Představujeme
Honda VFR 800X Crossrunner 2015 – Průnik množin
Ondřej Horský 27.10.2015 05:45
V roce 2011 vyslala Honda do světa zdařilý první typ, pro 2015 na společném základu vydala další s označením Crossrunner...
Jakkoli jsou si obě řady blízké, mladší z nich posouvá většinu hodnot významně výše, ale také otevírá více možnosti využití. V principu jde o stroj, který má nejblíže ke světu Gran Turismo. Nový motocykl je postaven pro pohodlné turistické cestování, ale současně poskytuje téměř optimální podmínky pro každodenní běžné jízdy, a to jak v městském provozu, včetně technicky náročných tratí se sériemi zatáček, tak mimo zpevněné komunikace. Nemá však ambice vysloveně terénní, byť nabízí možnost instalace působivých doplňků ve stylu enduro (zejména pohledný trubkový rám na přídi), když spodní boční kryty motoru jsou položkou standardní; obojí však patří spíše do světa designu než funkčnosti. Ergonomicky zdařilá geometrie posazu je zvolena pro pohodlnou, relativně vzpřímenou polohu jezdce za poměrně širokými řídítky (683 milimetrů) a jeho částečnou ochranu nevelkým aerodynamickým štítem.
Pro cesty na větší vzdálenosti je k dispozici (za příplatek) souprava relativně objemných schránek z velmi odolného lehkého plastu. Jsou zamykatelné, snadno snímatelné z jednoduchých nosníků a nepostrádají ani zasouvatelné madlo pro pohodlné přenášení. Hlavním inovačním prvkem konstrukce je nesporně hnací ústrojí. Šestnáctiventilový čtyřdobý vidlicový čtyřválec 782 cm3 byl modifikován ve prospěch pružnosti ve středních otáčkách, ale i největšího výkonu a mimořádně kultivovaného běhu. Zdobí jej instalace osvědčeného variabilního časování ventilů v elektronické verzi Hyper VTEC. V nižších otáčkách pracují v každém válci jeden sací a jeden výfukový ventil, ve vyšších pak všechny čtyři. Elektronické řízení obohatilo soustavu o posouvání okamžiku změny funkce, což se odrazilo především ve zvětšení točivého momentu a v jeho podstatně plynulejší křivce. Podílí se na tom i nové mapování elektroniky vstřikování paliva. Osvědčený systém PGM-FI, jehož princip sahá do roku 1982, se uplatnil i v automobilech (poprvé Accord a Prelude); samozřejmě proslavil Hondu i v nejvyšších úrovních motoristického sportu (včetně F1). Významným činitelem, který stojí v pozadí velmi dobrých vlastností typu Crossrunner, je soustava HSTC (Honda Selectable Torque Control), softwarová položka elektronického řízení motoru, která je schopna zaznamenat nebezpečí prokluzu zadního kola a reagovat odpovídající mírou redukce točivého momentu.
Citlivost systému lze nastavit ve dvou stupních, je však možné jej zcela vypnout (signalizace na přístrojovém panelu). Soustava využívá dat poskytovaných bezdotykovými snímači otáček kol pro ABS, při zaznamenání kriticky rozdílných hodnot zasahuje. Po zapnutí zapalování se jednotka HSTC samočinně aktivuje na úroveň 2 (nejvyšší citlivost), teprve poté lze zvolit menší citlivost 1, anebo vypnout úplně. Spínač je umístěn u levé rukojeti řídítek (označen T jako trakce). Nemalý podíl na charakteristice motoru má vyladění výfukového potrubí vázaného postupně (4-2-1-1), ale i jeho celkové zkrácení, což se odrazilo v podstatně rychlejším zahřátí katalyzátoru pro optimální účinnost. Pozornost zaslouží instalace děleného chladicího okruhu se dvěma výměníky, odvozeného od soustavy uplatněné poprvé u superbike RVF RC 45 v roce 1995. Nové je však jejich umístění nad sebou mezi nosníky přední vidlice (dříve po stranách motoru), kde jsou lépe vystaveny náporu proudícího vzduchu. Hustější žebrování přináší rovněž větší účinnost. Sekundárním efektem je také zúžení stroje.
Za horním chladičem je umístěn kanál vstupu vzduchu do komory sání. Tradičně velmi dobrá je tuhost rámu i jeho příkladná geometrie. Motor je v něm podvěšen s významným podílem na nosné funkci celku; na něm je ustaven čep chvályhodně dlouhého kyvného ramena nesoucího zadní kolo v soustavě Pro-Link. Od vysoké úrovně standardu brzdových soustav značky se neliší ani ta, kterou je vybaven nový velký Crossrunner, na míru postavená kultovním dodavatelem Tokico. Nepostrádá protiblokovací systém ABS poslední generace s novou elektronikou, kterou vyvinula Honda sama. Motocykl má ve srovnání s předchůdcem delší zdvihy pérování o 25, respektive 28 milimetrů, širší rozpětí nastavitelné tuhosti a míry útlumu (vpředu plynulé, vzadu ve 35 stupních)! Honda VFR 800X Crossrunner vyjíždí s novou osvětlovací soustavou, vybavenou kompletně světlo emitujícími diodami LED. Velmi důležitými detaily jsou samočinné vypínání směrových svítilen, stejně jako pětistupňové vyhřívání rukojetí řídítek, nastavitelná výška sedla řidiče ve dvou polohách a v neposlední řadě pak přehlednost a čitelnost digitálního sdruženého palubního přístroje.
Technické údaje
MOTOR – zážehový kapalinou chlazený čtyřválec do V/90°, uložený v rámu svisle napříč; DOHC 4V Hyper VTEC; 782 cm3 (ø 72 x 48 mm); 11,8:1; 78 kW (106 k)/10 250 min‑1 a 75 N.m/8500 min‑1; blok i hlavy válců z lehké slitiny; pracovní plochy válců potaženy Nikasilem; elektronické vstřikování paliva PGM-FI s difuzorem ø 36 mm a digitální zapalování, elektrický spouštěč; akumulátor 12 V – 11 A.h; alternátor 427 W; trojčinný katalyzátor výfukových plynů.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – vícelamelová spojka v olejové lázni s kapalinovým ovládáním a vinutými pružinami; šestistupňová převodovka s postupným přímým řazením nožní pákou; sekundární převod řetězem.
PODVOZEK – dvojitý páteřový rám svařený z tenkostěnných tažených profilů z lehké slitiny s podvěšeným motorem jako nosným prvkem; vpředu plynule nastavitelná teleskopická vidlice Showa ø 43 mm, zdvih kola 131 mm; vzadu asymetrické kyvné rameno Pro-Arm z lehké slitiny s plynokapalinovou pružicí/tlumicí jednotkou Showa, umístěnou svisle a nastavitelnou ve 35 stupních, zdvih kola 148 mm; kotoučové brzdy Tokico s dvouokruhovým kapalinovým ovládáním a dvoukanálovým ABS; vpředu dvojitá ø 310 mm s plovoucími kotouči a radiálně ustavenými čtyřpístkovými třmeny; vzadu jednoduchá ø 256 mm s dvou-pístkovým plovoucím třmenem; desetipaprsková kola z lakované lehké slitiny; pneumatiky Pirelli Scorpion Trail, vpředu 120/70 R 17, vzadu 180/55 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor os kol 1475 mm; d/š/v 2190/870/1360 mm; světlá výška 165 mm; výška sedla nad zemí 833/815 mm; provozní hmotnost 242 kg; objem palivové nádrže 20,8 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost přes 200 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,2 s; spotřeba paliva 5,3 l/100 km.
Převzato z časopisu