Svezli jsme se
BMW řady 7 a i7 – Klame tělem, nikoli duší. (velká fotogalerie)
Petr Hanke 01.03.2023 11:31
Foto: Ondřej Kroutil
Sedmá generace BMW řady 7 se profiluje jako extravagantní, moderně pojatá luxusní „limuzína“. Proto na délku měří skoro 5,4 metru a přišla s výrazným designem a spoustou elektroniky. Jako první se představila její elektrická verze i7. Jak jezdí?
Na začátek několik sedmiček. První generace řady 7 měla premiéru v roce 1977 jako nejvýše postavený model portfolia značky BMW, navazující na sedany E3 a před tím typy 501 a 502. Současná, loni uvedená generace je v pořadí 7. genezí tohoto vozu, který BMW tradičně považuje za výstavní skříň svých technických řešení, i když v současnosti tuto pozici částečně sdílí s typem iX.
Foto: Ondřej Kroutil
BMW se rozhodlo novou generaci řady 7 (viz AR 5/’22) maximalizovat. Již nebude v nabídce standardní a prodloužené provedení, ale pouze jedna verze, a to rovnou o 130 mm delší, o 48 mm širší a o 51 mm vyšší než předchozí generace s prodlouženým rozvorem. Rozteč náprav narostla o 5 cm na 3215 mm. Nabízí se tedy srovnání s typem Rolls-Royce Ghost předchozí generace, jenž byl jen o 8 mm delší.
Hodnocení vzhledu je vždy velmi subjektivní záležitostí, nicméně je zřejmé, že BMW se u svého nejdelšího modelu snažilo v otázkách designu vyvolat rozruch, ostatně jak to v poslední době bývá u jeho modelů s prodeji pohybujícími se v řádu desetitisíců ročně. V případě řady 7 je na první pohled patrná snaha o posílení celkové mohutnosti, daná vysokou přídí s dominantní maskou chladiče, zdůrazněnou opticky potlačenými a rozdělenými světlomety. Směrem dozadu ale celý vůz mírně zeštíhluje a dostává ostřejší kontury. Tímto efektem se podařilo dále akcentovat dominantní příď, což je podobný efekt jako u vozů Rolls-Royce, jen není vyhrocen do takového extrému.
Foto: Ondřej Kroutil
Stejně jako je tomu u všech modelových řad BMW, i v případě řady 7 je kromě standardních variant k dispozici také dravější provedení s M sportovním paketem. Na připojených fotografiích je však testovaná verze BMW i7 s M sportovním paketem Pro, který kromě odlišně tvarovaných nárazníků přináší zejména leskle černou masku a lišty kolem bočních oken, specifická 21palcová kola (na testovaném voze jsou ráfky s průměrem 20 palců a zimními pneumatikami) a decentní odtrhovou hranu na víku zavazadlového prostoru. Prakticky totožně pak vypadá nejsportovněji laděná varianta M760e xDrive. Komu by extravagance a určitá tajemnost těchto „začerněných“ verzí nestačila, může vše doplnit nově nabízeným dvoubarevným lakováním, připraveným v osmi kombinacích. Jeho výroba v továrně Dingolfing, kde všechny verze řady 7 vznikají na stejné lince spolu s typem iX a řadami 5, 6 a 8, probíhá tak, že vůz je nejdříve nalakován barvou spodní části karoserie, následně se nanáší horní část a oddělující linka a na závěr je vůz přelakován lesklým průhledným lakem. Opomenout nesmíme ani další nabízenou možnost individualizace, určenou naopak pro toho, kdo chce rozměrnou masku dále zvýraznit – její rámeček totiž může být osvětlený.
Doslova nový svět čeká na posádku uvnitř nové generace řady 7. Už jen samotný přístup pomocí příplatkových (40 000 Kč) elektricky ovládaných dveří je zážitkem, který dříve nabízely pouze vozy Rolls-Royce. Doslova návyková je funkce, kdy po nasednutí na sedadlo řidiče a stisknutí brzdového pedálu se dveře řidiče samočinně zavřou. Prostor kolem dveří je monitorován 12 ultrazvukovými senzory, takže dveře se před překážkou samy zastaví. Když funkci automatického otevírání dveří nepoužijete, integrované servomotory jemně pomáhají s pohybem dveří podle toho, jak na ně tlačíte.
Foto: Ondřej Kroutil
Pobyt na předních sedadlech je nevšední zkušeností, v níž se mísí spojení značné prostornosti do všech směrů, pohodlí a moderny. Základní uspořádání ovládání je známé například z typu iX, nicméně řada 7 přidává na první pohled hodnotnější materiály. Specialitou přední části je skleněná lišta přecházející ze dveří do těla palubní desky, jejíž lámaný povrch připomíná krystaly. Působivost dodává i podsvícení připravené reagovat na mnoho podnětů: mění se automaticky při změně jízdního režimu, aktivně upozorňuje na různé situace, jako je například příchozí hovor, případně lze jeho barvu a intenzitu nastavit zcela individuálně. Promyšlený koncept obsluhy s centrálním ovládacím kolečkem iDrive a dotykovým displejem je dále rozvinutou myšlenkou typu iX a vyznačuje se plochou strukturou menu celého systému a současně i možností přímého přístupu k různým funkcím. U jednotlivých ovládacích celků (světlomety, sedadla, klimatizace nebo jízdní nastavení) je kromě ovladačů běžných základních funkcí připraveno tlačítko pro rychlý vstup do kontextového menu dalších možností. Činnost celého systému je rychlá a logická, jen škoda, že jinak vynikající anglické hlasové ovládání, které se snaží porozumět mluvenému slovu, není k dispozici pro český jazyk.
