Představujeme
TVR MOTOR CARS (1947 – 2017) – A přece se vrátila...
Tom Hyan 18.01.2018 05:40
Historie
Sedmdesátiny oslavila britská značka TVR skutečně stylově, po jedenáctileté pauze se totiž vrátila s novým typem TVR Griffith...
Britské sportovní vozy TVR letos slaví sedmdesátiny. Značka vznik-la zkratkou křestního jména TreVoR, jež patří Trevoru Wilkinsonovi, který postavil první speciál TVR už v roce 1947 ve své firmě TrevCar Engineering v Blackpoolu. Měl už slušné zkušenosti, od čtrnácti se učil v místních garážích v Blackpoolu (tedy od roku 1937), po válce kromě výroby potravinářských strojů zhotovil vlastní karoserii pro starší podvozek Alvis Firebird a opravoval vojenské nákladní Bedfordy. V roce 1947 ve spolupráci s Jackem Pickardem postavil první TVR. Když se objevil první klient žádající repliku, kusová výroba skromně začala. První léta to byly jeden až tři automobily ročně, ale ve dvouletce 1954/1956 už tři kompletní TVR Sports -Saloon a sedmnáct podvozků navíc... Ve spolupráci s firmou Grantura Engineering se rozjely první série, stovka vozů TVR Grantura Mk.I v letech 1958 – 1960, čtyři stovky Grantura Mk.2 a 2A v letech 1960 – 1962, poté devadesát kousků Mk.3, než si jistý Jack Griffith objednal 310 automobilů TVR Griffith, což bylo kupé Grantura, ale s americkým motorem Ford 4,7 l V8. Grif-fith, jenž tak dal jméno jednomu z nejslavnějších typů TVR, vlastně značku zachránil. Vyšel ze stejné teorie jako Carroll Shelby, jenž stejný osmiválec zabudoval do podvozku AC Ace, a tak vznikla legendární AC Cobra. U firmy TVR Engineering postupovali obdobně, později nahradili Forda osmiválci Rover V8 (původem od Buicku), jež přežily až do nástupu vlastních šestiválců a osmiválců TVR.
Vznikla dlouhá řada typů s libozvučnými jmény Vixen, Tuscan, Taimar, Tasmin, Chimaera, Sagaris a dalšími; v době největšího rozkvětu se v Blackpoolu vyrábělo přes tisíc sportovních automobilů TVR ročně. Cestou k zániku bylo převzetí značky ruským podnikatelem Nikolajem Smolenským, v jehož rukou přežila pouhé dva roky. Před čtyřmi lety ohlásila návrat, když se Brit Les Edgar stal vedoucím konsorcia, které od Smolenského značku odkoupilo zpět. Rus se zpočátku bránil, ale nakonec v červnu 2013 prodal. Mladík s penězi od otce, ruského oligarchy, nedokázal své představy realizovat, jeho účinkování vedlo ke krachu podniku. Po poměrně stabilním období 1981 – 2004, kdy továrnu vlastnil Peter Wheeler, následující produkce pod taktovkou ruského majitele povážlivě klesla. Ano, Wheelerovi údajně zaplatil patnáct milionů liber v roce 2004, kdy se britský majitel rozhodl odejít na odpočinek, ale výroba přežila jen do roku 2006. Továrna v Blackpoolu pak udělala místo supermarketu. V roce 2010 vyhlásil Smolenskij, že bude roadster TVR vyrábět v Německu (s motorem z Corvetty), nic se však nestalo... Automobily TVR se těší značné popularitě i jedenáct let po skončení výroby, jež trvala bezmála šest desetiletí. Jsou to klasické britské sportovní vozy s motorem vpředu a pohonem zadních kol, které využívaly pohonné jednotky Coventry-Climax, MG, Triumph, Ford, Rover a dalších značek, než pod taktovkou Petera Wheelera přešly na originální konstrukce motorů. Inženýr Trevor Wilkinson založil TVR v Blackpoolu už v roce 1947, značka prošla řadou změn, ale noví majitelé, otec a syn Arthur a Martin Lilley (od 1965) a Peter Wheeler (od 1981), ji udrželi při životě až do roku 2004. Les Edgar vydělal peníze na počítačových hrách a podílel se na návratu Aston Martinu do 24 h Le Mans, jako automobilový nadšenec však nesnesl úpadek TVR a začal vyjednávat s firmou Blackpool Engineering, na niž Smolenskij převedl všechna práva včetně výrobních přípravků, výkresů a obchodu s náhradními díly.
Dohodli se v polovině roku 2013, Edgar pokračoval s dodávkami dílů široké obci vlastníků TVR, ale plány na nový vůz tajil. Zveřejnil je počátkem roku 2015 s tím, že letos představí nový automobil TVR a v roce 2018 zahájí výrobu v rámci revitalizace automobilového průmyslu ve Walesu. Něco dokonce přidá místní vláda, v jiném závodě ve Walesu se bude také vyrábět crossover Aston Martin DBX. Nová továrna se rodí v Ebbw Vale (Blaenau Gwent) poblíž okruhu Circuit of Wales, asi čtyřicet kilometrů severně od Newportu, poskytne 150 pracovních míst a výroba by měla po náběhu vzrůst na 1000 až 1500 automobilů ročně. Výkonným ředitelem je John Chassey, který TVR vládne s Les Edgarem; konstrukci zcela nového vozu TVR Griffith 2018 zajistil Gordon Murray Design (GMD) ze Shalfordu (Surrey), známý tvůrce monopostů McLaren a Brabham formule 1, a styling další britská firma. Tvůrci zvažovali oprášení motoru TVR -Speed Six AJP6, ale zpřísněné emisní předpisy Euro 6 by s ním už nebylo možné splnit, a tak padla volba na úpravu osmiválce Ford Coyote (z Mustangu a F150), ovšem v úpravě Cosworth (nová řídicí jednotka, mazání se suchou klikovou skříní). Gordon Murray při návrhu uplatnil svou technologii iStream Carbon, panely z uhlíkových kompozitů přilepené na ocelový a hliníkový trubkový rám, samozřejmě zůstanou zachovány motor vpředu a pohon zadních kol, jak se na správný sportovní automobil sluší. Kompozitová verze iStreamu, známého v levnějším plastovém provedení z minivozů T25 a T27 od Gordon Murray Design, se prvně představila na Tokyo Motor Show 2015 (Yamaha Sports Ride Concept). Nový osmiválec TVR V8 na základě Forda V8 připravila známá firma Cosworth Engineering v Northamptonu, poprvé se rozběhl už v říjnu 2015. Počítá se s výkonem do 368 kW (500 k), při hmotnosti kolem 1250 kg dosáhne kupé s šestistupňovou manuální převodovkou, nezávislým zavěšením všech kol a kokpitem orientovaným na řidiče zrychlení 0 – 100 km/h do zhruba čtyř sekund a největší rychlosti přes 320 km/h. Předpokládá se rozšíření nabídky ze silničních i na závodní vozy TVR včetně speciálu Gran Turismo pro návrat do 24 h Le Mans.
Převzato z časopisu