Svezli jsme se
MINI COUNTRYMAN (F60) – Nejméně o číslo větší
10.03.2017 06:07
Svezli jsme se
Mini představilo druhou generaci svého Countrymanu v jeho přirozeném prostředí britského hrabství Oxfordshire. Předchozích modelů tam jezdí více než dost, a tak jasně vynikl posun,
který tento vůz prodělal.
Po několika kilometrech bylo jasné, že na prodejním úspěchu první generace rozhodně něco bude. Navzdory rozpačitému přijetí skalními fanoušky Mini se prvního Countrymanu prodalo výrazně přes půl milionu kusů. Zejména na anglickém venkově jich jezdí opravdu mnoho, což jen potvrzuje, jak dobře automobilka Mini zná své zákazníky. Proč o tom mluvíme? Úzce s tím totiž souvisí fundamentální otázka velikosti druhé generace, která se právě začala prodávat i na českém trhu. Nová generace totiž opět ve všech směrech narostla. Na délku přidala 200 mm, širší je přibližně o 30 mm a 75 milimetrů navíc je v rozvoru náprav. Podle Julia Schluppkottena je délka bez jednoho milimetru 4,3 metru absolutní limit, žádné další Mini už větší nebude. Byl opravdu vzhledem k minimalistické podstatě automobilky nárůst délky o 20 centimetrů nutný? Julius má jasno: „Ano, byl protože naši zákazníci více prostoru chtějí. Jejich rodiny se rozrůstají a oni jednoznačně potřebují pro svůj život více místa.“
Countryman je tedy větší kvůli lidem, kteří si ho reálně koupí, a ne kvůli tomu, že by každá nová generace musela bobtnat. Budiž jim oněch 200 milimetrů navíc a 450 litrů zavazadlového prostoru přáno. Druhá generace se od prvního Countrymanu liší zejména proporčně. Je postavena na platformě UKL2, kterou sdílí s Mini Clubman, BMW X1 a řadou 2 Active/Gran Tourer, to znamená, že už není tak vytažená do výšky, ale spíše se podobá pětidveřovému Mini či Clubmanu. U zvýšeného Countrymanu funguje delší karoserie velmi dobře. Celkově působí design nové generace jako mnohem lépe sladěný celek. Propracovanější jsou přední i zadní partie vozu. V předních světlometech s příplatkovou technologií LED je poprvé v historii Countrymanu použit pás denního svícení, lemující vnější okraj svítilen po celém jejich obvodu. Elipsovitý tvar světlometů není orientovaný na výšku jako v minulé generaci, ale spíše do šířky, čímž přední masku opticky snižuje. Stejného efektu bylo dosaženo u výklopné zadní stěny, kam se do nárazníku přestěhoval prolis pro registrační značku. Dříve monolitická plocha víka zavazadlového prostoru, opticky přidávající na výšce, působí výrazně přirozeněji.
Po estetické stránce tak současný Countryman mnohem lépe pasuje do současného portfolila Mini. Důležitý je také dojem, který na vás Countryman napoprvé udělá. Nepřipadáte si vedle něho jako u vozu kategorie SUV, ale spíše jako u Clubmanu, který jste nechali zaparkovaný na mírně zvýšeném chodníku. Nová generace je sice o 3 milimetry nižší, ale tento dojem vytváří ono protažení karoserie. K exteriéru vozu se váže ještě několik vtipných řešení v duchu veselé povahy vozů Mini. Jedním z nich je blikající horní hrana anténní ploutve na střeše. Slouží nejen k -indikaci zapnutého poplašného zařízení, ale prý také ke snazšímu nalezení Countrymanu v tmavých podzemních garážích. Druhým je pikniková lavička Mini Picnic Bench, kterou lze vyklopit přes zadní nárazník. Jde o polstrovaný pruh spojený se dnem prostoru pro zavazadla, jenž se snadno umístí na nakládací hranu.
Vytvoří tak dvě pohodlná místa k sezení, což se při outdoorových dobrodružstvích nebo jen na vyhlídce může hodit. Interiér nového Countrymanu se drží typické architektury současných vozů Mini. Volant i přístroje mají důvěrně známé tvary, jež jsou na poměry ostatních současných automobilů pořád poměrně neortodoxní. Nejlépe to ilustrují čtyři „letecké“ spínače kolem startovacího tlačítka ve středové části palubní desky – takové v žádném jiném automobilu nenajdete. Dominantou interiéru je kruhový prvek s barevným displejem multimediálního systému a navigace o úhlopříčce 6,6, nebo ve špičkové verzi navigace Professional dokonce až 8,8 palce. Podobně jako u sesterského systému iDrive od BMW jsou i u Mini nyní obě provedení displejů také dotyková a mají pozměněnou grafiku menu. Logika ovládání i kvalita zobrazení jsou na špičkové úrovni. Oproti ostatním vozům Mini nabízí Countryman svému řidiči několik zajímavých funkcí svého multimediálního centra navíc. Jednou z nich je Mini Country Timer, monitorující nejen druh a sklon povrchu, po němž se vůz pohybuje. Podle převládajících podmínek vám pak na displeji zobrazí odpovídající status, například „City Cruiser“ nebo „Cliff Champ“. Významnou novinkou je pokročilá konektivita Mini Connected. Je to nová generace spojení automobilu a jeho řidiče prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu a cloudu. Countryman například na základě záznamů v diáři dokáže doporučit optimální čas odjezdu na schůzku v závislosti na aktuálním stavu dopravy nebo informuje o nepředvídaných komplikacích na cestě.
