Svezli jsme se
Mitsubishi Lancer - Sports Sedan
Automobil revue 28.04.2008 00:00
Netrpělivě očekávaný Mitsubishi Lancer deváté generace přichází na evropský trh. Poněkud déle vyvíjený osobní vůz je třetím japonským automobilem na nové globální platformě, původně vyvinuté s Chryslerem, a určené nejen pro sérii tzv. světových motorů, ale také pro pohonné jednotky z vlastního vývoje Mitsubishi.
Moderní ostré tvary návratu Mitsubishi do světa elegantních osobních vozů už naznačily různé studie, předváděné na světových autosalonech od podzimu 2005 (Concept-Sportback ve Frankfurtu, Concept X v Tokiu). Jedinou vadou novinky, kterou jsme poprvé okusili v létě při předpremiéře v německém Treburu (viz AR 8/’07) a pak podrobně při novinářském představení na Sardinii, je neúměrně dlouhá doba přípravy sériové produkce.
Pokud nepočítáme malý Colt, tak Evropané už téměř zapomněli, že Mitsubishi vyrábí vedle terénních vozů 4x4 také běžné osobní automobily. Regionální Carisma z nizozemské produkce byla navzdory celkovému odbytu téměř 400 tisíc vozů obchodně neúspěšná, z nepochopitelných důvodů zmizel z evropského trhu větší Galant a předposlední Lancer osmé generace se snad může líbit jen Rusům, kteří se stali jeho největšími kupci. Nový Mitsubishi Lancer Sports Sedan je tedy návratem, ale najít klienty v dnešní velké konkurenci nebude jistě snadné. Plán evropského prodeje je zatím 45 tisíc vozů Lancer všech verzí (i ještě připravovaných) ročně…
Jak se stalo u Japonců zvykem, nový Lancer přichází na trh v různých typech podle regionu. S jinými motory je v nabídce v USA (premiéra na NAIAS 2007 v Detroitu) a v Japonsku, s jinými v Evropě, a protože vývoj vlastního turbodieselu MMC/MHI také není ještě dokončen, sáhli plánovači po postarší konstrukci Volkswagen TDI Pumpe-Düse, jíž však stále chybí common rail. Při testování na Sardinii byl však právě sedan s tímto motorem vlastně nejlepší, především proto, že na rozdíl od testovaného Lanceru se zážehovým motorem MIVEC 1.8 měl alternativní sportovní podvozek s většími koly 18“, tužšími stabilizátory, jinou charakteristikou vinutých pružin a sníženou výškou o 15 mm, což je jistě lepší než měkčí podvozek s koly 16“, ovšem jen na dobrém asfaltu.
Označení sports sedan asi nejlépe vyhoví připravované sportovní verze 2,0 l (nástupci Evo IX), nabídka zážehových motorů 1,5/1,8 l je však poněkud chudá, chybí dvoulitr obvyklého výkonu (nikoli tak silný jako Evo nebo Ralliart). Při vstupu na evropský trh jsou k dispozici zážehové čtyřválce MIVEC 16V, a to menší 1,5 l/80 kW (109 k) z Coltu, dodávaný s převodovkou 5M nebo 4A, resp. větší 1,8 l/105 kW (143 k), nejmenší z rodiny World Engine (spolupráce MMC/Chrysler/Hyundai), s převodovkou 6M nebo 6A/CVT, a poprvé od počátku produkce také zmíněný diesel, ovšem dodávaný Volkswagenem (převodovka 6M od Aisinu). Ve studii Concept cX se už představil vlastní turbodiesel common rail typu 4N13, vyvíjený společně s Mitsubishi Heavy Industries, jenž se pod kapotou Lanceru objeví v roce 2009 (1,8 l; 100 kW/136 k; EU5). Pro sportovní verze Ralliart a Evolution (Evo X) se připravují přeplňované dvoulitry MIVEC Turbo s výkonem 176, resp. 217 kW (240 a 295 k).
Design je ve srovnání s předchůdci výraznější, nové tvary ostré přídě u Mitsubishi nazývají Jet Fighter grille, tedy příď stíhačky; Sports Sedan má klínovitý boční profil a krátkou stupňovitou záď, celkovou délkou 4,57 m míří mezi segmenty nižší a vyšší střední třídy (C/D). Interiér je relativně prostorný s vnitřní šířkou ve výši ramen vpředu/vzadu 1389/1379 mm a výškou stropu nad sedadly 920/835 mm; výbava podle stupně Inform (nejnižší), Invite, Intense a Instyle (nejvyšší) na obvyklé úrovni. Všechny vozy mají klimatizaci (od Invite automatickou s klimatizovanou schránkou před spolujezdcem), sedm airbagů (včetně kolenního pro řidiče), elektrické ovládání bočních okenních skel i vzadu, elektronický stabilizační systém M ASTC (s výjimkou nejlevnějšího 1.5 Inform), dálkové centrální zamykání, palubní počítač s displejem LCD, tempomat (mimo Inform a 1.5), výškově nastavitelné sedadlo řidiče i volant (nastavení volantu v podélném směru tradičně u Mitsubishi není), sklopné opěradlo zadních sedadel dělené v poměru 60:40 %, audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3, Bluetooth hands free (mimo Inform) atd. V obou nejvyšších výbavách jsou k dispozici řazení páčkami pod volantem pro CVT, kožené čalounění sedadel, čidla deště pro stírače a stmívání pro hlavní světlomety, vyspělejší audioaparatury včetně Rockford Fosgate 650 W s devíti reproduktory pro Instyle, litá kola 18“, pro Instyle také bi xenonové světlomety s funkcí směrového natáčení atd.
Vývoj pětidveřového hatchbacku Lancer Sportback je opět opožděn, premiéra sériového provedení byla posunuta z jarního Ženevského, kde se představí opět jen concept, až na podzimní Pařížský autosalon. Příznivější se zdá být situace u sportovní verze Lancer Evolution X (premiéra Tokio 2007), sedanu s motorem 2.0 Turbo/217 kW (295 k) a křídlem na zádi, avizovaného studií Prototype X (Detroit 2007), jenž se v Evropě podle vyjádření výrobce začne prodávat od pozdního jara 2008.
A aby nebylo vše příliš jednoduché, tak se nový Lancer deváté generace v Japonsku jmenuje Galant Fortis (plán prodeje 12 000 ročně) a pohání jej (stejně jako Lancery v USA) dvoulitrový čtyřválec MIVEC, alternativně také s pohonem všech kol. Později by měl i evropskou nabídku rozšířit crossover SUV, jehož konstrukce vychází ze studie Concept cX (IAA 2007). Dovozce M Motors (Auto Palace Group) předpokládá letošní odbyt 280 Lancerů v České republice a 160 na Slovensku. Ceny začínají od 449 000 Kč (1.5 Inform), diesel je od 529 900 Kč, rozpětí základních cen činí 449,9 až 759,9 tisíce korun českých.
Zdroj: Automobil revue 02/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)