Představujeme
HONDA CR-V (RW) – REKORDMAN
Jiří Duchoň 19.09.2018 14:48
Představujeme
Honda CR-V stála před více než dvěma dekádami u kolébky kompaktních SUV. Do Evropy nyní konečně dorazila její pátá generace.
V roce 1995 se Honda CR-V objevila poprvé a spolu s Toyotou RAV4 patřila k prvním typům tohoto mladého segmentu. Od té doby se toho mnoho změnilo a oběma protagonistům přibyly desítky konkurentů. Honda CR-V však stále patří k symbolům této kategorie a dosud vzniklo již 9,7 milionu automobilů tohoto typu, což z CR-V dělá světově nejprodávanější SUV vůbec! Prodeje přesto rok od roku rostou a hranice pěti milionů padla teprve v roce 2012, kdy byla představena čtvrtá generace CR-V (viz AR 10/’12). Na předloňském autosalonu v Detroitu slavila premiéru generace pátá a na některé trhy se dostala ještě na sklonku roku 2016. Nyní přichází také k nám a my jsme měli příležitost novinku vyzkoušet v polovině července v rakouských Alpách.
Vnější rozměry se mezigeneračně příliš nezměnily, jen proporce se mírně upravily o 40 mm prodloužený rozvor, o 35 mm je větší světlá výška a paty sloupků A posunuté mírně vzad, což opticky prodloužilo kapotu a vozu dodalo dynamičtější profil. Nová Honda CR-V do nabídky evropské odnože Hondy přiváží řadu novinek včetně průhledového displeje, bezdotykového otevírání víka zavazadlového prostoru (pohybem nohy pod nárazníkem) a vyhřívání volantu. Základem vozu je nově vyvinutá platforma sestavená z několika celků ACE (Advanced Compatibility Engineering). Jádrem je vnitřní skelet, na nějž se montuje vnější rám, přičemž běžná praxe bývá obrácená. Nová technologie výroby přináší také moderní druhy spojování, ve zvláště exponovaných místech jsou bodové svary vzdáleny jen 20 mm od sebe (zvykem bývá 40 mm). Nově jsou použity vysokopevnostní ocelové díly tvářené za tepla (9 % skeletu), z 9 na 36 % pak narostl celkový podíl vysokopevnostních druhů oceli s mezí kluzu 780, 980 a 1500 MPa. Výsledkem je pevná struktura, jež oproti předchůdci vyniká o 25 % větší tuhostí v krutu a o 35 % v ohybu. Prvky závěsů předních i zadních kol využívají v nevídaně širokém množství kapalinových silentbloků, jež se podílejí na účinném filtrování rázů od překonávání nerovností.
Jedinou dostupnou pohonnou jednotkou je zatím zážehový čtyřválec 1.5 VTEC TURBO, známý z typu Civic (hybridní poháněcí ústrojí s motorem 2,0 l dorazí na jaře 2019). S manuální převodovkou dosahuje výkonu 127 kW a točivého momentu 220 N.m, s bezestupňovou CVT pak 142 kW a 243 N.m. Celohliníkový motor dostal nové turbodmychadlo a zesílená pouzdra pro hlavní ložiska, litinové, dvoufázově honované vložky válců zajišťují delší životnost a pozornost byla věnována minimalizaci ztrát vznikajících vnitřním třením. Podílejí se na tom také iontově pokovené pístní kroužky či speciální dvoustupňové olejové čerpadlo, používá se olej 0W-20. Oba vačkové hřídele jsou pro snížení hmotnosti a setrvačných sil duté a disponují plynulým proměnným časováním.
Na přání dodávaná automaticky řadící převodovka s plynulou změnou převodů (CVT) je pro větší plynulost opatřena dvojitým tlumičem turbíny kapalinového měniče momentu. Má sedm přednastavených poloh variátoru, což při jízdě dává řidiči pocit, že řídí vůz s dvouspojkovou převodovkou. Program EDDB (Early Downshift During Braking) při brzdění nebo jízdě z kopce zkrátí aktuální převod variátoru, čímž zvýší otáčky motoru. Tím pomáhá zpomalovat a šetří brzdy, řidič má navíc pro následné zrychlování k dispozici více točivého momentu. Podobný účel má také systém Fast Off, měřící rychlost uvolnění pedálu plynu. Pokud jej řidič uvolní rychle, zůstane v činnosti kratší převod, a tím i zvýšené otáčky motoru, což opět pomáhá brzdit motorem, případně poháněcí ústrojí připraví pro případné předjíždění (laděno v běžném provozu na evropských dvouproudových silnicích).
