Představujeme
OPEL AMPERA-E – Zrození elektromobilu
Jiří Duchoň 27.02.2017 06:30
Elektromobil GM je zde a je třeba s ním počítat. To potvrzují i naše první zkušenosti za volantem Opelu Ampera-e.
Na sklonku roku 2010 začal koncern General Motors na svém domácím trhu prodávat plug-in hybridní model Chevrolet Volt, jenž byl v Austrálii k dispozici jako Holden Volt a v Evropě jako Opel, resp. Vauxhall Ampera (viz AR 5/’12). Progresivní a plně funkční řešení do značné míry předběhlo svoji dobu a typ „Volt/Ampera“ vyneslo k zisku titulu Vůz roku 2012 (Car of the Year). Nicméně prodejního úspěchu se z řady důvodů nedočkal. Na loňském pařížském autosalonu (viz AR 11/’16) byl představen zcela nový, tentokrát výhradně elektrickou energií poháněný vůz „Bolt/Ampera-e“ ze společného vývoje středisek GM po celém světě v koordinaci studia v Jižní Koreji (odtamtud pocházejí i jeho akumulátory). V USA se prodává jako Chevrolet Bolt EV (premiéra před rokem na CES v Las Vegas) a v Evropě a na dalších vybraných trzích coby Opel Ampera-e. S kolegy z poroty COTY (Car of the Year) jsme v předstihu měli možnost Amperu-e vyzkoušet v praktickém provozu již na počátku loňského listopadu (jezdili jsme tam též s maskovanými prototypy Opel Insignia Grand Sport, viz AR 12/’16).
Na evropské silnice dorazí první vozy tohoto typu až v průběhu nadcházejícího jara a v tuto chvíli vám ještě nemůžeme nabídnout ucelený přehled technických údajů, neboť jsme jezdili s předprodukčními, v některých případech ještě částečně maskovanými prototypy. Opel Ampera-e je pětidveřovým pětimístným vozem kombinujícím prvky hatchbacků, MPV a SUV segmentu B. Konstrukce samonosné ocelové karoserie je veskrze konvenční, což by mělo přispět k rozumným výrobním nákladům, přední kola jsou zavěšena na modifikovaných vzpěrách McPherson, ta zadní na vlečených ramenech spojených torzně poddajnou příčkou. Ampera-e je 4170 mm dlouhá, 1760 mm široká a 1600 mm vysoká, ovšem interiér svými rozměry sahá k segmentu C. Zavazadlový prostor má ve svém základním uspořádání objem slušných 381 litrů, zvětšovat jej lze sklápěním zadních opěradel na sedáky. Lithium-Iontové akumulátory, vyvinuté zvláště pro tento typ firmou LG Electronics, jsou v nízké vrstvě rozmístěny pod podlahou a před zadní nápravou, tedy pod zadními sedadly, jsou navrstveny ve zvýšeném bloku. Toto uspořádání neomezuje prostor pro cestující, snižuje těžiště vozu a zároveň cíleně upravuje rozložení hmotnosti mezi nápravy, neboť motor (dává až 150 kW/204 k a 360 N.m) s převodovkou a výkonovou elektronikou spočívají před přední, poháněnou nápravou. Akumulátory (celkem 288 článků) mají kapacitu značných 60 kWh a výrobce na ně slibuje záruku 8 let nebo 160 000 km. Harald Hamprecht z nejužšího vedení Opelu mi potvrdil, že při tom nehraje roli druh používané nabíječky, přičemž vysokoproudé zdroje jsou obecně považovány za rizikové pro životnost akumulátorů.
