Představujeme
Opel Adam Rocks – ... a vesele!
Tom Hyan 11.11.2014 07:32
Opel oživil nabídku nejmenšího typu Adam verzí Rocks, která jako první uvádí nový tříválec se šestistupňovou převodovkou...
Malý Adam rošířil portfolio evropských vozů Opel směrem dolů, jeho mechanické díly ovšem vycházejí z Corsy, s níž se také od ledna 2013 ve východoněmeckém Eisenachu vyrábí. Podobně jako nový Renault Twingo nezapře inspiraci znovuzrozeným automobilem Fiat Cinquecento (= 500), tvarově jsou si dosti podobné. Každý však sází na odlišnou koncepci, Fiat a Opel mají vpředu napříč uložený motor, kromě čtyřválců jsou to u italského typu inovativní dvouválec, zatímco Adam vsadil na zbrusu nový tříválec 1.0 ECOTEC DI Turbo. Nový zážehový tříválec jsme okusili prvně už před rokem v Dudenhofenu v zakamuflovaném prototypu, zjevně se vyrovná nejlepším soupeřům (na rozdíl od tříválce Ford 1.0 EcoBoost však potřebuje vyvažovací hřídel)...
Opel Adam Rocks vychází ze studie, uvedené na autosalonu v Ženevě 2013. Na první pohled vyniká zvětšenou světlou výškou o 15 milimetrů, drsnějším vzhledem ve stylu crossover/SUV, tedy s plastovými obklady obvodu karoserie ve spodní části, ale i pozměněnou přídí a zádí, novými koly a elektricky ovládanou plátěnou shrnovací střechou SwingTop. Robustní dojem umocňují rozšířené blatníky, až osmnáctipalcová kola s možností personalizace (Wild Design), stříbřité vkládané plochy v černých náraznících a zdůrazněná chromovaná koncovka výfuku. Střecha SwingTop se otevírá na stisk tlačítka až do rychlosti 140 km/h. Veselý je rovněž interiér, nabídka barevných možností je nebřeberná, při kombinaci s dvoubarevným ztvárněním exteriéru, různými koly a dalšími doplňky je teoreticky možné obrovské množství kombinací. Ostatně při novinářském představení v Rize, hlavním městě Lotyšska, a jejím okolí, nebyl ani jeden ze čtyřiceti testovacích automobilů stejný...
Výrobce označuje Adama za jediný malý automobil vyráběný v Německu, ale také Adam Rocks za první třídveřový městský pocket-crossover s délkou do čtyř metrů (přesně 3747 mm), jehož široký rozchod kol (vpředu 1472 mm a vzadu 1464 mm) spolu s rozvorem náprav 2311 mm jsou zárukou velmi dobré jízdní stability a příslušného komfortu, který rozbité lotyšské cesty zejména u vozů s osmnáctipalcovými koly důkladně prověřily. Peter-Christian Küspert, člen představenstva Adam Opel AG pro prodej, zdůrazňuje unikátní kombinaci radosti z jízdy na čerstvém vzduchu s vyspělou konektivitou a novým živým tříválcem. Samozřejmě konektivita, ta zajímá dnešní generaci, a proto jí Opel vychází maximálně vstříc. Bez spojení není nejen velení, ale ani zábava, mladí lidé se stále větší zálibou ve virtuální realitě už dávno nejsou osloveni radostí z jízdy, která patřila k prioritám jejich otců a dědů, ale vzrušují se prostřednictvím mobilních telefonů s nadstandardními prvky, převyšujícími několikanásobně prvotní účel.
Proto Adam Rocks obdržel konektivitu s chytrými telefony, jež se připojují k palubním displejům a sdílejí navzájem řadu funkcí, bez nichž nová generace odmítá usednout za volant. Informační a zábavní systém IntelliLink je kompatibilní jak s Apple iOS, tak Androidem, spojení telefonu či tabletu se uskutečňuje skrze USB, či bezdrátově (Bluetooth), ale první možnost umožnila spolehlivější navigaci GPS v úzkých uličkách Rigy (prostřednictvím BringGo Navigation App), takže jsme se bez konvenční mapy ani neztratili. Ostatně cestu na pláž v Jūrmale jsme si ještě pamatovali i po deseti letech z tehdejší prezentace vozu Hyundai Tucson. Pokud jde o volbu hudby (CD 3.0 BT System, MP3/WMA), tak jsme dali přednost běžnému autorádiu, lotyšské a ruské zpěvy podtrhovaly dojem z neobvyklého místa prezentace. Ovšem v nabídce je také digitální rádio, pro lepší zvuk pak audioaparatura Infinity 315 Wattů...