Praktický může být také doplněk Mini Find Mate, jenž pomůže nezapomínat osobní věci mimo vůz. Stačí na ně připevnit lokalizační přívěsek a v případě, že nejsou ve voze, Mini na tento fakt upozorní. Praktičnosti interiéru Countrymanu navíc pomáhá posuvná zadní řada sedadel. Rozsah podélného pohybu je 130 milimetrů. Sedadla jsou samozřejmě sklopná v poměru 40:20:40. Po jejich složení se navíc zavazadlový prostor zvětší na 1390 litrů, což je o 220 litrů víc než u předchozí generace. Mini uvedlo nový Countryman do prodeje se čtyřmi motory. Dvě vznětové jednotky se shodným objemem 1995 cm3 mají v provedení Cooper D výkon 110 kW (150 k) a točivý moment 330 N.m, resp. 140 kW (190 k) a 400 N.m (Cooper SD). Základní zážehovou jednotkou je přeplňovaný tříválec o objemu 1,5 litru, disponující výkonem 100 kW (136 k) a točivým momentem 220 N.m ve verzi Cooper. Silnější čtyřválec verze Cooper S nabízí výkon 141 kW (192 k) a točivý moment 280 N.m. Oba zážehové motory nepoužívají škrticí klapku a místo ní regulují přísun vzduchu do válců proměnným zdvihem sacích ventilů (Valvetronic od BMW) a proměnným časováním sacího i výfukového vačkového hřídele (Double-Vanos). U čtyřválcového motoru zajišťuje přeplňování dvoukomorové turbodmychadlo Twin-Scroll.
S výjimkou verze Cooper SD jsou všechny motory standardně vybavené šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Uvedené „SD“ má jako standard osmistupňovou samočinnou převodovkou Steptronic (výrobcem je japonská společnost Aisin), jež je k dispozici i pro verze Cooper S a Cooper D, základní Cooper má v „automatické“ verzi šest převodových stupňů (s pohonem všech kol osm). Ke všem motorům a převodovkám je na přání dodáván systém pohonu všech kol ALL4, tvořený elektronicky řízenou lamelovou spojkou umístěnou před zadním diferenciálem. Během novinářských testů jsme měli možnost vyzkoušet provedení Cooper S s pohonem ALL4. Silnými stránkami jeho motoru jsou především rychlé reakce na pokyny plynovým pedálem a nízká spotřeba paliva. Svým výkonem k typu Countryman výborně pasuje. Poskytuje mu velmi dobře vyváženou míru dynamiky, odpovídající povaze Mini, zároveň však nemá příliš velký přebytek výkonu, který by znervózňoval podvozek či řízení. Podvozek je i v základním nastavení Mid či Green spíše tužší, přesně tak, jak jsme u Mini zvyklí. BMW X1 či řada 2 Active/Gran Tourer bezpochyby nabízejí větší míru posilového účinku. Silnou stránkou verze Cooper S je především vynikající ovladatelnost a ochota k zatáčení, jíž oba sourozence na stejné platformě překonává. Stručně popsáno si i přes vyšší stavbu karoserie zachovává část „motokárového“ Mini pocitu za volantem. Na úzkých silničkách hrabství Oxfordshire se jeho přesné řízení velmi hodilo. Režim Sport je na rozbitých cestách snad až příliš tuhý. Ke cti tlumičů budiž přičteno, že ani v takto utaženém nastavení neodskakují a drží pneumatiky svědomitě v kontaktu s povrchem vozovky. Práce pohonu všech kol ALL4 je na běžných cestách stěží postřehnutelná – jako by byl ve voze lépe integrován. Oproti minulé generaci konstruktéři zapracovali hlavně na rychlosti reakcí pohonu ve ztížených adhezních podmínkách. Dále se také zaměřili na co nejkompaktnější řešení celého systému s co možná nejmenšími vnitřními ztrátami. Pokročilá elektronika propojená se stabilizačním systémem DSC pomáhá Countrymanu nejen v průjezdnosti terénem, ale také při dynamické jízdě v zatáčkách. Mini samozřejmě také počítá s verzí John Cooper Works Countryman. Výkonové parametry vypadají opravdu zajímavě – 170 kW (231 k) a zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 6,5 sekundy. Podle prvních -fotografií můžeme na modelu JCW čekat například 18” litá kola, atraktivní červené doplňky či čtyřpístkové brzdové třmeny Brembo na přední nápravě. Nová generace Countrymanu zanechala velmi dobrý dojem. I přes svou velikost si stále zachovává řadu typických rysů Mini, a to nejsou jen designové prvky. Jedná se především o jízdní vlastnosti, díky nimž se za znak na přední kapotě nemusí vůbec stydět. Druhá generace tu není jen do počtu, ale z našeho pohledu je výrazně lepší než ta první. Ve všech směrech.
