Svezli jsme se
Živě: BMW X5 M a X6 M – Z jiného světa
Petr Hanke 05.06.2015 18:00
Zjednodušený pohled říká, že druhá generace modelů X5 M a X6 M jen přemístila původní techniku do nových, zvětšených karoserií. Tak se mezigenerační výměna může jevit do té chvíle, než člověk usedne za volant. Obrovským překvapením je lehkost, s níž oba tyto vozy jezdí, jako by ani nevážily 2275 kg (X5 M). V komfortním nastavení ani nic nenasvědčuje tomu, že jde o vozy, kterým pod přední kapotou pracuje technicky unikátní osmiválec 4,4 litru, přeplňovaný dvojicí dvoukomorových turbodmychadel umístěných mezi řadami válců. Patentovanou specialitou tohoto motoru jsou křížené výfukové svody, které přivádějí ke každému ze dvou vstupních kanálů obou turbodmychadel výfukové plyny válců „pálících“ proti sobě. Díky tomu se výfukové plyny neovlivňují a přísun jejich kinetické energie k lopatkám turbín je účinnější. Výsledkem jsou extrémně rychlé reakce motoru, k nimž přispívá také systém proměnného zdvihu sacích ventilů.
Řidič může charakter motoru spolu s osmistupňovou převodovkou nastavovat ve třech stupních (Efficient, Sport a Sport Plus). V „hospodárném“ režimu se celé ústrojí chová velmi kultivovaně a tiše. Samozřejmě, že mu nechybí enormní zátah, prakticky v jakýchkoliv otáčkách, které jsou vyšší, než 1500 min-1. Zbývající dvě nastavení dodávají hnací soustavě na dramatičnosti. Zejména potom jízda v nastavení Sport Plus a s nejrychlejším řazením vyvolává skutečnou erupci síly. Upravený hydrodynamický měnič převodovky pracuje jen na krátké okamžiky bez přemostění pomocí zesílené spojky. Převodovka dokáže řadit během pouhých 150 ms. Aby tohoto času dosáhla, pomáhá jí elektronika krátkodobým přerušováním zapalování. Tento úkon vyvolá zlověstné zadunění, protože dojde ke spálení přebytečného paliva až ve výfukovém systému. Při sportovní jízdě jde nejen o velmi emotivní projev, ale především o velmi účinný systém. Motor spolu s převodovkou tvoří ideálně sladěný celek, který se dokáže vhodně přizpůsobit stylu různých řidičů.
Nejmohutnější z modelů BMW M jsou vybavené elektronicky řízeným pohonem všech kol (xDrive), jehož nastavení je pro dané modely speciální a v nejdravějším režimu výrazně preferuje zadní nápravu. Je to znát v mnoha jízdních situacích, kdy automobil pohon předních kol využívá hlavně k tomu, aby sem přenesl sílu, kterou v dané jízdní situaci nejsou schopné zadní pneumatiky se šířkou 325 mm využít – a to může být případ jízdy na kluzkém povrchu nebo třeba akcelerace z ostrých zatáček.
Podvozek M verzí velkých SUV je vybaven ucelenou paletou aktivních systémů, z nichž jmenujme především aktivní tlumiče, vzduchové odpružení zadní nápravy a také adaptivní stabilizátory s proměnnou tuhostí. Zadní náprava je vybavena speciálním diferenciálem, který je s pomocí dvojice planetových soukolí a elektronicky ovládaných lamelových spojek připraven cíleně měnit rozložení síly mezi pravým a levým zadním kolem, a tím účinně ovlivňovat dynamiku vozu. Zajímavostí je, že BMW M i u těchto svých nejtěžších modelů přešlo na sportovní standardní pneumatiky a již nepoužívá dojezdové obutí run-flat.
Na chování těchto automobilů v extrémních situacích má značný vliv sladění jednotlivých aktivních systémů a jejich součinnost. Díky rychlé datové sběrnici FlexRey, která propojuje jednotlivé systémy související s hnacím ústrojím a podvozkem, jsou nová velká M schopna bleskově reagovat na proměnné podmínky, které každou jízdu provázejí. Důležité ale je, že automobil vždy působí doslova jednolitým dojmem a při řízení řidič neregistruje činnost jednotlivých systémů, ale automobilu jako celku.
Hmotnost a vyšší těžiště samozřejmě eliminovat nelze, což je jasně patrné při přesednutí do velkých SUV z některého z „nízkých“ modelů BMW M, nicméně i tak je řízení těchto vozů skutečným zážitkem. Řidič přesně cítí chování vozu i v limitních situacích a je připraven na vzniklé chování přesně reagovat. Je až s podivem, jak přesně lze odhadovat možnosti přilnavosti předních pneumatik v nájezdu do zatáčky, a následně jak účinně akcelerovat. Se zcela vypnutým stabilizačním systémem jsou tyto vozy dokonce schopné v omezené míře zrychlovat i s mírným prokluzem zadních kol – a to jsou okamžiky, které se v automobilech daného typu nezažívají běžně. Výše umístěná sedadla mají sice výraznější boční vedení, avšak síly působící na posádku v zatáčkách jsou na nich citelně větší než v nižších vozech. Rychlá jízda je proto pro posádku fyzicky náročnější, a to i přesto, že samotná obsluha vozu je mimořádně snadná.
Nové modely BMW X5 M a X6 M jsou v současnosti nejsportovnějšími velkými SUV. Od svých běžných sourozenců se liší na první pohled většími nasávacími otvory na přídi, mohutnějšími koly, sníženou světlou výškou, specificky navrženými prahy a v neposlední řadě i čtveřicí koncovek výfuků. Z jízdního pohledu jsou to neobyčejné stroje, které jsou připravené na pohodlné každodenní ježdění a po správném nastavení jsou schopné zajistit emoce a atmosféru skutečných sportovních vozů. A to i přes jejich mohutnost a výšku.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový V8 přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, uložený vpředu podélně; 4395 cm3, 423 kW (575 k)/6000 – 6500 min-1 a 750 N.m/2200 – 5000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – osmistupňová samočinná převodovka; trvalý, elektronicky ovládaný pohon všech kol, aktivní zadní diferenciál.
PODVOZEK – samonosná ocelová karoserie, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení, aktivní tlumiče, vzadu vzduchové odpružení, adaptivní zkrutné stabilizátory.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2933 mm; d/š/v 4909/1989/1689 mm; objem zavazadlového prostoru 550 l; objem palivové nádrže 85 l; pohotovostní hmotnost (X5 M/X6 M) 2275/2265 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 250 km/h (280 km/h na přání); zrychlení 0 – 100 km/h za 4,2 s; spotřeba paliva EU 11,1 l/100 km; emise CO2 258 g/km.