Svezli jsme se
Mercedes-EQ EQS (V297) – Radikální přístup
Petr Hanke 13.09.2021 06:57
EQS po technické stránce není elektrickou verzí vozu Mercedes-Benz třídy S. Jde o první vůz postavený na nové, výhradně elektrické platformě koncernu Daimler. V současnosti jej můžeme považovat za jeden z vrcholů elektřinou poháněných automobilů.
EQS je výjimečný v mnoha ohledech, a možná už jen tím, jak o něm sama jeho automobilka mluví. Jde o vůz zařazený pod značku Mercedes-EQ, která navazuje na divize Mercedes-AMG a Mercedes-Maybach, a spolu s nimi patří pod Mercedes-Benz. Nicméně výrobce svůj luxusní elektrický a 5,2 metru dlouhý liftback nenazývá Mercedes-EQ EQS, ale výhradně jako EQS, prý podobně, jako Apple mluví o svém iPhone.
Máme zde tedy EQS, o němž se původně hovořilo jako o elektrické verzi vozu Mercedes-Benz třídy S. Situace je ale poněkud odlišná. I když s novou generací ikony luxusních limuzín sdílejí například nový multimediální a ovládací systém MBUX, základ vzduchem odpruženého podvozku a vlastně i filozofii zaměření na maximalizaci komfortu, je EQS postavené na vlastní platformě. Koncern Daimler ji vyvinul jako modulární a umožňuje u ní měnit prakticky všechny rozměry. I proto se v budoucnu počítá nejen s menším typem EQE, ale také s modely SUV různých velikostí. Těmto typům bude společný systém elektrického pohonu, jenž se bude samozřejmě přizpůsobovat různému použití. Jde o součást rozsáhlé elektrifikační strategie celého koncernu. Kromě této „velké“ platformy výrobce počítá, že v roce 2025 představí první vozy vzniklé na druhém, právě vyvíjeném elektrickém technickém základu určeném pro malé modely – Mercedes-Benz Modular Architecture (MMA). Ve stejném roce je v plánu představení další platformy pro sportovně zaměřené modely AMG a následně i pro lehká užitková vozidla. Koncern Daimler tedy po sérii současných elektrických modelů EQA, EQB, EQC a EQV, které jsou elektrifikovanými verzemi konvenčně poháněných typů, zvolil cestu dedikovaných elektrických platforem. Ostatně stejný přístup již aplikoval také koncern Volkswagen a připravuje se i u Toyoty, Renaultu a dalších.
EQS svými proporcemi s extrémně dlouhým rozvorem 3210 mm jasně ukazuje, že jde o vůz s elektrickým pohonem. Současně je z něj jasně patrná snaha o maximální aerodynamickou účinnost, již potvrzuje rekordní koeficient odporu vzduchu cx = 0,20. Je výsledkem především celkového tvaru karoserie ve tvaru kapky se zcela zakrytovanou podlahou a pečlivě vyhlazenými detaily. Tradiční maska chladiče má s jejím optickým propojením se světlomety moderní pojetí. Za jejím lesklým a hladkým povrchem, který může být ozdoben více než dvěma stovkami malých hvězdiček symbolizujících znak Mercedes-Benz, se ukrývají senzory bezpečnostních a asistenčních systémů, o nichž ještě bude řeč. Typickým designérským rysem modelů EQ je i v případě této novinky propojení předních světlometů i zadních skupinových svítilen světelným proužkem.
Celkový výraz typu EQS křičí do světa, že zde stojí supermoderní vůz budoucnosti, jenž může v někom vyvolat dojem, že jde spíše o designérskou studii než o sériový automobil. Celkově jsou ale proporce vyvážené, což způsobují i nezvykle velká kola, jejichž celkový průměr má značných 742 mm, přičemž k dispozici jsou ráfky s průměrem 19 až 22 palců. Mercedes-EQ nabízí tento liftback s velkou zadní výklopnou stěnou kromě standardního provedení také ve variantách AMG Line a Electric Art (na snímcích).
Technika elektrického pohonu se koncepčně drží obvyklého přístupu s akumulátorem umístěným v podlaze vozu. V případě doposud představených dvou variant EQS 450+ a EQS 580 má kapacitu 112 kWh, z nichž lze využít 107,8 kWh. Toto množství energie tak podle režimu WLTP může u modelu EQS 450+ zajistit dojezd až 780 km, což je v současnosti mezi elektrickými vozy rekord. Při usednutí za volant plně nabitého vozu ukazatel dojezdu zobrazoval velmi slušnou hodnotu 717 km. V budoucnu se počítá ještě s uvedením variant s menším akumulátorem o využitelné kapacitě kolem 90 kWh. Výrobce použil akumulátory s novou generací článků s větší energetickou hustotou, současně byl kladen důraz na snížení množství kobaltu, jež činí jen přibližně 10 %. Mercedes-EQ se rozhodl, že svým zákazníkům poskytne rekordní záruky na akumulátor, a to konkrétně 10 let a 250 000 kilometrů (garance, že kapacita neklesne pod 70 % původní hodnoty).
