Představujeme
HONDA CLARITY – ČISTOTA VODÍKU
Petr Hanke 04.12.2017 13:38
Představujeme
Pětimístná Honda Clarity poháněná vodíkovými palivovými články ukázala, že dokáže být praktickým vozem pro každodenní použití. Když tedy má kde čerpat vodík...
Honda modelovou řadu Clarity navrhla jako flexibilní platformu pro různé druhy pohonu. Jako první se již koncem roku 2016 objevila verze vybavená vodíkovým palivovými články, s níž jsme nyní měli možnost ujet více než sto kilometrů v okolí Vídně, tedy spíše jejího jižního předměstí, kde je jedna z nemnoha vodíkových čerpacích stanic v Rakousku. Ve srovnání s předchozí generací Honda novou Clarity od základu přepracovala. Nyní jde o pětimístný sedan velikosti vozu vyšší střední třídy, který je sice stále jasně rozpoznatelný jako „futuristický“, ale přitom ne tak intenzivně jako konkurenční Toyota Mirai (viz AR 1/’16). Vývoj palivových článků a dalších komponent vodíkového pohonu umožnil zcela nové vnitřní uspořádání. Hlavní změnou je spojení sady palivových článků s elektromotorem a výkonovou elektronikou a jejich společné umístění pod přední kapotu, resp. nad přední poháněnou nápravu. Není bez zajímavosti, že tato jednotka je svými rozměry dokonce menší než zážehový šestiválec Honda 3,5 litru, používaný zejména v americké produkci. Akumulátor sloužící pro vykrývání energetických přebytků jak z rekuperace, tak z palivových článků je situován pod předními sedadly.
Naopak pod těmi zadními je menší z dvou nádrží na plynný vodík, větší je umístěna v zavazadlovém prostoru, kde omezuje jeho objem na 334 l. Nosná struktura karoserie Hondy Clarity využívá z více než třetiny vysokopevnostních ocelí. Důraz na nízké těžiště a značnou tuhost celé konstrukce dokládají dva masivní podélné nosníky ve spodní části vozu, sloužící také jako ochrana pro akumulátor a vodíkové nádrže. Většina povrchových dílů karoserie je vyrobena z hliníku. Z hliníkových odlitků je také tvořena většina ramen podvozku včetně těhlic přední nápravy. Aby se pod přední kapotu vešel společně motor, výkonová elektronika i palivový článek, bylo třeba nejdříve první dvě jmenované součásti v principu překlopit o 90 stupňů dopředu, tím se snížila jejich výška o 34 %. Základem pro tuto změnu byly zcela nové palivové články tvořené 358 samostatnými jednotkami, jež jsou ve srovnání s předchozí generací o 20 procent tenčí. Tím se zmenšila výška kanálků mezi jednotlivými vrstvami, což vedlo k omezení vzniku kondenzované vody, a tím vyšší účinnosti polopropustné membrány, jež je pomyslným srdcem palivových článků. Výkon jednoho článku se mezigeneračně zvýšil o polovinu. Celkově má nová jednotka palivových článků o třetinu menší objem než dříve. V přímém srovnání došlo k navýšení výkonové hmotnosti o 35 % a poměru výkonu k objemu dokonce o 60 %. Jedním z důvodů zvýšení výkonu nových palivových článků je o 70 % zvětšený tlak vzduchu vháněného do jejich nitra. Ten vytváří nově zkonstruované dvojité elektrické dmychadlo.
Honda u nového Clarity zásluhou zvýšení tlaku (z 35 na 70 MPa) zmenšila objem nádrží na vodík, a přesto se do nich vejde o 39 % procent více paliva – konkrétně přibližně pět kilogramů vodíku. Díky tomu, že čerpací stanice například v USA dokáží komunikovat s vozem, který předává aktuální informace o tlaku a teplotě v nádrži (a další), lze nádrž naplnit vodíkem zcela, v Evropě je ale tato komunikace mezi vozem a stanicí zakázána, a tak v našich končinách můžeme využít vodíkové nádrže pouze na o něco více než 90 %. Během testů jsme měli možnost vyzkoušet také tankování vodíku, které není o nic náročnější než standardní naplnění nádrže benzinem či naftou (s tím rozdílem, že zde je vše dokonale utěsněné, a tudíž i čistší). Po testovací jízdě, která měřila více než sto kilometrů, jsme dotankovali 1,27 kg vodíku (1 kg stojí 9 eur), což odpovídá spotřebě 1,15 kg/100 km. Při přepočtu energie obsažené v palivu nám vyjde, že tato spotřeba odpovídá přibližně 3,4 l benzinu na 100 km.
Řízení vodíkové Hondy Clarity odpovídá běžným elektromobilům. Automobil plynule reaguje na pohyby plynového pedálu a jeho dynamika do přibližně 120 km/h odpovídá běžným automobilům se spalovacími motory. Jízdní vlastnosti sedanu s nízkým těžištěm jsou velmi dobré a vyvážené, jen je potřeba počítat s vyšší hmotností vozu, jež při obsazení dvojicí osob přesahuje dvě tuny. Při běžné jízdě v městském prostředí pomáhá Clarity s pohonem také akumulátor – v tom případě má řidič k dispozici maximální výkon elektromotoru 130 kW (174 k). Když jej ale využívá příliš často nebo jede sportovně na otevřených silnicích či dálnici, relativně malý akumulátor se rychle vybije a elektromotor je pak zásobován výkonem „jen“ 103 kW (140 k) přímo z palivových článků. K opětovnému nabití však dochází velmi rychle potom, co přestanete tak intenzivně zrychlovat. Přehledný digitální přístrojový štít s logikou ovládání jako v nové generaci Hondy Civic řidiče srozumitelně a logicky informuje o provozním stavu akumulátoru i využívání energie a účinnosti rekuperace. Celkově je jízda velmi příjemným zážitkem i z hlediska komfortu a minimální hlučnosti. Clarity je dostatečně velký vůz pro běžné používání, omezenější je vzhledem ke značným vnějším rozměrům pouze zavazadlový prostor. Clarity je také jasnou ukázkou toho, že vodíková technologie je připravena pro reálné nasazení v běžném provozu. I když je právě vodík stále považován za palivo budoucnosti, je zřejmé, že rozvoj vodíkové infrastruktury (byť bude z celkového pohledu snazší, než v případě stavění nabíječek) je během na dlouhou trať.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
a) synchronní elektromotor s permanentními magnety, uložený nad přední nápravou; 130 kW (174 k)/4501 – 9028 min-1 (max. otáčky 13 000 min-1) a 300 N.m/0 – 3500 min-1;
b) kapalinou chlazené vodíkové palivové články Honda (358 článků) s výkonem 103 kW (140 k) uložené nad elektromotorem;
c) akumulátory li-ion, 1,7 kWh, pod předními sedadly;
d) dvě nádrže stlačeného plynného vodíku pod zadními sedadly (24 l) a nad zadní nápravou (171 l), celkem cca 5 kg, pracovní tlak 70 MPa;
e) jednostupňový převod, pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s hliníkovými povrchovými díly karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením; ABS/EBD, ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, 2,41 otáčky mezi rejdy; pneumatiky 235/45 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2750 mm, rozchod kol 1580/1585 mm; d/š/v 4915/1875/1480 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 334 l; obrysový průměr otáčení 11,7 m; hmotnost pohotovostní 1875 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 165 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,0 s; dojezd EU 650 km.
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Dojezd 480 km (údaj palubního počítače); spotřeba vodíku 1,15 kg/100 km (podle dotankovaného paliva).
Převzato z časopisu