Představujeme
Honda NM4 Vultus – Vizionář
Ondřej Horský 11.06.2014 07:19
Honda sestavila tým mladých designerů, dala jim volnou ruku a výsledkem je Vultus...
Sázka na tvůrce ve věku blíže dvaceti než třiceti letům vypadala jako hazardní hra s příliš mlhavým výsledkem. Skeptici však utrpěli debakl, když rychle a důsledně vypracovaný mladistvý projekt zaujal natolik, že přešel prakticky ze studie bez velkých úprav do sériové výroby. Unikátní Honda NM4 Vultus působí dojmem průniku množin, v tomto případě skútrů, streetbiků, cruiserů i pohodlných cestovních strojů... Klíčové hodnoty novinky, jejímuž osobitému designu dominují nezaměnitelné futuristické ostře řezané rysy, jsou symbolická aerodynamika i promyšlené detaily se základní ideovou linií cruiserů Low & Long, tedy nízký a dlouhý. Do značné míry je však také Wide, široký, přes zpětná zrcátka má 933 mm. S tím ladí i fakt, že Vultus je prakticky jednomístný s nouzovým, byť homologovaným druhým sedadlem, ovšem nepostrádajícím stupačky a madla. To vše na konvenčním základu s využitím několika osvědčených konstrukčních prvků a motorem, již úspěšně sloužícím v několika typech Honda jen s mírnými odlišnostmi. Verze pro Vultus zaslouží pozornost i proto, že je pojata tak trochu archaicky.
Zatímco dnes snad už i vznětové agregáty dostávají běžně podčtvercovou koncepci a rychloběžný charakter, tento je dlouhozdvihový, s největším výkonem relativně v nevysokých otáčkách. Právě tím je blízký cruiserům, jakkoli nejde o dvouválec vidlicový, ale řadový. A navíc o poměrně skromném zdvihovém objemu 750 cm3. Tato koncepce, zahrnující i specifický tvar spalovacího prostoru, směřovala k dosažení úmyslně vyvolené charakteristiky, zejména zátahu od nízkých otáček a velké pružnosti v otáčkách středních. Potlačení vibrací, pro dvouválec charakteristických, zajišťují dva protiběžné vyvažovací hřídele, ale také časování zážehu po 270°. Vyspělý software digitálně řízeného vstřikování paliva a zapalování PGM-FI stojí v pozadí úspěšné minimalizace spotřeby, ale má rovněž lví podíl na nízké úrovni emisí. Konstrukce účinně využívá řady detailů k několika funkcím současně; například vačkový hřídel pohání i čerpadlo chladicí kapaliny, jeden z vyvažovacích hřídelů zase čerpadlo oleje. Byť se objem nádrže necelých dvanáct litrů může zdát nedostatečný, s přihlédnutím k průměrné spotřebě 3,52 l/100 km poskytuje dojezd větší než 300 kilometrů.
Pozoruhodným detailem je uložení katalyzátoru co nejblíže motoru pro rychlé dosažení provozní teploty. Nepřekvapí, že Honda jako průkopník samočinné dvouspojkové převodovky DCT, ji instalovala také do Vultusu. Řidič má možnost volby programu, plynulého soft s preferencí nízké spotřeby (D), či razantnějšího s preferencí dynamiky (S), který navíc při deceleraci inteligentním odřazováním dolů působí jako motorová brzda. Zvolit lze i režim přímého řazení (MT) spínačem u levé rukojeti řídítek. Na rozdíl od extravagantní kapotáže je nosná struktura stroje standardní záležitostí. Rám tvoří prostorový svařenec z ocelových trubek, v němž je motor částečně nosnou funkcí. Přední vidlice s výrazným závlekem 110 milimetrů je značně skloněna o 33°, čímž se také hlásí ke cruiserům. Stejně důrazně jako polohou, luxusním tvarováním i bohatým čalouněním sedla řidiče, jež je spíše křeslem. Nabízí i možnost vztyčení druhého sedadla do svislé polohy jako opěradla a jeho podélného posuvu v rozsahu 25 milimetrů. Easy Rideru se nesporně blíží rozměrnými deskovými stupačkami a nepřehlédnutelnou šířkou obutí zadního kola. Vedení zadního kola slouží kyvná vidlice Pro-Link, jejíž původ najdeme v řešení podvozků nalezeném již před mnoha lety pro stroje směřující mimo zpevněné komunikace. Dnes, s jinou charakteristikou a úpravou geometrie, úspěšně pracuje robustní prvek z lehké slitiny i v technice cestovní. Nastavitelný aerodynamický štít vyniká mimořádným rozsahem volitelného sklonu a polohy; přístrojový štít s velmi dobrou čitelností a srozumitelností zaujme vtipnou variabilitou barvy podsvícení podle řazení (bílá N, modrá D, růžová S a červená MT); uživatel si však může sestavit vlastní konfiguraci barev z pětadvaceti kombinací. Příbuznost se skútry hlásí jiné prvky, v levé části přídě pod řídítky je zamykatelný odkládací prostor 1,0 l, v němž nechybí zásuvka 12 V, v pravé pak druhý větší 3,0 l a konečně na zádi lze upevnit standardizované schránky několika formátů.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový řadový dvouválec, uložený v rámu napříč s výrazným sklonem vpřed; OHC 4V; 745 cm3 (ø 77 x 80 mm); 10,7:1; 40,3 kW (55 k)/6250 min‑1 a 68 N.m/4750 min‑1; blok a hlavy válců z lehké slitiny; elektronicky řízené vstřikování paliva PGM-FI s difuzory ø 36 mm; elektronicky řízené digitální zapalování; elektrický spouštěč, akumulátor 12 V/11,2 A.h, alternátor 450 W/5000 min‑1; trojčinný katalyzátor výfukových plynů.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – šestistupňová dvouspojková samočinná převodovka DCT v olejové lázni; primární převod ozubenými koly, sekundární řetězem.
PODVOZEK – dvojitý páteřový prostorový rám z tenkostěnných ocelových trubek s motorem jako částečně nosným prvkem; vpředu teleskopická vidlice s nosníky ø 43 mm, zdvih 125 mm; vzadu kyvná vidlice Pro-Link z lehké slitiny s jedinou pružicí/tlumicí jednotkou a pákovým převodem, zdvih 100 mm; jednokotoučové brzdy s kapalinovým ovládáním a dvoukanálovým ABS; vpředu ø 320 mm s dvoupístkovým třmenem, vzadu ø 240 mm s jednopístkovým třmenem; desetipaprsková kola z lakované lehké slitiny; pneumatiky vpředu 120/70 R 18, vzadu 200/50 R 17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor os kol 1645 mm, d/š/v 2380/933/1170 mm; světlá výška 130 mm; výška sedla nad zemí 650 mm; provozní hmotnost 245 kg; objem palivové nádrže 11,6 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost neuvedena; spotřeba paliva 3,52 l/100 km.
Převzato z časopisu