Na rozdíl od Porsche Taycan nebo Hyundai Ioniq 5, které pracují s napětím 800 V, se Mercedes-EQ i u svého nejnovějšího akumulátoru drží obvyklejší 400V technologie. I tak je ale schopen využít maximálního nabíjecího výkonu stejnosměrným proudem 200 kW. Na trzích, kde se taková možnost využívá (například Japonsko), je EQS připraveno pro obousměrné nabíjení, takže může sloužit jako velká baterie například pro provoz domu.
Mercedes-EQ při premiéře modelu EQS uvedl na trh zmiňovanou dvojici variant. Zatímco EQS 450+ má střídavým synchronním elektromotorem s permanentními magnety poháněna pouze kola zadní nápravy, výkonnější verze EQS 580 k němu přidává druhý, méně výkonný elektromotor pro pohon předních kol. Kromě těchto dvou provedení a avizovaného menšího akumulátoru nabídku doplní ještě AMG varianta, jež poskytne celkový výkon až 560 kW (762 k).
Budoucnost automatizace jízdy
|
DRIVE PILOT |
INTELLIGENT PARKING PILOT |
Podvozek vycházející z technického řešení použitého ve třídě S je standardně vybaven vzduchovým odpružením kombinovaným s aktivními tlumiči ADS+. Vzduchový podvozek samozřejmě udržuje stálou světlou výšku, ale v rychlostech nad 120 km/h ji automaticky snižuje o 20 mm. Současně umožní v rychlostech do 40 km/h podvozek zvýšit o 25 mm, přičemž po vzoru modelů Tesla si vůz místo zvýšení zapamatuje a při jeho další návštěvě se již automaticky na tento úkon zeptá řidiče. Celek dále doplňuje řízení zadních kol, u nějž bude možné pomocí vzdálené aktualizace (od roku 2022) a za příplatek zvětšit úhel natáčení zadních kol z maximálních 4,5 až na 10 stupňů. Tento rozdíl se projeví o jeden metr menším průměrem otáčení, automobil s rozvorem přesahujícím 3,2 metru se tedy otočí mezi obrubníky vzdálenými od sebe jen 10,9 metru.
Mercedes-EQ se snažil o novátorský a v mnoha ohledech originální přístup nejen k návrhu exteriéru a techniky, ale také interiéru. V duchu tradic byl hlavní důraz kladen na komfort, a tak je EQS prvním vozem své značky, který může být na přání vybaven elektricky ovládanými dveřmi. Vůz tak může svoji posádku automaticky přivítat otevřením vstupu do interiéru, přičemž při pohybu dveří automobil senzory pro hlídání mrtvých úhlů zpětných zrcátek, ultrazvukovými čidly primárně určenými pro parkování a kamerami ve zpětných zrcátcích monitoruje prostor kolem vozu, aby bylo automatické otevření dveří bezpečné.
Standardní provedení modelu EQS 450+ má palubní desku v principu shodnou s aktuální třídou S, tedy s dvojicí displejů o úhlopříčce 12,3 a 12,8 palce, za příplatek 233 133 Kč (u EQS 580 standardní výbava) je ale k dispozici mimořádně efektní palubní deska MBUX Hyperscreen, tvořená jednolitým skleněným povrchem, pod nímž jsou umístěné tři displeje a jehož součástí je též haptická odezva. Skleněný povrch má šířku 141 cm a pod ním se ukrývají displeje s úhlopříčkami 12,3, 17,7 a 12,3 palce, přičemž centrální displej a displej před spolujezdcem používají technologii OLED. Celek působí velmi efektně a futuristicky, nicméně logika obsluhy je podobná jako u standardní verze, jen je vše rozmístěno na větší ploše. Pakliže není sedadlo spolujezdce obsazeno, zobrazuje se na třetím displeji před jeho místem statický obrázek, v případě potřeby má spolujezdec na svém displeji k dispozici shodné menu jako na hlavním displeji a může tak například vyhledávat nové cíle navigace, aniž by bylo narušeno navádění na hlavním displeji. Než skutečně praktickým doplňkem je tento displej spíše efektním rozmarem vyvolávajícím obdiv a současně ukázkou modernosti nového EQS.
Mercedes-EQ při vývoji nového EQS velmi dbal na vytvoření příjemného prostředí uvnitř. Použití kvalitních materiálů, stejně jako propracovaného vnitřního osvětlení (190 LED) nebo nabídka masážních a ventilovaných sedadel nepřekvapí, zajímavou novinkou je ale HEPA filtr zajišťující mimořádně účinné čištění vzduchu vstupujícího při jízdě do interiéru. Celé filtrační zařízení má plochu velikosti listu papíru formátu A2 a je umístěno v prostoru pod přední kapotou, který není běžně přístupný. Samotný filtr, jehož účinná plocha odpovídá přibližně 150 fotbalovým hřištím, pracuje ve třech stupních, přičemž ten poslední zabraňuje průchodu částicím s průměrem menším než 2,5 μm. Filtr zachytává jak bakterie, tak viry a pachy.
