Představujeme
Honda CBR 1000 RR Fireblade – Nově vybroušeno
Ondřej Horský 14.11.2014 07:23
První Fireblade se stala etalonem, byla neustále vylepšována a pro rok 2014 má opět nové provedení CBR 1000 RR...
V roce 1992 vyjela Honda 900 RR Fireblade jako revoluční superbike, nyní je tu znovu jako CBR 1000 RR! Více než dvacet let zkušeností největšího světového výrobce motocyklů se stavbou stroje odvozovaného od speciálů pro mistrovství světa Superbike (jakkoli by postup měl být teoreticky opačný) učinilo z řady Fireblade doslova ikonu. Klíčovou zásluhu na tom má základní filozofie, vestavba velmi výkonného motoru do kompaktního rámu a podvozku středního formátu s využitím prvků, materiálů i techniky závodních speciálů. Triumfálním dokladem správnosti tohoto řešení je více než 200 tisíc vyrobených kusů, série úspěchů v závodech a obliba na celém světě. Poslední generace má nepatrně upravený, extrémně lehký a tuhý dvojitý páteřový rám, svařený z profilů, odlitků a výkovků z lehké slitiny.
Stroj dostal relativně krátký rozvor kol 1410 mm a sklon přední vidlice 23,5° se závlekem 96 mm, přičemž ocenění zaslouží téměř optimální rozložení provozní hmotnosti P/Z 52,6/47,4 %, která činí jen 200 kg. Nově byl postaven ergonomický trojúhelník řídítka/sedlo/stupačky ve prospěch níže situovaného posazu s větším sklonem těla jezdce vpřed. Obě vidlice byly -převzaty z předchozího typu beze změn, protože jejich parametry i nadále tvoří v této kategorii absolutní špičku. Široce nastavitelná teleskopická přední vidlice Showa s nosníky ø 43 mm typu upside down využívá technologie Big Piston Front Fork, pístů o velkém průměru a objemu kapaliny, významně snižující vnitřní tlak při obou směrech pohybu. Výsledkem je lepší přilnavost pneumatiky a poslušnost stroje ve vysokých rychlostech, zejména pak mimořádná stabilita při intenzivním brzdění. Významným faktorem jsou také prakticky neměnné parametry vidlice při dlouhodobém intenzivním namáhání.
Zadní kolo je vedeno v rozměrově mohutné a tvarově poměrně složité, ale velmi lehké a naprosto tuhé kyvné vidlici. Unikátní je konstrukce široce a plynule nastavitelné pružicí a tlumicí jednotky Showa Balance Free Rear Cushion. Tvoří ji dva souběžné pracovní válce a jediná standardní vyrovnávací nádržka, navíc nemá vnitřní ventilky přepouštějící tlumicí médium, tlumicí účinek vyvolává průtok kalibrovaným otvorem do odděleného prostoru. Proto je naprosto plynulý a přesný útlum v každé situaci a lepší přilnavost zadní pneumatiky. Rovněž ojedinělým prvkem, byť instalovaným již ve druhé generaci, je elektronicky řízený kapalinový křídlový tlumič řízení s variabilní charakteristikou, vztaženou především k rychlosti jízdy, ale i rychlosti a míře vychýlení řídítek. Značný podíl na mimořádných jízdních vlastnostech mají velmi lehká, ale tuhá kola z lakované lehké slitiny se šesti k obvodu kola rozdvojenými tenkými paprsky ve tvaru širokého Y. Sportovnímu charakteru odpovídá konstrukce brzdové soustavy, odvozené ze závodní techniky. Na vrcholnou úroveň ji pozvedá elektronický systém kombinovaného ABS (eC-ABS), jenž mimo jiné eliminuje pulzování páčky, efektu typického pro běžné ABS, a současně optimalizuje rozložení účinku, což umožňuje brzdit na limitu fyzikálních zákonů bez nebezpečí zablokování. Dva plovoucí kotouče ø 320 x 4,5 mm na předním kole, nesoucím drtivou většinu zpomalení, jsou osazeny radiálně ustavenými čtyřpístkovými třmeny.
