Svezli jsme se
BMW řady 3 (G20) – Návrat ke kořenům
Petr Hanke 12.06.2019 06:56
BMW se u nové generace řady 3 snažilo navázat na své sportovní kořeny. Minimálně u testované verze 330i M Sport se to podařilo dokonale. Kromě toho je ale nová řada 3 doslova přeplněna nejmodernější technikou.
Během posledních 44 let BMW prodalo více než 15,5 milionu vozů řady 3 v šesti generacích. Letos v březnu se začala prodávat generace sedmá, která je teprve čtvrtou zcela novou konstrukcí. V minulosti totiž panovala technická spojitost mezi generacemi 1/2, 3/4 a 5/6. Nejnovější provedení ctí své předchůdce svými proporcemi i výrazem. Designéři sedmé evoluce dali řadě 3 poněkud ostřejší rysy, jež jsou zřejmé i ze zalomeného tvaru zadní části bočních oken, označovaného jako Hofmeisterův záhyb. Přední části dominují široké ledvinky tvořící masku chladiče (nově s viditelnými aktivními klapkami), pro větší odlišení například od větší řady 5 mají světlomety ze spodní části nepřehlédnutelný zářez, jenž má být reminiscencí na čtvrtou generaci řady 3 (E46). Tvarování boků s mírně klínovitým profilem a opticky rozšířenými zadními blatníky se drží obvyklého řešení předchozích generací. Nově pojatá je záď s nízkými skupinovými svítilnami, kombinujícími výraznou světelnou linku a zatmavené plochy doplňkových světelných funkcí.
I v základním provedení působí nová generace řady 3 velmi dynamicky zásluhou značné šířky, jež není dána pouze faktem, že je novinka o 16 mm širší, ale především tím, že má o 43 mm větší rozchod předních a o 21 mm zadních kol. Délka karoserie narostla o značných 76 mm, z nichž 41 mm připadá na prodloužený rozvor náprav. Samotný vzhled lze v široké míře individualizovat. Kromě standardního provedení je možné řadu 3 objednat ve verzích Sport Line (leskle černé doplňky a dynamičtější styl) a Luxury Line (chromové doplňky a spíše konzervativní styl). Třetí možností je provedení M Sport, jehož součástí jsou kromě sportovního podvozku také výrazněji tvarované nárazníky a vytažené prahy (vůz na připojených fotografiích).
Základem nové řady 3 je nová struktura karoserie, využívající přístupy platformy CLAR navržené pro modely s podélně uloženými motory. Modely s číslicí 3 v názvu (řada 3 a X3) jsou a také budou nejmenšími typy, jež budou tento základ využívat. Pod nimi situované vozy, včetně produktů značky Mini, jsou postaveny na platformě s napříč uloženými motory (UKL). Poněkud stranou tak zůstává nová generace roadsteru BMW Z4 a zřejmě též budoucí generace řady 2 Coupé/Cabrio.
Samotná karoserie se vyznačuje zvýšením tuhosti v krutu o jednu čtvrtinu, přičemž v některých oblastech došlo ke zvýšení až o polovinu. Nové konstrukční metody a pečlivě zvolený materiálový mix přinesly mezigenerační snížení hmotnosti až o 55 kg. Z toho připadá přibližně 20 kg na samotnou nosnou strukturu karoserie, dalších 7,5 kg na hliníkové vzpěry Mac-Pherson a pomocný rám motoru. Patnáctikilogramovou úsporu má na „svědomí“ výměna ocelových plechů za hliníkové v případě kapoty motoru a předních blatníků.
Tužší karoserie umožnila nově naladit podvozek, jenž je tvořen dále optimalizovanou přední nápravou s dvojicí oddělených spodních ramen a vzpěrou MacPherson a vyspělým pětiprvkovým zadní zavěšením. Řada 3 je k dispozici se třemi verzemi podvozků. Základní i sportovní podvozek jsou vybaveny nově vyvinutými tlumiči s progresivní charakteristikou závislou na míře stlačení. Tím je zajištěna jejich schopnost eliminace krátkých nerovností a současně pevnost při rychlé jízdě v zatáčkách, kdy se do tlumičů opírá vlivem odstředivé síly karoserie. Vpředu mají tyto tlumiče hydraulické dorazy. V případě sportovního podvozku se automobilka snažila chování více zaměřit směrem ke sportovnímu projevu. Podvozek tak přichází nejen se sníženou světlou výškou o 10 mm (nově také pro verze s pohonem všech kol), tvrdšími pružinami, tužšími tlumiči (až o 20 %) a tlustšími stabilizátory, ale nově také s tužšími silent-bloky, dodatečnými výztuhami karoserie a zvětšenými odklonem kol. Součástí sportovního podvozku je též variabilní sportovní řízení s proměnným převodem v závislosti na velikosti rejdu. BMW uvádí, že rozdíl mezi těmito verzemi podvozku je dvojnásobný ve srovnání s předchozí generací.