Silnou stránkou nového EQS je vnitřní prostor, jenž zásluhou dlouhého rozvoru vzadu v podélném směru nabízí podobnou délku jako prodloužená verze třídy S. V případě, že je vůz vybaven elektricky ovládanými sedadly, jsou součástí výbavy airbagy umístěné v bezpečnostních pásech krajních míst. Prvotřídní komfort pro cestující vzadu, odpovídající zařazení modelu EQS mezi „S“ modely, zajišťuje také pokročilý zábavní systém pro zadní sedadla a propracované ovládání systému MBUX.
Jízda s vozem EQS je nevšedním zážitkem. Prvotnímu dojmu dominuje obklopení velkoplošnými displeji, avšak po přivyknutí tomuto prostředí se ukazují společné přístupy a řešení s třídou S – a to je rozhodně dobrá zpráva. Jednoznačná je snaha o maximalizaci komfortu a usnadnění pobytu ve voze. Opět lépe pracuje systém hlasového ovládání v češtině. Jízda po hladké a rovné silnici připomíná vznášení se na vzduchovém polštáři a bez ohledu na rychlost zaujme minimální úroveň vnitřního hluku daná jak účinnou izolací, tak velmi efektivní aerodynamikou. Potěší také příjemně vnímaná ladnost jízdy, kdy se EQS pohybuje s lehkostí a přirozeností. Výkonově sice varianta EQS 450+ nedokáže poskytnout „wow efekt“ ze zdrcující intenzity zrychlení, v němž bude jistě úspěšnější verze EQS 580, nicméně dynamika působí přirozeně a suverénně. Svojí intenzitou v nižších rychlostech do 100 km/h odpovídá přibližně modelu S 350 d. Během krátkého svezení se potvrdila vysoká účinnost nové generace elektrického pohonu značky Mercedes-EQ, protože takto těžký vůz vykázal průměrnou spotřebu kolem 23 kWh/100 km.
Obratnost automobilu efektivně zlepšuje řízení zadních kol, jež funguje přirozeně a automobil se jeho zásluhou pocitově zmenšil. Nicméně přílišnou agilitu samozřejmě očekávat nelze, protože EQS je primárně luxusně pojatým vozem. V tomto ohledu řidiče na ne zcela kvalitních površích vyruší snad jen určité drobné roztřesení podvozku provázející přejezd krátkých a ostrých nerovností. Zřejmě vzhledem k vysoké hmotnosti umí tuto disciplínu EQS hůře než klasické, o přibližně půl tuny lehčí modely třídy S.
EQS aktuálně stojí na vrcholu elektřinou poháněných vozů z pohledu komfortu, propracovanosti vnitřního prostoru, aerodynamiky a dojezdu. Je tedy zřejmé, že je povedeným odrazovým můstkem pro plejádu dalších elektrických automobilů, na nichž ve Stuttgartu již intenzivně pracují.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazené synchronní střídavé elektromotory s permanentními magnety umístěné napříč;
a) EQS 450+: jeden elektromotor (vzadu), 245 kW (333 k) a 568 N.m;
b) EQS 580: dva elektromotory (i vpředu), celkově 385 kW (524 k) a 855 N.m.
Kapalinou chlazený li-ion akumulátor s kapacitou 112 (využitelných 107,8) kWh, 396 V, 12 modulů po 18 článcích. Jednostupňový převod,
a) pohon zadních kol,
b) pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s hliníkovými prvky a pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; vzduchové odpružení, aktivní tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; elektrohydraulická brzdová soustava, kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu čtyřpístkové pevné třmeny, vzadu jednopístkové plovoucí; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, řízení zadních kol (standardně až 4,5°, volitelně až 10°); standardní ráfky 8J x 19 (volitelně 20“, 21“ a 22“), pneumatiky 235/55 R19.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí modelů)
Rozvor náprav 3210 mm, rozchod kol 1667/1682 mm; d/š/v 5216/ /1926/1512 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 610–1770 l; stopový průměr otáčení 11,9 (volitelně s řízením zadních kol až 10°: 10,9) m; hmotnost pohotovostní 2480/2585 kg, celková 2945/3060 kg, hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 750/750 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,20.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí modelů)
Největší rychlost 210/210 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 6,2/4,3 s; spotřeba elektřiny WLTP 19,8–15,8/21,4–18,3 kWh/100 km; emise CO2 0/0 g/km; dojezd WLTP 780/676 km; nabíjení max. AC/DC 22/200 kW.
Cena od 3 085 500/3 914 350 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)