Představujeme
Opel Karl 2016 – Vlastní recept
Jiří Duchoň 20.01.2016 06:46
Nový malý Opel přiváží elegantní vzhled, praktický interiér i moderní výbavu...
Nejmenší automobily mají v nabídce značky Opel nezastupitelné místo, jež v roce 1982 opanovala první Corsa progresivní konstrukce s pohonem předních kol. V rámci koncernu General Motors se prodávala na desítkách světových trhů, a to i pod značkami Vauxhall, Chevrolet, Buick nebo Holden, od loňska je k dispozici již v páté generaci (Corsa E, viz AR 2/’15). S postupným mezigeneračním zvětšováním Corsy vyvstala u Opelu potřeba zavádění ještě menších a levnějších modelů. Řešením se stala adaptace japonských, v maďarské Ostřihomi vyráběných vozů Suzuki Wagon R (2000) a Suzuki Splash (2007), jež vyústila ve dvě generace Opel Agila (druhá viz AR 1/’09; se Suzuki již sdílela i pohonné jednotky). Na sklonku roku 2014 však Opel vykročil v oblasti malých, cenově dostupných vozů novým, tentokrát vlastním směrem. Představil Opel Karl (viz AR 4/’15); ve Velké Británii s ním vzkřísil slavné jméno Vauxhall Viva, používané již v letech 1963 – 1979! (pouze na britském trhu zůstává tradiční značka Vauxhall, která drží v prodeji druhé místo za Fordem).
Poprvé jsme nového Karla exkluzivně vyzkoušeli v rámci tradičních Tannistesten 2015. Karl tam sice stanul poněkud ve stínu větší, a znamenité Astry K (bezpochyby se stane favoritem letošní volby Car of the Year!), nicméně naší pozornosti by rozhodně uniknout neměl. Karoserie Karla vyniká členitými tvary, jež dokazují, že i cenově dostupný malý automobil umí působit moderním a sebevědomým dojmem. Výhradně pětidveřový, pětimístný nebo čtyřmístný Karl s délkou 3675 mm odpovídá designem aktuálním stylistickým trendům Opelu. Jeho přídi dominují rozměrná maska chladiče s masivní, do stran vzhůru vytaženou chromovanou příčkou, členité sdružené světlomety a výrazné mlhovky s funkcí nasvětlování zatáček. Při pohledu z profilu vynikají směrem vzad výrazně stoupající spodní linie bočního zasklení a dvojice prolisů, míjejících se v úrovni klik dveří. Ve standardní výbavě se kromě samozřejmého protiblokovacího ABS i stabilizačního systému ESC včetně protiprokluzu TCS objevila rovněž asistence rozjezdu do svahu Hill Start Assist. Ze sfér vyšších tříd přichází tempomat, kombinovaný s omezovačem rychlosti, a akustické upozornění na nechtěné opuštění jízdního pruhu Lane Departure Warning. Zákazník bude vybírat z desítky barevných odstínů karoserie a různých ráfků kol s průměrem čtrnáct až šestnáct palců.
Pohon zajišťuje výhradně litrový, u Opelu již léta průběžně cizelovaný zážehový tříválec s objemem 1,0 l, dostupný na konkrétních trzích v jediném výkonovém nastavení, ale v různých úpravách včetně systému Stop/Start a mimořádně hospodárné varianty ecoFLEX. Převodovka je ve všech případech pětistupňová manuální, poháněna jsou kola přední nápravy. Palubní deska je přehledně rozvržená, páčky pod volantem s ovládáním palubního počítače i přepínače na volantu odpovídají známému schématu tvarů a piktogramů větších vozů Opel. Úroveň komfortu testovaného Karla zvyšovalo příplatkové vyhřívání předních sedadel a volantu, přičemž přední sedadla zajišťují dostatečnou míru pohodlí, byť větší oporu v zatáčkách od nich pochopitelně očekávat nelze. Zadní sedadla mají asymetricky dělené nejen opěradla, ale i sedáky, jež lze v rozporu se zvyky dnešní doby vyklápět vpřed, a tak po následném sklopení opěradel na jejich místo vznikne plocha takřka souběžná s rovinou podlahy zavazadlového prostoru.
Většina komfortních prvků je s ohledem na minimalizaci počtu samostatných tlačítek, jejichž enormním množstvím byly Opely donedávna nechvalně proslulé, včleněna do multimediální soustavy IntelliLink s rozměrným dotykovým displejem v horní části středové konzole a možnostmi propojení s mobilními zařízeními na platformách Apple iOS a Android. Ovladače elektronicky řízené jednozónové klimatizace byly naštěstí vyčleněny do samostatného panelu. Středu přístrojového štítu vévodí rozměrný monochromatický displej palubního počítače, obklopený po stranách snadno čitelnými analogovými stupnicemi otáčkoměru a rychloměru, pochvalu zaslouží horizontálně situované stupnice teploměru chladicí kapaliny a palivoměru. Automobily Opel Karl/Vauxhall Viva se vyrábějí v jihokorejském závodě General Motors (dříve GM Daewoo) v Changwonu spolu s technicky spřízněným typem Chevrolet Spark. Český importér vozů značky Opel s dovozem zatím nepočítá, nicméně definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, takže v další fázi náběhu se sympatického Karla u nás stále ještě dočkat můžeme. Není přece všem dnům konec, jak nám sdělil dovozce.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový tříválec 1.0 ECOTEC 12V s atmosférickým plněním, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; hliníkový blok i hlava válců; elektronicky řízené vstřikování paliva a zapalování; EU6; 999 cm3 (ø 74,0 x 77,4 mm); 10,5:1; 55 kW (75 k)/6500 min‑1 a 95 N.m/4500 min‑1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pětistupňová plně synchronizovaná převodovka s přímým manuálním řazením. Pohon předních kol.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu nesoustřednými; hřebenové řízení s elektro-mechanickým posilovačem a režimem City; dvouokruhové kapalinové brzdy, vpředu kotoučové, vzadu bubnové, ABS/EBD, ESC/TCS; pneumatiky 165/65 R 14.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2385 mm, rozchod kol 1410/1418 mm;
d/š/v 3675/1604/1476 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 215/1013 l; objem palivové nádrže 32 l; pohotovostní/celková hmotnost 939/1353 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v závorce ecoFLEX) – největší rychlost 170 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 13,9 s; spotřeba paliva EU město 5,4 (5,1) l/100 km, mimo město 3,7 (3,6) l/100 km a kombinace 4,3 (4,1) l/100 km; emise CO2 99 (94) g/km; stopový/obrysový průměr zatáčení 9,9/9,5 m.
Převzato z časopisu