Představujeme
Opel Corsa F – ladění formy
Jiří Duchoň 21.06.2019 07:00
Letos bude představen Opel Corsa šesté generace. Jako první Opel stane na platformě CMP. Zkoušeli jsme maskované vývojové prototypy.
Počátkem osmdesátých let byl nejmenším modelem německé značky Opel typ Kadett, od roku 1979 vyráběný v generaci D. A jelikož každá jeho další generace rostla ve svých rozměrech i ceně, objevil se ve spodní části portfolia prostor pro základní typovou řadu, vždyť například konkurenční Volkswagen pod svůj Golf uvedl kompaktní Polo již v roce 1975. Na podzim roku 1982 tak byl představen zcela nový Opel Corsa, jenž stejně jako Kadett disponoval moderní koncepcí „vše vpředu“. V Německu pro Corsu A vyvinuli platformu GM4200, která se později objevila také v dalších řadách mateřského koncernu General Motors v rámci aktivit v Austrálii (Holden) i Číně (Buick). Výroba latinskoamerických modelů Chevrolet Agile, Chevy a Classic, rovněž postavených na základu GM4200, mimochodem skončila teprve předloni.
Další generace se zakulacovaly, Corsa D (viz AR 10/’06) však poněkud změnila proporce směrem k tehdy populárním MPV, tedy s vyšším a vzdušnějším interiérem. Podle podobného receptu byl ušit také (stále aktuální) Opel Corsa E (viz AR 2/’15), ovšem vkus zákazníků se za ty roky změnil. Podíl nižší třídy, segmentu B, sice v Evropě mírně klesá, nicméně loni se zde těchto vozů prodalo 2,8 milionu, takže stále stojí za pozornost. Nyní přichází Corsa ve zcela nové generaci a my jsme dostali exkluzivní příležitost testovat maskované prototypy na utajených silničkách v okolí alsaské obce Hornbach.
Typové řadě Corsa v současnosti patří 7,8% podíl na evropských prodejích segmentu B a takřka každý čtvrtý prodaný Opel nese jméno Corsa, přičemž dosud vzniklo celkem 13,6 milionu vozidel s tímto označením. Vývoj Corsy F byl již v plném proudu, když v předvečer otevření ženevského autosalonu bylo oznámeno, že General Motors, majitel Opelu od roku 1929, všechny své evropské aktivity včetně britské značky Vauxhall prodal francouzskému koncernu PSA. Bylo tedy samozřejmě třeba ihned upustit od použití platformy SCCS (GM/Fiat), nicméně z dílen PSA dostal Opel jiný základ: modulární a rozsáhle modifikovatelnou architekturu CMP (viz AR 12/’18). V brzké době se spolu s platformou EMP2 (pro větší vozy) stane jediným základem všech automobilů koncernu PSA. Corsa bude prvním Opelem a spolu s typy DS 3 Crossback (viz AR 4/’19) a Peugeot 208 (viz str. 14) jedním z prvních vozů vůbec, využívajících CMP.
V případě nové Corsy přineslo použití platformy CMP například snížení hmotnosti až o 108 kg, takže základní provedení vykáže pohotovostní hmotnost 980 kg. To znamená 10% redukční dietu, jež má přinést zlepšení zejména v oblasti hospodárnosti a jízdních vlastností. Tažení za nižší hmotností začal Opel již v typech Insignia a Astra (Vůz roku 2016 – COTY), které byly až o 200 kg lehčí než jejich předchůdci. Samotný skelet Corsy F, využívající kombinace řady druhů ocelí, je nyní lehčí o 40 kg (tuhost v krutu přitom narostla o 15 %), úsporu dalších 2,4 kg přinesla hliníková kapota (jde o univerzální recept pro všechny typy postavené na platformě CMP, nicméně třeba Insignia ji má také). Další omezení hmotnosti zajistila nová sedadla vpředu (–5,5 kg) a vzadu (–4,5 kg) a celo-hliníkové motory (přibližně –15 kg).
Výrazně se měnily proporce nové Corsy, jež nyní bude k dispozici výhradně coby pětidveřový hatchback. Délka zůstala na 4060 mm, vše ostatní je jinak. Rozvor narostl o 28 mm na 2538 mm, ale přední převis se zkrátil o plných 50 mm na 831 mm. Výška je nižší o 48 mm (1433 mm) a pozice řidiče klesla o 28 mm blíže k zemi (537 mm), což příznivě ovlivnilo pozici těžiště s ohledem na stabilitu a jízdní vlastnosti. Nijak tím však neutrpěl vnitřní prostor, řidič má nyní nad hlavou o 3 mm místa více než dosud (minimálně 886 mm) a zavazadlový prostor s šířkou zvětšenou o 74 mm (1018 mm) nyní v základním uspořádání pojme 309 l zavazadel (+24 l).
