Představujeme
Opel Astra 2019 – úspornější
Jiří Duchoň 02.10.2019 05:14
Opel Astra prošel modernizací. Zaměřila se zejména na snížení spotřeby a použití nových technologií.
Počítáme-li typy Kadett, jak to ostatně dělá sám Opel, je současná generace Astry (K; viz AR 11/’15) již desátou generací kompaktních vozů značky Opel. Astra je znamenitý vůz, což se projevuje jak v prodejních statistikách, tak i skutečností, že se stala nositelem renomovaného mezinárodního ocenění Vůz roku 2016 (Car of the Year, COTY; viz AR 4/’16). Tento mimořádně zdařilý automobil nižší střední třídy jsme zkoušeli v řadě variant a provedení, naposledy coby hatchback s motorem 1,0 litru (viz AR 5/’16) a kombi ST s „dieselem“ 1.6 CDTi (viz AR 1/’18). Bezmála po čtyřech letech výroby nyní přišla na řadu komplexní modernizace typu Astra, jež má vozu umožnit prosperitu i v následujících letech.
Ano, od doby premiéry Astry K se toho hodně změnilo, zejména poněkud přituhlo v tlacích na snižování emisí a americký koncern General Motors celý Opel (včetně Vauxhallu) prodal francouzskému PSA. To se v případě aktualizace Astry projevilo zejména adaptací motorů od Peugeotu (za možnost používat agregáty GM totiž nyní PSA platí značné licenční poplatky). V nabídce jsou tak nově zážehové tříválce 1.2 PureTech s výkony 81, 96 a 107 kW (110, 130, 145 k) a vznětové čtyřválce 1.5 BlueHDi ve verzích 77 a 90 kW (105, resp. 122 k; výkonnější rovněž s devítistupňovou samočinnou převodovkou). Vše z režie PSA. Standardem jsou šestistupňové, manuálně řazené převodovky, a aby si na své přišel i milovník kombinace „automatu“ a zážehového motoru, zůstává v nabídce poslední motor GM v podobě čtyřválce 1.4 EcoTEC/107 kW (145) se sedmistupňovým variátorem. Výsledkem této kompletní přestavby je snížení emisí CO2 až o 19 %.
Modifikace karoserie jsou na první pohled pouze minimální. Vpředu zaznamenáme snad jen jinou masku chladiče s jednodílnou horizontální lištou a větším znakem Opelu a upravený vzhled nárazníku, za nimiž se skrývají termostaticky ovládané žaluzie. Značná pozornost byla věnována dalšímu ladění aerodynamiky, kromě zmíněných žaluzií jde zejména o plné zakrytování motorového prostoru nebo deflektory v oblasti závěsů zadních kol. Výsledkem je součinitel aerodynamického odporu omezený až na cx = 0,25 (kombi TS), resp. 0,26 (hatchback), což patří mezi nejpříznivější hodnoty v daném segmentu.
Jízdní vlastnosti vylepšené Astry mají na starosti jiné tlumiče a upravená elastokinematika zavěšení, příplatkový sportovní podvozek se dočkal příměji reagujícího řízení a přepracovaného vedení Wattova přímovodu vzadu. Ve výbavě se nově objevují komfortní prvky včetně vyhřívaného čelního skla, „chytřejšího“ multimediálního systému či bezdrátového dobíjení mobilních telefonů. Počítat lze nyní s dotykovým displejem, převzatým z větší Insignie, o průměru až osm palců, konektivitou Apple CarPlay a Android Auto a hlasovým ovládáním. Na přání bude (poprvé v Astře) k dispozici přístrojový štít s digitálním rychloměrem. Samozřejmostí přitom zůstávají v daném segmentu nepříliš obvyklé matricové světlomety LED IntelliLux i ergonomická přední sedadla s certifikací AGR, vyhříváním, ventilací a masáží. Zadní kamera má nyní výrazně kvalitnější zobrazení pro usnadnění couvání, zatímco nová kamera za čelním sklem otevírá další možnosti asistenčním soustavám včetně autonomního brzdění před překážkou. Má kompaktnější rozměry a reaguje na objekty nejen v podobě dalších vozidel, ale také chodců a cyklistů.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)