Svezli jsme se
Aktivní radost
Tom Hyan 27.11.2003 00:00
|
Evropský prodej sedanu BMW řady 5, interně označené E60, se rozbíhá 5. července. Nejprve přicházejí třílitrové řadové šestiválce, zážehový BMW 530i a vznětový 530d, doplněné základním typem BMW 520i, samozřejmě také se šestiválcem.
Druhou karosářskou variantou bude kombi Touring (E61), které vyjede v příštím roce. Svezli jsme se jak v BMW 530i se šestistupňovou manuální převodovkou, tak v typu 530d se šestistupňovou samočinnou převodovkou. Všechny testované vozy byly vybaveny aktivním řízením AFS, jež jsme navíc porovnávali s klasickým řízením na slalomové trati, vytvořené na ploše kontejnerového překladiště v Cagliari na Sardinii.
Přestože design nové pětky jasně vyznává originální styl amerického šéfdesignéra Christophera Bangla, realizovaný již na velké řadě 7, lze říci, že tentokrát je líbivější a uhlazenější než u původního velkého sedanu. Je ovšem také aerodynamicky účinný, se součinitelem odporu vzduchu 0,28, u BMW 520i dokonce 0,26.
Díky nárůstu rozměrů ve všech směrech, délky o 66 mm na 4841 mm a šířky o 48 mm na 1847 mm, je také interiér prostornější, což je zřejmé zejména na zadních sedadlech. K novým proporcím přispívá prodloužený rozvor i zvětšený rozchod, jež jsou také dalším příspěvkem k bezpečnému chování na silnici.
Zvýšená záď ukrývá objemnější zavazadlový prostor; pokud zvolíte alternativu pneumatik run flat, absence náhradního kola zvětší jeho objem z 520 na 555 litrů. Neustále se rozšiřující a snižující „ledvinky“ přídě stále nenechávají nikoho na pochybách o příslušnosti k bavorské značce.
Abychom věděli, do čeho jdeme, zahájily prezentaci v Cagliari technické workshopy. Měl jsem štěstí, naše skupina začínala elektronickým aktivním řízením AFS (Active Front Steering) včetně jízdních zkoušek. Úzký slalom na rovné ploše byl nejlepší ukázkou výhod elektronicky řízené novinky, o jejíž účinnosti měli mnozí pochybnosti.
Zaprvé je třeba zdůraznit, že nebyla přerušena mechanická vazba mezi volantem a řízenými koly, nejde tedy o elektronické řízení by-wire (po drátě). Do spojovací tyče řízení byla pouze vložena planetová ozubená převodovka, která progresivně mění převod řízení podle podmínek jízdy.
Pracuje ve spolupráci s variabilním účinkem posilovače řízení Servotronic a vybírá nejvhodnější převod pro každou situaci. Zjednodušeně lze říci, že tam, kde s klasickým řízením na stejný rejd otočíte volantem o plný půlkruh, s aktivním stačí jen čtvrtina kruhu. Průjezd slalomem připomínal jízdu s formulovým monopostem, odpadlo ručkování po volantu, stačilo jen točit.
Rozhodně je tato inovace přínosem pro bezpečnost jízdy. Řízení se plně osvědčilo i v serpentinách běžného provozu v horách nad Cagliari a na přímořské asfaltce. Zpětná vazba a sportovní pocit zůstal zachován. Řízení však dokáže také při rychlé jízdě po dálnici zvětšit převod řízení. Náš instruktor připustil, že řízení je v tomto režimu přece jen trochu méně přesné, což jsme záhy na dálnici do Cagliari zjistili.
Není to však nic tragického, stále je to mnohem lepší než u automobilů konkurenčních výrobců. Pro usnadnění parkování má také klasický hřeben řízení nelineární charakteristiku.
Vynikající jízdní vlastnosti jsou pro vozy BMW synonymem. Vpředu jsou příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu známý víceprvkový závěs s centrální nápravnicí, shodnou pro obě karosářské varianty E60/61, všechny kotouče brzd mají vnitřní chlazení. Komu nestačí vyspělé protiblokovací, protiprokluzové a stabilizační systémy s vlastní verzí brzdového asistenta a rozdělení brzdné síly, může si připlatit za Dynamic Drive, zabraňující přílišnému naklánění vozu.
Srdcem systému je rozdělený příčný zkrutný stabilizátor, jehož přirozenou funkci nahrazuje hydromotor, spojující obě zkrutné části. Podle programu mění tuhost spojení a tím vůz stabilizuje. Vyzkoušeli jsme také pneumatiky run flat, s nimiž i po ztrátě vzduchu ujedete až 150 km omezenou rychlostí 80 km/h.
Odpadá tak nejen potřeba náhradního kola, ale hlavně opravy na nebezpečných místech. Samozřejmě, že při přidání plynu v zatáčce prázdnou pneu poznáte, ale na rovince jedete bez problémů. Sériovou výbavou všech BMW řady 5 je indikátor ztráty tlaku v pneumatikách.
Karoserie vozu přináší další překvapení, poprvé jde v sériové výrobě o kombinaci ocelového a hliníkového samonosného skeletu. Ptáte se proč? Vysvětlení je jednoduché. Konstruktéři pro dosažení ideálního poměru 50:50 % rozložení hmotnosti na nápravy potřebovali odlehčit příď vozu, která ukrývá motor, a tak na ni použili lehký hliníkový skelet.