Jakkoli je motor ve srovnání s předchozí generací upraven jen nepatrně, právě detaily jej opět pasují na ikonu, přestože největší výkon vzrostl jen o 2 kW. Ladiči věnovali pozornost hlavě válců; pohybu vzduchu vstupujícího do motoru (leštěné kanály, tvary spalovacích prostorů, přesná sedla ventilů, vše podle zkušeností z MS Superbike) i výstupu spalin. Laděná výfuková potrubí mají menší průměr (ze 38 na 35 mm) a výstupy z druhého a třetího válce jsou propojeny. Součástí bylo zvětšení objemu a průchodného odporu katalyzátoru. Pracovní plocha válců dostala potah novou generací nikasilu (Ni-SiC) pro snížení tření; nové jsou kované písty a přepracovaný software elektronické řídicí jednotky pro plynulejší křivky průběhu výkonu i točivého momentu.
Přístrojový panel zaslouží ocenění za vyváženou kombinaci estetiky, přehlednosti a funkčnosti. Je vybaven výrazným digitálním rychloměrem, otáčkoměrem se signalizací limitu přerušovaně svítící kontrolkou (od 13 000 min‑1), ukazatelem stavu paliva, teploměrem chladicí kapaliny, stopkami a měřením času na kolo i signalizací zařazeného převodového stupně. Nechybí ani ukazatel okamžité i průměrné spotřeby paliva, či ujeté denní/celkové vzdálenosti. Honda nabízí bohatou paletu volitelných prvků; vedle několika barevných a designových řešení vzhledu také vyšší (+ 27 mm), anebo zabarvený aerodynamický štítek, vyšší polohu sedla a řadu dalších. Fireblade je k dispozici ve verzi SP, jež je základem sériového závodního stroje, u SP ovšem s vybavením pro silniční provoz. Liší se řadou detailů a parametrů; přední vidlicí s pružicí/tlumicí soustavou Öhlins NIX 30 a zadní Öhlins TTX 36, nastavitelnou v rozsahu 8 mm předpětí a 22° v tlaku i 22° v tahu, brzdami Brembo, koly ve zlaté metalíze s obutím Pirelli Diablo Supercorsa apod. Provozní hmotnost činí 199 kg (s ABS 210 kg) a celkové rozměry stroje 2080 x 720 x 1141 mm. Nechybí ani drobné změny tvaru vačkových hřídelů, upravené ojnice, přizpůsobené software motoru a nastavení spojky pro eliminaci zablokování zadního kola při razantním odřazení směrem dolů. Prostě jeden z nejlepších silničních strojů na dvou kolech.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec, uložený v rámu napříč s výrazným sklonem vpřed; DOHC 4V; 999,8 cm3 (ø 76,0 x 55,1 mm); 12,3:1; 133 kW (181 k)/12 250 min‑1 a 114 N.m/10 500 min‑1; blok a hlava válců z lehké slitiny; elektronicky řízené duální vstřikování paliva PGM-DSFI; elektronicky řízené digitální zapalování; elektrický spouštěč, akumulátor 12 V/6 A.h, alternátor 409 W; trojčinný katalyzátor výfukových plynů a vtlačování vzduchu za výfukové ventily; chladič oleje.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – vícelamelová spojka v olejové lázni s ovládáním lanovodem a membránovou pružinou; primární převod ozubenými koly; šestistupňová převodovka s přímým řazením nožní pákou; sekundární převod řetězem.
PODVOZEK – dvojitý páteřový prostorový rám z tenkostěnných profilů z lehké slitiny a motorem jako nosným prvkem; vpředu nastavitelná teleskopická vidlice ø 43 mm, zdvih 120 mm; vzadu kyvná vidlice z kované lehké slitiny s nastavitelnou charakteristikou, zdvojené plynokapalinové pružicí/tlumicí jednotky Showa BFRC v deseti stupních s pákovým převodem; zdvih 132 mm; elektronický tlumič řízení HESD; kotoučové brzdy Tokico s dvouokruhovým kapalinovým ovládáním a ABS; vpředu dvojitá ø 320 mm s plovoucími kotouči a radiálně ustavenými čtyřpístkovými třmeny; vzadu jednoduchá ø 220 mm s jednopístkovým třmenem; pneumatiky Dunlop Sportmax Qualifier, vpředu 120/70 R 17 M/C (W), vzadu 190/50 R 17 M/C (W).
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor os kol 1410 mm; d/š/v 2075/720/1135 mm; světlá výška 130 mm; výška sedla nad zemí 820 mm; provozní hmotnost 200 kg (211 kg s ABS); objem nádrže paliva 17,5 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost přes 200 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 3,6 s; spotřeba paliva 6,8 l/100 km.
Převzato z časopisu