Také plug-in hybrid
V odstupu několika měsíců po první vlně vozů s konvenčním pohonem přijde na trh také hybridní verze Mini Cooper S E Countryman ALL4, první plug-in hybridní automobil se značkou Mini. Technickým základem je zážehový tříválcový motor Countrymanu s výkonem 100 kW (136 k), pohánějící pouze přední nápravu. Pohon zadních kol obstarává přes jednostupňovou převodovku elektrický motor s výkonem 65 kW (88 k). Uspořádání poháněcí soustavy tedy v principu vychází z řešení sesterského BMW 225xe Active Tourer. Akumulátor s kapacitou 7,6 kWh se dokáže z běžné sítě nabít za 3 hodiny a 15 minut. Plug-in hybridní Countryman umí jet v čistě elektrickém režimu maximálně 125 km/h a jeho dojezd se pohybuje mezi 30 a 40 kilometry.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo vznětový celohliníkový tří- nebo čtyřválec uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6;
a) Cooper: typ B38; zážehový tříválec; proměnné časování Double--Vanos, proměnný zdvih sacích ventilů Valvetronic, turbodmychadlo; 1499 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 11,0:1; 100 kW (136 k)/4400 – 6000 min‑1 a 220 N.m/1400 – 4300 min‑1;
b) Cooper S: typ B48; viz výše, ale čtyřválec; 1998 cm3
(ø 82,0 x 94,6 mm); 11,0:1; 141 kW (192 k)/5000 – 6000 min‑1 a 280 N.m/1350 – 4600 min‑1;
c) Cooper D: typ B47; vznětový čtyřválec; turbodmychadlo VGT; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 110 kW (150 k)/4000 min‑1 a 330 N.m/1750 – 2500 min‑1;
d) Cooper SD: typ B47; viz výše, ale 140 kW (190 k)/4000 min‑1 a 400 N.m/1750 – 2500 min‑1
PŘEVODOVKY
Šestistupňová přímo řazená převodovka a/b/c) (3,615/3,923/3,923 – 1,952/2,136/2,136 – 1,241/1,393/1,276 – 0,969/1,088/0,921 – 0,806/0,892/0,756 – 0,683/0,756/0,628 – Z 3,538/3,538/3,538), stálý převod 4,118/3,588/3,389; alternativně samočinná převodovka, pro a) šestistupňová (4,459 – 2,508 – 1,556 – 1,142 – 0,851 – 0,672 – Z 3,185), stálý převod 4,103, pro b/c/d), pro d) standardně, osmistupňová (5,250 – 3,029 – 1,950 – 1,457 – 1,221 – 1,000 – 0,809 – 0,673 – Z 4,015), stálý převod 3,200, pro d) s předním pohonem: 6stupňová manuální převodovka s přímým řazením (4,110 – 2,248 – 1,403 – 1,000 – 0,802 – 0,659 – Z 3,727), stálý převod b/c/d) 3,231/2,955/2,955. Pohon předních kol, pro -všechny verze alternativně pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou ALL4.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, alternativně aktivními DDC, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD/CBC/DBC, DSC/DTC/EDLC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení 14,0:1; kola z lehkých slitin a+c/b+d) 7J x 16/7,5J x 17; pneumatiky a+c/b+d) 205/65 R 16/225/55 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1585/1587 (b+d 1563/1565) mm; d/š/v 4299/1822/1557 mm, světlá výška 165 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 450 až 1390 l; obrysový průměr otáčení 11,4 m; objem palivové nádrže 51 l; hmotnost pohotovostní 1365/1430/1405/1465 kg, ALL4 + 55 až 90 kg; celková 1950/2020/2000/2060 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 715 až 750/1500 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,32/0,32/0,31/0,32.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, základní převodovka a pohon)
Největší rychlost 202/225/208/220 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,6/7,5/8,9/7,7 s; spotřeba paliva EU město 6,8/7,9/4,8/5,1 l/100 km, mimo město 4,8/5,2/4,0/4,3 l/100 km, kombinace 5,5/6,2/4,3/ /4,6 l/100 km; emise CO2 126/141/113/121 g/km.
CENA od 664 300 Kč (Cooper)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)