Řada 7 je navržena jako luxusní „limuzína“, čemuž odpovídá pobyt na zadních sedadlech. Testovaný vůz, vybavený paketem Executive Lounge (307 000 Kč), ukázal maximum možného. Široce elektricky nastavitelná zadní křesla jsou vybavena masáží, ventilací i vyhříváním a pravé sedadlo se v součinnosti s předním dokáže přeměnit na pohodlnou pohovku. Ve výplních zadních dveří integrované dotykové displeje, nahrazující obvyklé tablety, mají přehlednou strukturu obsluhy a lze jimi pohodlně ovládat audiosystém, včetně zvukových efektů, telefonu, sluneční rolety, vlastností sedadel, vnitřního osvětlení a také obrovského, širokoúhlého dotykového displeje s úhlopříčkou 31,3 palce. Vyklápí se elektricky ze stropu a BMW ho označuje jako Theatre Screen. Má vlastní menu připomínající chytré televize, ale přitom je integrován do systému vozu. I když má možnost přehrávat obsah pomocí kabelu s konektorem HDMI, příjemnější je posílat do něj data z telefonu nebo přímo ze streamovacích služeb. Pro připojení k internetu lze na určitých trzích (zatím ne v ČR) použít kartu eSIM s vlastním datovým tarifem, v našich podmínkách je připraveno řešení s externí čtečkou fyzické datové SIM karty připojené k systému vozu pomocí Bluetooth. K displeji lze kabelem připojit například i počítač, takže zadní sedadla BMW řady 7 se mohou stát nejen soukromým kinosálem, ale i plnohodnotnou kanceláří.
Foto: Ondřej Kroutil
Jako první z nové řady 7 začalo se vyrábět elektrické provedení i7 xDrive60, které jsme měli k dispozici v testu. Až po něm postupně nabíhají další varianty v podobě dvou plug-in hybridních zážehových a jednoho vznětového šestiválce. Ve druhé polovině roku evropskou produkci zkompletuje ještě druhá elektrická verze i7 M70 xDrive s výkonem 441 kW (600 k) a točivým momentem 1000 N.m. Jen doplňme, že mimo evropské trhy se řada 7 bude prodávat také se zážehovými šesti- a osmiválci.
Elektrická verze je stejně jako ostatní standardně vybavena vzduchem odpruženým podvozkem, opatřeným aktivními tlumiči a řízením zadních kol. Na přání mohou podvozek doplnit adaptivní stabilizátory, v případě řady 7 doplněné novou funkcí eliminující příčné naklánění karoserie v důsledku nerovností na jedné straně vozu při jízdě přímým směrem. V této situaci jsou totiž stabilizátory pro maximální komfort velmi měkké. Proti pohybu karoserie tak zasáhne vzduchové odpružení. Že celý systém funguje účinně, to si uvědomíte především na dobře známých vozovkách, kde jste zvyklí, že se automobil na nerovnosti obvykle zhoupne, zatímco i7 vše zvládne se stoickým klidem takřka bez pohybu karoserie. Výsledkem je větší komfort ve spojení s pocitem suverénní jistoty.
Foto: Ondřej Kroutil
Právě toto spojení velmi trefně a komplexně popisuje jízdní projev řady 7. Vzhledem k pohodlí, které je schopna poskytnout, je pozoruhodná její obratnost zejména ve sportovním režimu. Jde samozřejmě o velký a zejména v elektrické verzi těžký vůz, nicméně v tužším nastavení jeho pohyby vnímáte velmi přesně a nemáte pocit „gumovosti“ či odtažitosti. Jízda s řadou 7 je proto fascinující nejen nabízeným pohodlím, ale také z pohledu řidičských emocí. A to bylo ve vztahu s celkovou kulturou projevu a schopností hltat kilometry (dokud vám to akumulátor dovolí) překvapivým zjištěním.
