Svezli jsme se
Mini Cooper SE – Elektrická zábava
Ondřej Štaidl 28.04.2023 06:12
Foto: Martin Sznapka
Aktuální generace třídveřového Mini prošla již druhou modernizací, která neminula ani čistě elektrickou verzi Cooper SE. Ještě stylovější design doplňuje moderní interiér a zábavné jízdní vlastnosti.
Foto: Martin Sznapka
Třetí generace novodobého Mini s kódovým označením F56 pro třídveřovou karoserii (viz AR 1 a 6/’14) je na trhu osmým rokem. Aktuálně již druhá modernizace prozrazuje, že se konec jejího životního cyklu rozhodně neblíží. Naopak s inovovaným retro designem a moderními technologiemi napěchovaným interiérem není kam spěchat. Navíc když nadčasová platforma umožňuje zástavbu plně elektrického pohonu, jako v případě námi testovaného Cooperu SE.
Nejnovější verzi třídveřového Mini bezpečně poznáte podle přepracovaných nárazníků. Ty se navíc ještě liší v závislosti na zvolené verzi. Rozšířila se také paleta nabízených barev karoserie, materiálů i vzorů čalounění sedadel nebo ozdobných lišt interiéru. Již tak pestré možnosti individualizace pokročily na další úroveň. Jen těžko se vám tedy stane, že zaparkujete vedle identicky nakonfigurovaného Mini.
Foto: Martin Sznapka
Možná vás trochu překvapí, že se elektrická verze alespoň designově prakticky neliší od těch se spalovacím motorem. Rozdíly jsou opravdu jen v detailech. Při podrobném pátrání si všimnete absence koncovky výfuku nebo mřížky masky chladiče, která je zaslepená pro snížení součinitele odporu vzduchu. To platí také pro interiér odpovídající svou základní výbavou verzi Cooper S poháněnou zážehovým dvoulitrovým motorem.
Zásadní rozdíl není ani ve výkonu pohonného ustrojí, ani v celkové hmotnosti. Zatímco dvoulitrový zážehový motor verze Cooper S nabídne 131 kW (178 k), tak elektrický ekvivalent poskytne 135 kW (184 k). Ve světě elektromobilů je zanedbatelný také nárůst hmotnosti o 85 kg. Zásluhu na tom má kompaktní akumulátor s hmotností 200 kg. Navýšení hmotnosti částečně kompenzuje elektromotor původem z BMW i3s, další hmotnost v porovnání se zážehovou verzí ušetřila absence převodovky a výfukového systému. Zachování pro elektromobily nízké hmotnosti má pozitivní vliv na jízdní vlastnosti, ale v případě elektromobilu hlavně na spotřebu elektřiny. Cooper SE i s akumulátorem o kapacitě pouhých 32,6 kWh bez problémů ujede 150 km na jedno nabití, když se snažíte, dostanete se na hranici dvou set. Zastávky u nabíjecích stanic jsou navíc díky malému akumulátoru opravdu rychlou záležitostí. Z 5 na 80 % se akumulátor maximálním nabíjecím výkonem 50 kW nabije za přibližně 35 minut.
Foto: Martin Sznapka
Jednotlivé články akumulátoru jsou umístěny na místě benzínové nádrže a v prostoru středového tunelu. Je tak zajištěno ideální rozložení hmotnosti důležité pro snadnou ovladatelnost. Cooper SE si tak zachoval pro Mini typickou hravost a pocitovou lehkost v zatáčkách. Akumulátor navíc přispěl ke zvýšení torzní tuhosti karoserie, která působí ještě robustněji než doposud. Dodává díky tomu pocit odolnosti i při jízdě po žulové dlažbě, kdy v interiéru nic nevrže ani nevibruje.
Zábavný a pro městský provoz ideální je také projev elektromotoru s okamžitou reakcí na pohyb akcelerátoru. Společně s obratným podvozkem je jízda přirozeně dynamická. Před zatáčkou nebo červeně rozsvíceným semaforem není prakticky potřeba ani brzdit. Stačí jen ubírat plyn a hrát si s rekuperací, jež vůz zpomaluje a zároveň dobíjí akumulátor. Ve spojení se stylovou karoserií a nestárnoucím designem jde o jeden z nejlepších elektromobilů pro městské a příměstské využití. Současně ukazuje, že pro tento typ automobilu není nezbytně nutná snaha o co nejdelší dojezd, která má negativní vliv na hmotnost, cenu i další aspekty.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Hybridní synchronní elektromotor s integrovanou výkonovou elektronikou uložený vpředu napříč; 135 kW (184 k)/7000 min-1 a 270 N.m/100–1000 min-1; li-ion akumulátor 350,4 V, kapacita 32,6 kWh; redukční převod 8,961, stálý převod 3,069. Pohon předních kol.
Foto: Martin Sznapka
Podvozek
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a plynovými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/EBA/CBC, DSC/DTC/EDLC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 14,0:1; kola 6,5J x 16, pneumatiky 195/55 R 16.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2495 mm, rozchod kol 1485/1485 mm, d/š/v 3845/ /1727/1432 mm, světlá výška 128 mm; objem zavazadlového prostoru 211/731 l; hmotnost pohotovostní/celková 1365/1770 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 150 km/h, zrychlení 0–100 km/h za 7,3 s, spotřeba elektřiny NEDC 16,8–14,8 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd 235–270 km.
Cena od 978 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)