Třetí možností je adaptivní podvozek, v němž sportovní podvozek doplňují elektronicky řízené tlumiče. Tento typ podvozku umožňuje, aby si řidič zvolil komfortní nebo sportovní režim, nicméně elektronika reguluje tuhost jednotlivých tlumičů samostatně a plynule podle aktuální jízdní situace. Současně se změnou jízdního režimu dochází také k odpovídajícím změnám nastavení elektronické řídicí jednotky motoru, převodovky, řízení, stabilizace a dalších systémů. Řidič může zvolit buď jedno z uvedených nastavení, nebo systém nechat v režimu Adaptive, případně si navolit charakteristiku jednotlivých systémů podle vlastních preferencí.
Z hlediska podvozků jsou v závislosti na motoru standardní výbavou kola s průměrem 16 nebo 17 palců. Za příplatek lze zvolit také kola s průměry 18 a 19 palců, a to včetně obutí s rozdílným rozměrem pro přední a zadní nápravu. Pro sportovně orientované řidiče je v seznamu výbavy na přání připravena výkonnější brzdová soustava s plovoucími brzdovými kotouči (litinové třecí prstence, hliníkové středy) a modře lakovanými pevnými čtyřpístkovými třmeny na přední nápravě a jednopístkovými plovoucími vzadu.
O tom, že se BMW u nové generace řady 3 snažilo při volbě správné výbavy vytvořit skutečně sportovní sedan střední třídy, svědčí i možnost objednat do verzí 330i a 330d na přání zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností, jež se může pohybovat od nuly do 100 procent. Kapacita elektricky aktivované spojky závěru činí až 1500 Nm.
Skladba motorů nové generace kopíruje předchůdce, ovšem ve všech případech jde o zcela nové nebo významně upravené jednotky a převodovky. Většina dosud představených verzí je poháněna dvoulitrovými čtyřválci, ovšem připravena je také verze 330d se vznětovým řadovým šestiválcem pod kapotou. Zážehový čtyřválec typu 330i prošel úpravami zahrnujícími kromě jiného zvýšené vstřikovací tlaky (až 350 bar) a modifikovaný systém přeplňování a variabilního časování a zdvihu sacích ventilů (Valvetronic). Vykazuje tak zvýšení výkonu o 5 kW (6 k) a točivého momentu o 50 N.m. Úpravy zaměřené na snížení spotřeby paliva se dotkly i verze 320i.
Vznětové čtyřválce modelů 318d a 320d jsou vybavené dvoustupňovým přeplňováním a dostaly také zvýšené vstřikovací tlaky (u 320d až 2500 bar). Úprav přeplňování, turbodmychadla s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek a vstřikování (2500 bar) se dočkal také vznětový šestiválec 330d.
M340i xDRIVE A 330e |
Nabídka verzí řady 3 se bude postupně rozšiřovat o nové motory a verze s pohonem všech kol xDrive. BMW již oznámilo příchod dvojice verzí: BMW M340i xDrive je zaměřené sportovně, plug-in hybridní BMW 330e na minimalizaci produkce CO2. BMW M340i xDrive pohání zážehový řadový šestiválec (B58) o výkonu 275 kW (374 k) a točivém momentu 500 N.m. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 4,4 s a vykazuje kombinovanou spotřebu 7,5 l/100 km. Pro pohon plug-in hybridní verze je použit zážehový čtyřválec o výkonu 135 kW (184 k), který je spojen s elektromotorem (umístěný mezi ním a samočinnou převodovkou) o výkonu 80 kW (109 k). Celkový výkon činí 185 kW (252 k) a lze jej krátkodobě pomocí funkce XtraBoost zvýšit na 215 kW (292 k). S akumulátorem o kapacitě 12,0 kWh vykazuje kombinovanou spotřebu 1,7 l/100 km. |
Modifikacemi prošly i manuální převodovky dostupné pro modely 318d a 320d, stejně jako osmistupňové samočinné převodovky ZF, jež mají nyní rozšířený rozsah převodů ze 7,8 na 8,2, případně až na 8,6 u 330d. Upraven byl také jejich hydraulický systém řazení, stejně jako se zlepšila vnitřní účinnost a rychlost řazení. Volitelně dodávaná sportovní verze převodovky zmiňované vlastnosti doplňuje řadicími páčkami na volantu a funkcí závodního startu Launch Control. Elektronická řídicí jednotka převodovky upravuje charakteristiku řazení nejen podle zvoleného jízdního režimu, ale zásluhou propojení s navigací také podle profilu silnice a s využitím dat radaru adaptivního tempomatu rovněž podle aktuální dopravní situace. Jednou z novinek strategie řízení je automatická aktivace režimu jízdy setrvačností (15 – 160 km/h) nejen v módu Eco Pro, ale také v režimu Comfort.
Verze 320d je zatím jako jediná k dispozici v kombinaci s pohonem všech kol xDrive, jenž k trvale hnaným zadním kolům podle potřeby a jízdní situace připojuje kola přední nápravy. Novou funkcí je, že režim xDrive mění svoji činnost (rozdělení hnací síly) podle zvoleného jízdního režimu – v nastavení Sport více preferuje kola zadní nápravy.