Svůj podíl na tom má také elektrický pohon, jenž zaujal jemností modulace výkonu i pocitovou lehkostí, s níž šly motory do otáček. BMW ve verzi i7 xDrive60 používá podobnou techniku jako typ iX xDrive50 (viz AR 12/’21), tedy dvojici elektromotorů s aktivně buzenými rotory. Novinkou je zdokonalený systém adaptivní rekuperace, který nyní bere v potaz například topografii trasy nebo semafory. Naštěstí ale řidič může zvolit jednu ze čtyř pevně daných úrovní rekuperace, zahrnující po uvolnění akcelerátoru jízdu takřka bez ní, až po jednopedálové ovládání s vysokým brzdným účinkem. Během testu vůz vykázal průměrnou spotřebu 30 kWh/km, což považujeme vzhledem k dynamice a hmotnosti vozu za solidní hodnotu, nicméně i velký akumulátor je jen těžko schopen nabídnout reálný dojezd významně přesahující 300 km. Zajímavým údajem, který palubní systém řady 7 poskytuje, je informace o minimálním dojezdu v daném okamžiku, který ukazuje, na jakou vzdálenost si můžete dovolit vyrazit při rychlém dálničním přesunu, nebo od kdy můžete při cestě do cíle či k nabíjecí stanici pořádně zrychlit...
Nová generace BMW řady 7 je opět ukázkou špičkové automobilové techniky. Stále nabízí v daném segmentu jinde nevídanou kombinaci komfortu a podmanivé obratnosti, nyní ale tyto vlastnosti přináší v extrovertnějším a okázalejším stylu jak zvenku, tak uvnitř.
Foto: Ondřej Kroutil
Technické údaje
Motor
a) 750e xDrive: plug-in hybridní soustava kombinující: kapalinou chlazený zážehový řadový šestiválec, uložený vpředu podélně, přeplňovaný turbodmychadlem; DOHC 4V, elektrické proměnné časování Double-Vanos, variabilní zdvih sacích ventilů Valvetronic; elektronické přímé vstřikování; EU6; 2998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 230 kW (313 k)/5000–6500 min-1 a 450 N.m/1750–4700 min-1; synchronní elektromotor umístěný mezi spalovacím motorem a převodovkou,
145 kW (197 k)/7000 min-1 a 280 N.m/100–5500 min-1; li-ion akumulátor, využitelná kapacita 21 kWh. Celkově 360 kW (490 k)/700 N.m;
b) M760e xDrive: viz a), ale 280 kW (381 k)/5200–6250 min-1 a 520 N.m/1850–5000 min-1; 145 kW (197 k)/7000 min-1 a 280 N.m/100–5500 min-1. Celkově 420 kW (571 k)/800 N.m;
c) 740d xDrive: kapalinou chlazený řadový vznětový šestiválec, přeplňovaný dvěma turbodmychadly, uložený vpředu podélně; přímé vstřikování paliva, EU6, 2993 cm3 (ø 90,0 x 84,0 mm); 210 kW (286 k)/4000 min-1 a 650 N.m/1750–3000 min-1; mild hybrid 48V; elektromotor 13 kW (18 k) a 200 N.m, akumulátor 1 kWh; celkově 220 kW (299 k) a 670 N.m;
d) i7 xDrive60: kapalinou chlazené synchronní elektromotory s elektricky buzeným statorem a rotorem, integrované v jednom celku s jednostupňovým převodem a výkonovou elektronikou; vpředu: 190 kW (258 k), trvale 70 kW (95 k), a 365 N.m/0–5000 min-1, zadní: 230 kW (313 k), trvale 95 kW (129 k), a 380 N.m/0–6000 min-1; li-ion akumulátor 376,4 V, využitelná kapacita 101,7 kWh, nabíjení AC/DC max. 22/195 kW. Celkově 400 kW (544 k) a 745 N.m.
Převodovka
a+b+c) Osmistupňová samočinná převodovka ZF s integrovaným elektromotorem. Pohon všech kol. d) Stálý převod elektromotorů př./zad. 8,770/9,400. Pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce kombinující ocel a hliník s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; vzduchové odpružení a aktivní teleskopické tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory (alternativně aktivní); kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu čtyřpístkové pevné třmeny, vzadu jednopístkové plovoucí; ABS/CBC/ARB/DBC/DSC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem a proměnným převodem podle rejdu, převod ve středové poloze 15,6:1, řízení zadních kol; kola z lehkých slitin od 8,5J x 19, pneumatiky od 245/50 R 19.
Rozměry a hmotnosti (v uvedeném pořadí motorů)
Rozvor náprav 3215 mm, rozchod kol 1663/1683 mm; d/š/v 5391/ /1950/1544 mm, světlá výška d) 136 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) a+b/c/d) 525/540/500 l; obrysový průměr otáčení 13,1 (aktivní řízení 12,3) m; objem palivové nádrže a+b/c) 65/74 l; hmotnost pohotovostní 2380/2450/2180/2640 kg, celková 3215/3215/ /3215/3315 kg, hmotnost brzděného přívěsu 2000/2000/2100/2000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 250 (EV 140)/250 (EV 140)/250/240 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 4,9/4,3/6,3/4,7 s; spotřeba paliva WLTP a+b+c) 1,2–1,0/1,2–1,1/6,9–5,9 l/100 km, d) 19,6–18,4 kWh/100 km; emise CO2 28–22/28–25/182–157/0 g/km, EV dojezd (WLTP) 80–89/80–84/0/590–625 km.
Cena od 3 040 700/3 645 200/2 788 500/3 552 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)