Nic se nesvařuje v ochranné atmosféře, vše je nýtováno, jen blatníky přišroubovány. K přímému kontaktu ocel/hliník nedochází, nýtované spoje i přímé kontakty dílů jsou odizolovány plastovými fóliemi a tmely, aby nedocházelo ke korozi. Hliníkové díly tvoří 15 % karoserie, proti oceli se ušetřilo 36 kg na karoserii a 55 kg na celém voze (hliníkový podvozek).
Řadové šestiválce BMW patří k nejlepším, točí se jako turbíny a již z principu nemají nevyvážené momenty jak ve vertikálním, tak horizontálním směru (na rozdíl od V6). Průběh křivky točivého momentu u BMW 530i/520i vylepšuje variabilní časování Bi-VANOS obou vačkových hřídelí, větší motor o výkonu 170 kW (231 k) a točivém momentu 300 N.m uděluje vozu zrychlení z klidu na stovku za 6,9 s, za jízdy na čtyřku z 80 na 120 km/h akceleruje za 7,3 s, největší rychlost 250 km/h a příznivou kombinovanou spotřebu paliva 9,5 l/100 km.
Menší motor (125 kW/170 k, 210 N.m) je zárukou poněkud nižších výkonů, nicméně ve své třídě rovněž špičkových (stovka za 9 s, maximálka 230 km/h). Kdo chce ušetřit na palivu, jistě zvolí vznětový BMW 530d s novou generací vstřikování Common-Rail a variabilním počtem až pěti vstřiků na jeden pracovní cyklus.
V tomto případě je největší výkon 160 kW (218 k) a točivý moment enormních 500 N.m. Vůz zrychlí na stovku za úctyhodných 7,1 s a dosahuje až 245 km/h. Přitom spotřebuje v kombinovaném režimu 6,9 l/100 km, zatímco mimo město klesne tento údaj na 5,5 l/100 km. Jak již bylo řečeno, přímo řazené i samočinné převodovky nabízejí šest rychlostních stupňů.
Ovládací systém iDrive, známý z BMW řady 7, je nyní k řidiči opravdu přívětivější, menu není tak rozsáhlé, snáze se vybírá a reguluje. Ruční brzda je klasická s pákou mezi sedadly, poprvé se montuje do řady 5 adaptivní tempomat s radarovou detekcí překážek, aktivní hlavní bi-xenonové světlomety s programem pro osvětlování zatáček, variabilní brzdové svítilny Brake Force Display a také příplatkový Head Up Display, promítání důležitých veličin na sklo před řidiče, osvědčené z bojových letounů a některých japonských či amerických vozů (například Chevrolet Corvette C5).
Nové BMW řady 5 je bezesporu vrcholem dnešní automobilové techniky, a to výrobce ještě neodkryl všechny karty. Na podzim se představí další modely 525i (141 kW) a prestižní osmiválec 545i (245 kW), od jara 2004 budou k dispozici menší turbodiesely 520d/525d (110/135 kW), osmiválcový 540d (190 kW) a vyvrcholením se stane nový BMW M5, podle neoficiálních informací s pětiapůllitrovým desetiválcem o výkonu 500 k. Technika pod lupou AKTIVNÍ ŘÍZENÍ Světová novinka, systém hřebenového řízení s vloženou planetovou převodovkou v mechanickém spojení volantu a řízených předních kol, v níž řídicí jednotka s pomocíaktivního členu (kompaktní elektromotor) mění převod podle charakteru jízdy. Systém je doplněn posilovačem s proměnným účinkem Servotronic. DYNAMIC DRIVE Elektronicky řízený stabilizační systém proti nadměrnému naklánění vozu, jehož principem je aktivní příčný zkrutný stabilizátor, kde tuhost mění elektronicky řízený hydromotor podle charakteru jízdy. HEAD UP DISPLAY Laserové promítání důležitých kontrolních veličin na čelní sklo, vyvinuté pro stíhací letouny, u BMW informuje nejen o rychlosti, ale také zastává funkci navigačního displeje, kontrolních svítilen, údajů tempomatu apod. podle volby řidiče. Lze vypnout. AKTIVNÍ TEMPOMAT Samočinné udržování zvolené rychlosti vozu s další funkcí pro bezpečný odstup od překážek a jiných vozidel podle dopravních podmínek. Využívá radar 77 GHz k detekci do vzdálenosti 120 m, aktivuje brzdový systém a plynový pedál. Pracuje v rychlostech 30 až 180 km/h. plus: mimořádná ovladatenost, jízdní vlastnosti, dynamika mínus: ve vysokých rychlostech mírně zhoršená citlivost řízení BMW 530i Motor: řadový zážehový šestiválec, 2979 cm3 Uložení: vpředu podélně Nejvyšší výkon: 170 kW (231 k)/5900 min-1 Nej. točivý moment: 300 N.m/3500 min-1 Převodovka: 6M/6A Poháněná kola: zadní Řízení: hřebenové s proměn. převodem Brzdy: kotoučové s vnitřním chlazením Pneumatiky: 225/55 R 16 Výkonová hmotnost: 9,24 kg/kW Zrychlení: 0-100 km/h 6,9/7,1 s Největší rychlost: 250/245 km/h Kombinovaná spotřeba: 9,5/9,9 l/100 km Základní cena: 1 392 000 Kč text: Tom Hyan foto: Andy Morgan zdroj: Auto rating 7/8 2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)