Interiér nové řady 3 učinil značný krok zejména v oblasti použitých materiálů a komfortu. Došlo ale také ke zvětšení vnitřního prostoru, na zadních sedadlech je nyní o 11 mm více místa v podélném směru. Zavazadlový prostor má objem 480 l, který doplňuje prostor o objemu 36 l pod jeho podlahou. Variabilitu vozu zvětšují opěradla zadních sedadel, jež jsou dělená v poměru 40:20:40 a nezávisle na sobě sklopná.
Řada 3 přebírá koncept obsluhy z větších modelů, jenž se představil v typu X5 (viz AR 10/’18) loni na podzim. V závislosti na výbavě lze kombinovat digitální panel přístrojů s moderním designem se stupnicemi po stranách a s úhlopříčkou 12,3“, 10,25“ centrální dotykový displej a projekční head-up displej. Systém s novou, plošší strukturou menu lze obsluhovat známým ovladačem iDrive umístěným mezi sedadly, prstem na displeji nebo gesty. V angličtině a němčině bude připraveno také vyspělé ovládání hlasem (BMW Intelligent Personal Assistant), jež má rozpoznávat vyslovené pokyny mimo vozidlo a bude se snažit řeči porozumět podobně, jako je tomu u digitálních asistentů v chytrých telefonech. Základní provedení je vybaveno 8,8“ centrálním displejem a jednodušší verzí systému iDrive.
K testu jsme měli zapůjčené BMW 330i M Sport, tedy sportovně zaměřené provedení se zážehovým čtyřválcem 2,0 l, osmistupňovou samočinnou převodovkou a pohonem zadních kol. Automobil překvapoval rychlými reakcemi na pohyby volantu, a především přesností těchto reakcí s přirozenou zpětnou vazbou a optimálním vyvážením. V provedení M Sport je tedy nová řada 3 jedním z nejpodmanivějších vozů své třídy. Nechme se překvapit, jak bude fungovat verze se standardním podvozkem.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo vznětový celohliníkový čtyř- nebo šestiválec uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6d-Temp;
a) 320i: typ B48; zážehový čtyřválec; proměnné časování Double-Vanos, proměnný zdvih sacích ventilů Valvetronic, dvoukomorové turbodmychadlo TwinScroll; 1998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 10,2:1; 135 kW (184 k)/5000 – 6500 min-1 a 300 N.m/1350 – 4000 min-1;
b) 330i: viz výše, ale 190 kW (258 k)/5000 – 6500 min-1 a 400 N.m/1550 – 4400 min-1;
c) 318d: typ B47; vznětový čtyřválec; 2x turbodmychadlo; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 110 kW (150 k)/3750 – 4000 min-1 a 400 N.m/1500 – 3000 min-1;
d) 320d: viz výše, ale 140 kW (190 k)/4000 min-1 a 400 N.m/1750 – 2250 min-1;
e) 330d: typ B57; viz výše, ale vznětový řadový šestiválec přeplňovaný jedním turbodmychadlem VGT; 2993 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 195 kW (265 k)/4000 min-1 a 580 N.m/1750 – 2750 min-1.
PŘEVODOVKY
Pro c+d) šestistupňová přímo řazená převodovka (4,110 – 2,248 – 1,403 – 1,000 – 0,786 – 0,601 – Z 3,727), stálý převod c/d) 3,154/3,154. Pro a+b+e) standardně, pro ostatní alternativně osmistupňová samočinná převodovka Steptronic (ZF) s kapalinovým měničem momentu (5,250 – 3,360 – 2,172 – 1,720 – 1,316 – 1,000 – 0,822 – 0,640 – Z 3,712), stálý převod a/b/e) N.A/2,813/N.A. Pohon zadních kol, pro d) alternativně pohon všech kol xDrive s elektronicky řízenou lamelovou spojkou.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu oddělená příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, alternativně aktivními, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/CBC/DBC, DSC/DTC/ICM (xDrive); hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení 14:1; kola z lehkých slitin od 6,5J x 16; pneumatiky od 205/60 R 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2851 mm, rozchod kol 1589/1604 mm; d/š/v 4709/1827/ /1442 mm, světlá výška 136 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 480 l; obrysový průměr otáčení 11,4 m; objem palivové nádrže 59 l; hmotnost pohotovostní 1450/1450/1445/1450/1590 kg; celková 2050/2060/2075/2075/2185 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/1600 kg
(a) 1500 kg, e) 1800 kg). Součinitel odporu vzduchu cx = od 0,23.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů, základní převodovka a pohon)
Největší rychlost 240/250/226/240/250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,1/5,8/8,4/7,1/5,5 s; spotřeba paliva NEDC, město 6,8/7,2/5,2/5,4/ /6,1 l/100 km, mimo město 4,8/5,0/3,8/3,8/4,3 l/100 km, kombinace 5,5/5,8/4,3/4,4/5,0 l/100 km; emise CO2 126/132/113/116/130 g/km.
CENA od 921 700 Kč (318d)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)