Dvoupastorkový elektromechanický posilovač řízení byl přemístěn ze sloupku volantu přímo do tělesa hřebene. Použit byl proměnný převod, což umožnilo omezit počet otáček volantu mezi krajními rejdy z 2,75 na 2,34, a přitom dosáhnout větší přesnosti ovládání. Pohon všech kol vychází z dosud používaného řešení, ale byl v dílčích aspektech upraven. Systém využívá vícelamelové spojky s elektrickým hydraulickým čerpadlem, umístěné mezi spojovacím hřídelem a zadním diferenciálem. V běžných podmínkách putuje 100 % točivého momentu na kola přední nápravy a spojka zcela přeruší propojení hřídele se zadními koly; v případě potřeby pracuje spojka se 100% sepnutím a simuluje tak závěr mezinápravového diferenciálu.
Interiér nového CR-V je prostornější a lépe přístupný, úhel otevření bočních dveří se zvětšil o 6° a jejich spodní části překrývají prahy, což brání znečištění prahů, potažmo kalhot posádky. Vůz je k dispozici v pětimístném a vůbec poprvé rovněž v sedmimístném provedení, sedadla druhé, resp. i třetí řady lze sklápět do roviny s podlahou, stavitelnou ve dvou výškových úrovních. Maximální délka zavazadlového prostoru je nyní o 250 mm větší (1830 mm), což umožní například naložit jízdní kolo s rámem 19,5 palce. Sedadla druhé řady nabízejí o 50 mm více místa pro kolena a v sedmimístné verzi je lze posouvat v podélném směru o 150 mm. Na předních sedadlech je nyní o 5 mm více místa pro hlavy a šířka se zvětšila o 16 mm. Dveřní kapsy mají díky nahoru přesunutým reproduktorům razantně zvětšený objem, o 48 % vpředu a o 63 % vzadu.
Před řidičem je zcela nové pracoviště se standardně dodávaným digitálním přístrojovým štítem s úhlopříčkou 7 palců a stupnicemi teploměru chladicí kapaliny a palivoměru po stranách. Příjemně nás překvapila kvalita, a hlavně variabilita zobrazovaných údajů. Řidič může vybírat mezi různými druhy zobrazení a ve střední části displeje lze listovat širokou škálou informací. Potěšily též kvalitní čalounické a obkladové materiály a rozsáhlá výbava, -včetně té bezpečnostní. Prvky aktivní bezpečnosti sdružuje označení Honda Sensing, jsou dostupné standardně a díky -jejich šíři patří Honda CR-V z tohoto hlediska k nejbezpečnějším vozům ve své třídě. Do soustavy Honda Sensing patří zejména autonomní brzdění (do 30 km/h vůz před překážkou zastaví, v ostatních případech zmírní následky kolize), varování před opuštěním jízdního pruhu a korekce volantem, adaptivní tempomat (koriguje přednastavenou rychlost v závislosti na vpředu jedoucím voze a okolním provozu; u verzí s převodovkou CVT nabízí i autonomní jízdu v koloně), projekce dopravních značek do přístrojového štítu nebo detekce vozidel ve slepých úhlech zrcátek (poslední není ve výbavě Comfort).
Již nejlevnější provedení s pohonem jen předních kol a manuální převodovkou disponuje oproti některým konkurentům vzadu víceprvkovou nápravou. Dostupné je s výbavou Comfort za cenu od 669 900 Kč, v níž najdeme překvapivě rozsáhlou výbavu, zahrnující kromě jiného například elektrickou parkovací brzdu, vyhřívání předních sedadel, samočinnou klimatizaci, autorádio s 5palcovým LCD displejem, ovládáním na volantu a Bluetooth, lité ráfky nebo přední a zadní světlomety sestavené z LED. S manuální převodovkou lze za příplatek 50 000 Kč kombinovat pohon všech kol, za dalších 55 000 Kč můžete mít navíc bezestupňovou převodovku CVT (pouze s pohonem všech kol).