Vývojový tým Opelu s námi jedná otevřeně, takže šéfkonstruktér projektu Corsa F Thomas Wanke (pracoval už na vývoji Corsy B!) na rovinu pojmenoval oblasti, v nichž bylo třeba stávající Corsu E vylepšit: snížit hmotnost, zlepšit jízdní vlastnosti, upravit pozici řidiče za volantem a osadit hospodárnější motory a kvalitnější vnější osvětlení. Péče o aerodynamiku směřovala k vyváženým provozním vlastnostem, zejména nízkému odporu a stabilitě při rychlé jízdě. Podlaha je prakticky zcela zakrytá, před chladičovou stěnou jsou samočinně ovládané žaluzie a připraveny jsou dva druhy spoilerů nad zadním oknem.
Ve výbavě nové Corsy se objeví řada pokrokových prvků. Zadní svítilny mohou být kompletně sestaveny z LED a přední světlomety budou připraveny ve třech provedeních: halogenové, statické LED a „matrixové“ LED IntelliLux. Posledně jmenované jsou sestaveny z řady samostatných zdrojů LED, schopných na základě údajů z kamery za čelním sklem samostatného rozsvěcování a vypínání, a mají přinést do svého segmentu dosud nevídané osvětlovací schopnosti. Světlomety IntelliLux Opel nasadil v roce 2015 do Astry a o dva roky později, v dále vylepšeném provedení, do Insignie. Tento pokrokový prvek nyní objednává 20 % zákazníků Astry a 60 % kupců Insignie.
Corsa F bude k dispozici s osvědčenými motory PSA, tedy zážehovými tříválci 1,2 litru (55 až 96 kW/75 až 130 k) a vznětovými čtyřválci 1,5 litru (prozatím 74 kW/ /100 k). Standardem bude šestistupňová manuální převodovka, pro vybrané tříválce také osmistupňová samočinná -Aisin s kapalinovým měničem momentu. Již od počátku má být Corsa, stejně jako sourozenecké DS3 Crossback a P208, nabízena rovněž v plně elektrickém provedení.
K interiéru zatím mnoho poznatků nemáme. Můžeme však zmínit, že řada prvků pochází z dílen PSA, což platí zejména o ovladačích spouštění oken, infotainmentu, sedadlech nebo voliči převodovky. Naopak typicky „opelovské“ jsou vzhůru vytočené a v typickém úchopu volantu v pozici „za 10 minut 2“ snadno přístupné páčky pod volantem, přístrojový štít či ovládaní vnějšího osvětlení. Podobně jako v případě adaptace typu Grandland X (P3008/5008) se německým manažerům podařilo prosadit vyvedení regulace ventilace z dotykového monitoru do samostatných „knoflíků“ pod displejem.
Jezdili jsme ve dvou konvojích. Jeden byl sestaven ze dvou prototypů s motory 1,2 l/100 k 6MT a červenými akcenty na karoserii, druhý z vozů s pohonem 1,2 l/130 k 8AT a žlutými doplňky. Pro srovnání byly konvoje doplněny stávajícími Corsami s agregáty 1,4 l/100 k 6MT, resp. 1,4 l/90 k 6AT, přičemž za volanty jsme se podle důmyslného vzorce střídali tak, aby každý z nás měl dostatek času na vyzkoušení každého z vozů. Zaváděcím vozem byla vždy aktuální Corsa GSi.
