Představujeme
Koncepty Audi „Sphere“ – Vstříc novým sférám
Lukáš Dittrich 30.03.2023 15:03
Foto: Audi
Už koncem letošního roku Audi představí první sériový typ postavený na nové elektrické platformě PPE, na níž postupně vznikne celá rodina prémiových elektromobilů. Co můžeme očekávat, to naznačila čtveřice konceptů „Sphere“.
Audi chystá ve spolupráci se značkou Porsche novou generaci elektromobilů založenou na platformě Premium Platform Electric (PPE). První sériový automobil využívající tento technický základ bude představen ještě před koncem letošního roku a řada dalších by měla poté následovat. Možnosti nové techniky, stejně jako směr, jakým se hodlá Audi ubírat, ale už poměrně přesně naznačila čtveřice konceptů řady „Sphere“. První byl představen v roce 2021, ten aktuálně poslední se světu ukázal začátkem letošního roku.
Foto: Audi
Jako první byl odhalen dvoumístný luxusní roadster Audi Skysphere v srpnu 2021 a nedlouho po něm následoval čtyřmístný sedan Grandsphere. Minulý rok přibyl třetí koncept, Urbansphere, navržený primárně pro čínský trh, jako poslední se pak začátkem letošního roku prezentoval Activesphere, předznamenávající elektrickou budoucnost automobilu typu Audi A6 Allroad. Jak už to u konceptů chodí, čím později byla daná studie představena, tím reálněji působí.
Všechny čtyři automobily mají několik základních věcí společných. Především stojí na již zmíněné nové elektrické platformě PPE využívající 800V síť. Audi proto počítá s velmi rychlým doplňováním energie, protože maximální výkon stejnosměrného nabíjení má být 270 kW. Uváděná kapacita akumulátorů se u jednotlivých konceptů trochu liší. Nejnovější Activesphere slibuje „přibližně 100 kWh“, dojezd přes 600 km a schopnost nabít akumulátor z pěti na osmdesát procent za 25 minut. Během deseti minut by mělo být možné získat dojezd 300 km. U konceptů Grandsphere a Urbansphere Audi slibovalo dojezd přes 750 km a akumulátor s kapacitou 120 kWh, zatímco rozměrný roadster Skysphere měl kapacitu 80 kWh, a tudíž nejmenší dojezd (přes 500 km). Údaje o nabíjení jsou pro všechny koncepty shodné.
Dalším společným jmenovatelem je relativně vysoký výkon. U nejstarší studie Skysphere Audi mluvilo o jednom elektromotoru, pohonu zadní nápravy a parametrech 465 kW (632 k)/750 N.m. Zrychlení z nuly na 100 km/h má být otázkou čtyř sekund. Trojice mladších konceptů už měla motory dva, každý u jedné nápravy. Nejlepší parametry slibovala studie Grandsphere disponující systémovým výkonem 530 kW (721 k) a točivým momentem 960 N.m. V případě Urbansphere to bylo 295 kW (401 k) a 690 N.m, zatímco poháněcí systém Activesphere nabízí 325 kW (442 k) a 720 N.m.
Foto: Audi
Audi také v kontextu nové platformy zmiňuje přítomnost pětiprvkové přední nápravy upravené pro použití u elektrických automobilů, zadní náprava je víceprvková. Díly náprav budou vyrobeny z hliníkové slitiny. Komfort jak těchto konceptů, tak především budoucích sériových automobilů má zvyšovat aktivní vzduchové odpružení umožňující nastavování světlé výšky, doplněné o adaptivní tlumiče. Jak naznačil koncept Skysphere, do budoucna se počítá i s řízením zadní nápravy. Zmíněná studie pak prezentovala také specialitu v podobě možnosti měnit rozvor náprav automobilu, což se ale do sériové výroby téměř jistě nedostane. Všechny v nedávné minulosti prezentované koncepty jsou rovněž poměrně velké. Délka se pohybuje kolem pěti metrů, Grandsphere je dlouhé dokonce 5,35 m a Urbansphere má ještě o 15 cm více. Rozvor náprav u posledního jmenovaného dosahuje hodnoty 3,4 m.