Možností nabíjení je totiž řada, včetně běžné 220V domácí zásuvky či stejnosměrné (DC) rychlonabíječky až 50 kW (Opel jich teď mimochodem několik otevřel přímo před svým ředitelstvím v Rüsselsheimu), schopné během pouhých 30 minut navýšit dojezd Ampery-e o 150 km. Před členitou budovou vedení evropského Opelu se nyní nachází též několik nabíječek se střídavým proudem a výkonem 22 kW. Jednofázová palubní nabíječka Ampery-e samozřejmě umožní dobíjet z dnes běžně instalovaných domácích stanic 3,6 a 7,2 kW, tedy včetně domácích „wall-boxů“, operujících podle současných německých standardů s výkonem 4,6 kW. Podle nové evropské metodiky NEDC má činit dojezd Opelu Ampera-e na jedno nabití až 500 km (předběžný údaj). Tato normovaná hodnota je výrazně vyšší než u jakéhokoli srovnatelného konkurenta, což je dáno použitím velkého akumulátoru s přibližně dvojnásobnou kapacitou oproti aktuálním konkurentům. Opel však připouští, že ve skutečném provozu to bude méně. Jeden z vozů Ampera-e na svoji výstavní premiéru v Paříži přijel v běžném provozu z Londýna, přičemž po odečtení přepravy přes průliv La Manche ujel 417 km a palubní počítač v cílovém místě údajně ukazoval dojezd dalších 80 km! I přes svůj lehce extravagantní vzhled Opel Ampera-e v přímém kontaktu příjemně potěší skutečně objemným a účelně řešeným interiérem. Není to žádný experiment, ale opravdu praktický pětimístný automobil pro každodenní používání, takže sedadla jsou pohodlná, mají dostatečně dlouhé sedáky i opěradla a cestující se mohou spolehnout na řadu odkládacích prostorů i výhled do všech stran.
Benefitem je zcela rovná podlaha v celé délce interiéru. Také pracoviště řidiče působí veskrze konvenčním dojmem, páčky pod volantem zajišťují obvyklé funkce, stejně jako tlačítka ventilace na středové konzole. Komunikační rozhraní je rozděleno do dvou digitálních displejů, jednoho před volantem a druhého na středové konzole, jež jsou schopny -informovat řidiče o všech myslitelných veličinách spojených s hospodařením s energií. Tlačítko vlevo od displeje na středové konzole aktivuje celý systém, vůz pak lze ovládat normálně se tvářícím voličem mezi předními sedadly (D vpřed, R vzad, P pro zajištěni při zaparkování). Je zde též poloha L pro vyšší rekuperaci po odstavení nohy z plynového pedálu, třeba při sjezdu táhlých klesání. Intenzitu rekuperace lze průběžně přepínat ve čtyřech stupních také pomocí páček pod volantem. Z hlediska rekuperace lze v nejefektivnějším nastavení tento Opel ovládat vlastně pouze pohyby plynovým pedálem. Dynamické schopnosti Opelu Ampera-e jsou ohromující, zejména s ohledem na přirozenou charakteristiku elektromotoru pak hlavně v nižších rychlostech. Například z 0 na 50 km/h vůz zrychlí za pouhé 3,2 s, čímž se Ampera-e v této disciplíně stává vůbec nejrychlejším automobilem aktuální nabídky značky Opel, a to včetně závodních speciálů! Z 80 na 120 km/h „pružné“ zrychlení proběhne za 4,5 s a nejvyšší rychlost je limitována hranicí 150 km/h. Ampera-e je rychlá a hbitá, díky optimalizované aerodynamice během jízdy slyšíte vlastně jen odvalování pneumatik a dobře tlumené ruchy od překonávaných nerovností vozovky. Nízké těžiště a optimální rozložení hmotnosti mezi nápravy jsou znát z neutrálního chování vozu v zatáčkách a z minimálních bočních náklonů. Konvenční brzdy se při ostřejší deceleraci po překonání absorpčního limitu akumulátorů zapojují zcela plynule a bez znatelného rázu, což přispívá k vyrovnanému chování celé soustavy, jež v běžném provozu nevyděsí ani méně zkušeného uživatele. Nový Opel Ampera-e, jenž má do prodejů vstoupit s koncem března, patří z hlediska svých provozních vlastností k nejvyspělejším sériovým elektromobilům současnosti. Zásadními otázkami proto zůstávají již pouze tržní cena a rychlost rozvoje nezbytné infrastruktury…
Převzato z časopisu