelze nesouhlasit. Vždyť La vita e bella, život je vskutku krásný, a to nejen za volantem Ferrari…
Zdroj: Automobil 01/09
Autor: Tom Hyan
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA | kapalinou chlazený zážehový osmiválec s válci do V/90°, uložený podélně vpředu; 4297 cm3 ( 94 x 77,4 mm); 12,2:1; 338 kW (460 k)/7750 min-1, 485 N.m/5000 min-1; max. 8000 min-1; hliníkový blok a hlavy válců; variabilní rozvod sacích i výfukových ventilů DOHC 4V (řetězy); elektronické přímé vstřikování paliva Bosch (200 bar), EU5/LEV2; dvouspojková sedmistupňová tříhřídelová převodovka Ferrari/Getrag s automatizovaným sekvenčním řazením páčkami pod volantem; systém transaxle s uložením převodovky vzadu; na přání šestistupňová mechanická převodovka s přímým řazením; pohon zadních kol se systémem řízení trakce CST/F1‑Trac; Launch Control. |
PODVOZEK | prostorový rám vcelku s karoserií z hliníkových slitin; nezávislé zavěšení všech kol, vpředu na dvojitých příčných ramenech, vzadu víceprvkové závěsy; pérování vinutými pružinami a teleskopickými soustřednými tlumiči, na přání aktivními magnetorheologickými SCM, příčné zkrutné stabilizátory; keramicko-kompozitové uhlíkové kotoučové brzdy CCM, vpředu/vzadu 390 x 34/360 x 32 mm s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s posilovačem; pneumatiky vpředu 245/40 ZR 19 a vzadu 285/40 ZR 19; na přání 245/35 ZR 20, resp. 285/35 ZR 20; monitorování tlaku TPMS. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1630/1605 mm; d/š/v 4563/1902/ 1308 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,32; suchá/pohotovostní hmotnost 1630/1735 kg, rozdělení pohotovostní hmotnosti vpředu/vzadu 47/53 %; objem zavazadlového prostoru 240/340 l; objem palivové nádrže 78 l. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) | největší rychlost 310 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h do 4,0 s; 0 – 400/1000 m s pevným startem za 12,2/22,1 s; spotřeba paliva podle metodiky EU 13,1 litru na 100 km; emise CO2 305,6 g/km. |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)