Svezli jsme se
Živě: BMW M2 Coupé nadchne nejen na limitu
Petr Hanke 29.02.2016 11:50
BMW postavilo nástupce modelu 1M Coupé, který má v zásadě podobné parametry i rozměry, ale docela jiný charakter svého projevu. Základní technický popis a technické údaje si můžete přečíst zde, my se nyní soustřeďme na to, jak tento vůz jezdí.
Podvozek se zadním pohonem má původ v modelech BMW M3/M, využívá specifická ramena z kovaného hliníku a je vpředu lehčí o pět a vzadu o tři kilogramy ve srovnání s modelem M235i, z něhož M2 nepokrytě vychází. Právě použití tohoto podvozku si vynutilo masivní rozšíření blatníků: vpředu o 55 a vzadu dokonce o 80 mm.
Nový podvozek je znát ale hlavně při jízdě. Větší odklony kol jsou spolu se specifickým nastavením pružin, tlumičů (nejsou nastavitelné) a stabilizátorů skvělým společníkem jak při rychlé jízdě na závodním okruhu, tak při sportovním svezení mimo něj. Elektrický posilovač řízení s degresivním účinkem v závislosti na rychlosti poskytuje citlivé spojení s předními koly, a to i přesto, že přední pneumatiky mají šířku 245 mm (vzadu jsou pneumatiky 265/35 ZR 19).
Automobil ochotně reaguje na pohyby volantu a v průběhu celé zatáčky působí mimořádně stabilním dojmem. Současně ale řidiče jasně informuje po pohybech své karoserie, takže na ně lze ve zlomcích sekund reagovat. Toto chování je jistě způsobeno jak pevným přišroubováním zadní nápravnice ke karoserii, tak vyztužením přední části pomocí dodatečných strukturálních prvků. Díky tomu není potíž, když jsou k tomu podmínky a vypne se stabilizační systém, projet zatáčku táhlým řízeným smykem. S ním řidiči pomáhá i nastavení diferenciálu s elektronicky řízenou svorností podle aktuální jízdní situace.
Ve standardním nastavení samozřejmě nad bezpečností bdí stabilizační systém DSC, který lze přepnout do režimu označeného M Dynamic Mode (MDM), jež dovolí zadní části při akceleraci mírné vybočení. Tento mód se také jeví jako ideální pro jízdu na okruzích, protože umožňuje mírný prokluz kol potřebný k maximálnímu využití trakčního potenciálu pneumatik a přitom zajišťuje potřebnou bezpečnost při překročení mezí daných fyzikálními zákony.
Zážehový přeplňovaný řadový šestiválec vychází z motoru modelu M235i. Je však vybaven dvoukomorovým turbodmychadlem integrovaným přímo do výfukových svodů. Používá kovaný klikový hřídel, ojnice a také písty (ty jsou spolu s horními kroužky z motoru modelů M3/M4). Ze stejného zdroje pocházejí také větší vstřikovače a v neposlední řadě i vana motoru vybavená čerpadlem pro přečerpávání oleje při velkých přetíženích.
Motor s točivým momentem 465 N.m krátkodobě dosáhne až na 500 N.m (funkce overboost) a dodává jízdě značnou lehkost. Točivý moment, který vrcholí již těsně nad volnoběžnými otáčkami, usnadňuje sportovní jízdu. V nižším spektru otáček je znát určitá prodleva na přidání plynu daná pomalejší reakcí turbodmychadla, nicméně, jakmile motor vyvine potřebný tlak, jsou jeho reakce velmi přesné a snadno modulovatelné.
Standardní výbavou BMW M2 je šestistupňová manuální převodovka se suchou skříní. Elektronika motoru je vybavena funkcí meziplynů, které usnadňují řazení na nižší převodové stupně. Po vypnutí stabilizačního systému DSC dochází i k deaktivaci této funkce. Na přání a za příplatek 104 130 Kč je k dispozici dvouspojková sedmistupňová převodovka původem z modelů M3/M4.
BMW M2 Coupé disponuje bohatou výbavou včetně například navigačního systému a je k dispozici na cenu 1 567 800 Kč. Jen doplňme, že hierarchicky pod ním situované BMW M235i Coupé stojí 1 203 800 Kč a naopak výše postavené BMW M4 Coupé, které váží jen o 2 kg více než M2 Coupé, přijde na 2 065 700 Kč.