Stejně jako v případě DS3 Crossback, i při aplikaci v typu Corsa F se ukazuje, že platforma CMP je mimořádně zdařilá. Známé motory PureTech opět ukázaly, že jde o kultivované agregáty s rychlými reakcemi na pokyny plynového pedálu a s plynulým průběhem točivého momentu, přičemž rozdíl mezi verzemi 100 a 130 koní byl překvapivě minimální. Samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu řadí tak rychle, měkce a logicky, jak žádná dvouspojková převodovka nikdy řadit nebude. Ocenili jsme zejména precizní řízení se strmějším převodem, elektrickým posilovačem přímo v převodce a citlivým vracením do středové polohy. Nerovnosti žádného druhu nemění směr jízdy vozu a do volantu nepronikají rázy, řidič má však přesto ve volantu přesný kontakt s koly. Lehká a vyvážená konstrukce v kombinaci s nízkým těžištěm, dlouhým rozvorem a vhodně odladěnou charakteristikou zadní nápravy s vlečenými rameny minimalizuje náklony karoserie a sklony k nedotáčivosti a umožňuje vozu plynulé a velmi rychlé průjezdy zatáčkami. Jistou rezervu jsme shledali v možnosti lépe utlumit hluk od odvalování pneumatik, jenž byl především na hrubším asfaltu zvýšený, na druhou stranu rázy od přejezdů nerovností se k posádce prakticky nedostávají. Ve srovnání s dosavadní generací nová Corsa F exceluje ve všech ohledech. Sedí se níže, avšak řidič má lepší výhled do okolí. Sedadla jsou tužší a mají delší sedáky i opěráky, poskytující navíc lepší oporu v zatáčkách. O řízení nebo řazení netřeba vůbec hovořit.
Interiér je oproti DS a Peugeotu výrazně prostornější, zejména na zadních sedadlech, což jen dokazuje, že každý z těchto tří modelů je určen pro jiné zákazníky. Naše první jízdy s Opelem Corsa F ukázaly, že němečtí inženýři využili možností moderní platformy CMP na maximum. První fotografie budou elektronicky uvolněny na počátku tohoto měsíce, ale na zahájení prodejů si počkáme až na závěr letošního roku.
UTAJENÍ |
Značka Opel patří k těm, jež několika vybraným novinářům (zpravidla členům poroty volící Vůz roku – COTY) dává možnost vyzkoušet připravovanou novinku ještě v režimu ladění a dlouho před jejím odhalením. Naposledy jsme tak testovali Opel Insignia (viz AR 12/’16), nyní Corsu. Po dobu několika dní jsou s námi zaměstnanci oddělení vývoje, aby od nás získali zpětnou vazbu. A pokaždé objevíme něco, nač dosud nikdo z automobilky nepřišel. V případě Corsy to byla například skutečnost, že po stisku tlačítka pro manuální řazení za klidu nešlo již přepnout zpět do režimu D a bylo třeba vůz resetovat. To je softwarová a snadno vyřešitelná záležitost, ale dosud na to prostě zřejmě nikdo z vývoje nenarazil. Opely Corsa byly důkladně maskované, kamufláž ze speciálních lepicích pásek částečně překrývá svítilny i okna a zejména na bocích a v zadní partii karoserie je pod povrchem ještě doplněna vycpávkami. Účelem je znemožnit náhodnému pozorovateli identifikaci výrobce a zdeformovat jeho představy o tvaru a proporcích. Rovněž interiér je z větší části překryt přilepenou tkaninou, pod níž se skrývají často nepřesně zhotovené provizorní díly z lesklého „prototypového“ plastu. Tyto prvky lze pochopitelně odsunout a získat tak představu o skutečných tvarech, ale respektujeme podmínky embarga, takže si řadu aspektů zatím musíme nechat pro sebe. Zkoušené vozy již byly, na rozdíl od Insignií před dvěma roky, po technické stránce plně funkční a zejména nastavením agregátů, podvozku či sedadly již víceméně odpovídaly sériovému provedení. Kromě zatím dosti „zfušovaného“ interiéru byly naopak airbagy, pokročilé asistenční prvky nebo multimediální soustava zcela nefunkční (jejich vývoj zatím není ukončen). Je zvláštní, že prototypy Corsy byly zhotoveny již přímo na linkách továrny v Zaragoze, dosud se zkušební Opely vyráběly ručně ve zvláštním oddělení v Rüsselsheimu. V posledních letech se Corsy vyrábějí také v německém Eisenachu, ale základním závodem zůstává stále továrna ve španělské Zaragoze, a to již od dob Corsy A z roku 1982. Výroba prototypů byla zahájena letos v lednu a probíhala ve čtyřech sériích, přičemž „naše“ vozy pocházely z té druhé. |
PŘEDCHŮDCI |
OPEL CORSA A (1982 – 1993) OPEL CORSA B (1993 – 2000)
OPEL CORSA C (2000 – 2006) OPEL CORSA D (2006 – 2014) OPEL CORSA E (2014 – ?) |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)