Velmi důležitým aspektem společným pro všechny koncepty Audi je předpoklad přítomnosti autonomního řízení čtvrté úrovně. Automobily vybavené takovým řízením už zvládají za určitých okolností jízdu bez pokynů řidiče. Zásadním rozdílem oproti nastupující třetí úrovni je ale fakt, že v případě autonomního řízení se již nepočítá s případným okamžitým zásahem řidiče, což se ještě v případě třetí úrovně stát může. Z toho vyplývá důležitý „detail“, od něhož se vlastně odvíjí celá podstata této řady konceptů. Pokud bude aktivováno autonomní řízení, volant i pedály se schovají a kabina automobilu tím dostane zcela nový rozměr. Dnes to zní pořád jako sci-fi, Audi ale spolupracuje v rámci koncernu Volkswagen se společností CARIAD na tom, aby čtvrtá úroveň autonomního řízení byla k dispozici už ve druhé polovině této dekády, tedy v horizontu několika let.
Foto: Audi
Interiér všech konceptů hrál při vývoji podle oficiálních informací tu nejdůležitější roli. Na počátku údajně vždy stál návrh kabiny a až od něj se následně odvíjel zbytek vozu. Zvláštní důraz byl kladen komfort, protože díky čtvrté úrovni autonomního řízení mají automobily zcela změnit svůj smysl. Už to nebude pouze prostředek k přemístění, ale také prostor pro relaxaci nebo pojízdná kancelář. Asi nejdále tento přístup dotáhl koncept Urbansphere, což má být luxusní čtyřmístný salonek. Materiály jsou vždy recyklované a recyklovatelné. Například výplň sedadel je vyrobena z materiálu Econyl, vznikajícího výhradně z odpadních materiálů nebo třeba rybářských sítí. Některé díly vznikly z bambusu, jenž roste rychleji než dřevo a zároveň zachycuje velké množství uhlíku. Během výrobního procesu se nepoužívají žádné chemické látky.
Foto: Audi
Audi na konceptech ukazuje také určité nové technologie, jež by se mohly dostat do výroby už velmi brzy. Třeba systém MMI Touchless Response představuje kombinaci klasického ovládání, ovládání gesty a systému sledování pohledu řidiče. Fakticky jde o to, že ve dveřích zůstane jeden multifunkční otočný ovladač pro nastavování některých funkcí vozu, jako například klimatizace. Při základní pozici sedadel bude jednoduše dostupný, ale v relaxační poloze už by se cestující museli natahovat. V takovém případě postačí pouze pohled na daný ovladač a následný pohyb rukou, jako kdybyste s ovladačem pracovali. Místo displejů by mohla již brzy dorazit technologie projekce informací na dřevěnou palubní desku a Audi si pohrává také s myšlenkou speciálních brýlí pro rozšířenou realitu. Tyto brýle byste si mimochodem mohli vzít třeba také mimo vůz a využívat je kupříkladu pro navigování při jízdě po sjezdovce.
Koncepty řady Sphere pak také ukázaly novou funkci masky. Místo tradičního přívodu vzduchu k chladičům a k motoru bude maska sloužit jako plocha vybavená osvětlovací technikou OLED a pomocí dynamických efektů bude vůz komunikovat s ostatními účastníky silničního provozu.
Základní údaje |
|
Audi Skysphere (8/2021): |
1x elektromotor vzadu, 465 kW (632 k), 750 N.m, akumulátor 80 kWh, dojezd >500 km, d/š/v 4,94–5,19/2,0/1,23 m |
Audi Grandsphere (9/2021): |
2x elektromotor, 530 kW (721 k), 960 N.m, akumulátor 120 kWh, |
Audi Urbansphere (4/2022): |
2x elektromotor, 295 kW (401 k), 690 N.m, akumulátor 120 kWh, |
Audi Activesphere (1/2023): |
2x elektromotor, 320 kW (435 k), 720 N.m, akumulátor 100 kWh, |
Převzato z časopisu