Vybavení a individualizace samozřejmě může vůz pěkně prodražit, pro individualisty přichází snad milion alternativ. Standardní výbava je bohatá natolik, že akční ceny začínají až od 368 900 Kč, s novým tříválcem od 430 900 Kč. Paleta pohonných jednotek vychází z běžného Adama, nyní rozšířena o tříválec 1.0 ECOTEC DI Turbo ve dvou stupních výkonu 66 a 85 kW (90 a 115 k). Základní je čtyřválec 1.2/51 kW (70 k), větší 1.4/64 a 74 kW (87 a 100 k), všechny mohou být vybaveny zařízením ecoFLEX (Stop/Start; u tříválce sériově); vznětovým motorům naštěstí v této třídě odzvonilo (EU6 by byly neúnosně drahé). Jezdili jsme s novým přeplňovaným tříválcem o výkonu 85 kW (115 k), jenž představil Dr. Matthias Alt, šéfkonstruktér malých zážehových motorů Opel, a prozradil, že jde o jednu ze sedmnácti nových pohonných jednotek, jež Opel hodlá zavést v období 2014 – 2018.
Tříválec 1.0 ECOTEC DI (Direct Injection) Turbo vyniká celohliníkovou konstrukcí s integrovanými svody výfuku v hlavě válců, proměnným časováním všech ventilů, kultivovaným během s protiběžným vyvažovacím hřídelem ve spodku klikové skříně (běžný řidič nepozná, že má o válec méně), příznivým průběhem točivého momentu a nízkou hmotností 106 kg. Uděluje vozu zrychlení na sto za 9,9 sekundy a největší rychlost 196 km/h, přičemž teoretická spotřeba benzinu EU činí 5,1 litru na stovku kilometrů (toho jsme nedosáhli). Pouze se tříválcem se dodává šestistupňová mechanická převodovka M1X nové generace, dimenzovaná na 220 N.m, s přesným řazením a nízkou hmotností (do 40 kg). Tato kombinace je určena také pro novou Corsu. Podvozek je vcelku konvenční se vzpěrami McPherson vpředu a zkrutnou příčkou vzadu (zkrácená podlahová plošina Corsy D), pro Adam Rocks byla nově naladěna charakteristika pružin, tlumičů, řízení a geometrie zadních kol. Elektrický posilovač řízení EPS nabízí režim City pro snazší manévrování ve městě. Standardní výbava je bohatá, mj. zahrnuje stabilizaci ESC Plus s asistentem rozjezdu do svahu, optimalizací Cornering Brake Control a Brake Assist; šest airbagů (čelní, boční, hlavové); monitoring tlaku v pneumatikách; výškově i podélně stavitelný volant; tempomat; audiosystém CD 3.0 BT se sedmi reproduktory; manuální klimatizaci atd. Adam a Adam Rocks ale dlouho nezůstanou nejmenšími automobily Opel, v době našeho pobytu v Rize bylo oznámeno, že od léta 2015 přijede Karl, sice pětidveřový, ale levnější.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – zážehový řadový tříválec, přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; hliníkový blok a hlava válců; DOHC 4V Dual-CVVT (řetěz); elektronické přímé vstřikování, Stop/Start, EU6; 999 cm3 (ø 74 x 77,4 mm); 10,5:1; a) 66 kW (90 k)/4000 min‑1 a 170 N.m/1800 – 3700 min‑1; b) 85 kW (115 k)/5200 min‑1 a 170 N.m/1800 – 4500 min‑1; protiběžný vyvažovací hřídel. Šestistupňová manuální převodovka M1X, stálý převod a/b) 3,56/3,88; pohon předních kol.
PODVOZEK – samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu bubnové, ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; kola 17“ nebo 18“ z lehkých slitin.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2311 mm, rozchod kol 1472/1464 mm; d/š/v 3747/1807/1493 mm; objem zavazadlového prostoru 170/663 l; objem palivové nádrže 35 l; pohotovostní hmotnost (DIN) 1081 kg, celková 1510 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, a/b) – největší rychlost 180/196 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,9/9,9 s a 80 – 120 km/h na V. stupeň za 13,2/10,9 s; spotřeba paliva EU město 5,5/6,3 l/100 km, mimo město 3,9/4,4 l/100 km a kombinace 4,5/5,1 l/100 km; emise CO2 105/119 g/km; obrysový průměr zatáčení 10,94 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)