V Rakousku jsme měli k dispozici většinu dostupných variant. Zvenčí Honda CR-V na první pohled při živém setkání zaujme typickým a nezaměnitelným designem, jejž lze považovat za evoluci stávajícího stylu. Ihned po rozjetí jsme zaznamenali vynikající odhlučnění interiéru, a to zejména od rázů z nerovností. Příjemným překvapením byla též znamenitá ergonomie rozložení ovládacích a kontrolních prvků nebo vtipné detaily včetně variabilního členění schránky pod středovou loketní opěrou. Náklony karoserie v zatáčce jsou zcela minimální a jízdní vlastnosti na limitu podporuje také soustava AHA (Agile Handling Assist), upravující funkci stabilizace VSA a dalších asistentů tak, aby skutečně pomáhaly a neomezovaly řidiče. Nová Honda CR-V svého předchůdce předčí ve všech ohledech, zejména pak kvalitou interiéru, jízdními vlastnostmi a znamenitým odhlučněním, a stává se jedním z nejlepších automobilů svého segmentu. Cenu s ohledem na rozsah standardní výbavy považujeme za velmi zajímavou, k dispozici je bohužel zatím pouze jeden motor. Prodej na českém trhu bude zahájen v říjnu.
HONDA CR-V HYBRID
Na loňském autosalonu ve Frankfurtu představila automobilka Honda prototyp nové generace typu CR-V, osazený hybridním poháněcím ústrojím. Jeho základem bude zážehový, atmosféricky plněný čtyřválec 2,0 l pracující v Atkinsonově cyklu a zákazník bude moci volit mezi pohonem předních a všech kol. V Evropě bude Honda CR-V Hybrid dostupná na počátku roku 2019.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený, zážehový řadový čtyřválec 1.5 VTEC TURBO, uložený napříč před přední nápravou; blok i hlava válců z hliníkové slitiny, výfukové svody integrované v hlavě; DOHC 4V, řetěz, proměnné časování všech ventilů Dual-VCT, vysokotlaké přímé vstřikování; EU6, stop/start (ne pro AT);
a) 1.5 VTEC TURBO MT: 1498 cm3 (ø 73,0 x 89,5 mm), 10,3:1; 127 kW (173 k)/5600 min-1 a 220 N.m/1900–5000 min-1;
b) 1.5 VTEC TURBO AT: viz výše, ale 142 kW (193 k)/5600 min-1 a 243 N.m/2000–5000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Pro a) šestistupňová přímo řazená převodovka FWD/AWD (3,642 – 2,080 – 1,361 – 1,023 – 0,829 – 0,686 – Z 3,673/3,583), stálý převod 4,705/4,764; pro b) bezestupňová automatická převodovka (2,645 až 0,405 – Z 1,857 až 1,264), stálý převod 5,362; pohon předních kol, pro a) na přání, pro b) standardně elektronicky řízený, připojitelný pohon všech kol s elektronicky ovládanou vícelamelovou mezinápravovou spojkou u rozvodovky zadní nápravy.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami MacPherson, zadní náprava víceprvková s dvojitými příčnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS/
/EBD/BA + VSA, kotoučové ø 296/300 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda elektromechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, 2,34 otáčky mezi krajními rejdy, poloměr otáčení stopový/obrysový 5,5/5,95 m; pneumatiky 235/65 R17, 235/60 R18 nebo 235/55 R19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (základní provedení, v pořadí motorů, v závorce AWD)
Rozvor náprav 2662 (2663) mm, d/š/v 4600/2117/1679 (1689) mm; světlá výška 191 (201) mm; pohotovostní hmotnost 1501 (1573)/1598 kg, celková hmotnost 2150 (2150)/(2350) kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 600/2000 (pro b) 1500) kg; objem zavazadlového prostoru 561/1756 (7 míst: 150/472/N.A) l; objem palivové nádrže 57 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, zákl.provedení, v pořadí motorů, v závorce AWD)
Největší rychlost 210 (208)/(200) km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,2 (9,2)/(10,0) s; spotřeba paliva NEDC město 7,4 (7,6)/(8,6) l/100 km, mimo město 5,6 (6,0)/(6,2) l/100 km, kombinace 6,3 (6,6)/(7,1) l/100 km; emise CO2 143 (151)/(162) g/km.
CENY FWD/AWD/AT AWD od 669 900/799 900/854 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)