Představujeme
AUDI A8 (D5) – VÝKLADNÍ SKŘÍŇ POKROKU
Jiří Duchoň 24.08.2017 05:25
Představujeme
Čtvrtá generace Audi A8 nezklamala: opět se stává jedním z nejmodernějších automobilů na světě, jenž v dokonale konzistentním hávu představuje škálu průkopnických řešení.
První generace luxusního sedanu Audi A8 (viz AR 8/’94), nahrazujícího řadu V8, navazovala na průkopnickou koncepční studii ASF. Představila se na ženevském autosalonu v roce 1994 a zavedla dodnes používaný systém označování typových řad Audi, začínající písmenem A. Od chvíle jejího vzniku až do dnešních dnů představuje to nejlepší, co poslední technické a technologické objevy dokáží nabídnout. Trojice Audi A8, BMW řady 7 a Mercedes-Benz třídy S již dávno ujela konkurenci z dohledu a zápolí jen mezi sebou o pomyslný titul toho „nej“ automobilu na světě. První A8 před 23 lety dostala průlomovou karoserii s povrchovými díly a většinou součástí prostorového skeletu vyrobených z hliníkových slitin (platforma D2), v roce 1997 světu představila stabilizační systém ESP a později třeba vyhřívaný volant, solární střešní okno nebo dvanáctiválec do W.
Druhá generace typu Audi A8 (viz AR 2/’03) se na našem trhu objevila s podzimem roku 2002, konstrukcí podvozku odpovídala svému předchůdci a kromě dále vylepšeného hliníkového skeletu přivezla například elektroinstalaci se -sběrnicovým systémem, multimediální palubní systém MMI, adaptivní hlavní světlomety AFS nebo vzduchové pérování s adaptivními tlumiči CDC a regulací světlé výšky ve čtyřech úrovních. Třetí pokračování příběhu Audi A8 se začalo psát na sklonku roku 2009, tentokrát zcela nový vůz (viz AR 8/’10) stanul na platformě D4 a vynikal třeba hlavními světlomety sestavenými výhradně z LED, nočním viděním, sběrnicí FlexRay či předkolizním systémem Pre Sense. Ale pokrok nezastavíš, a tak jsme se počátkem července měli možnost jako jedni z vůbec prvních, byť zatím jen staticky, seznámit s Audi A8 čtvrté generace. Pro značku Audi je premiéra nového sedanu A8 mimořádně významná, vždyť reprezentuje absolutní vrchol jejího současného vývoje a předznamenává věci budoucí, jež se objeví i v dalších typových řadách. Na výstavišti v Barceloně proto vybudovali impozantní zázemí, v němž se nejprve odehrála pompézní multimediální show a posléze jsme zde dostali příležitost nejen si vůz důkladně prohlédnout, ale prostřednictvím několika tematických praktických přednášek se také podrobně seznámit s jeho technickými finesami. Ne všechny zřejmě budou součástí standardní výbavy a jiné se v nabídce objeví až později, nicméně přesto se jim budeme věnovat. Také Audi A8 čtvrté generace bude k dispozici výhradně s pohonem všech kol Quat-tro a ve dvou délkách karoserie (A8/A8 L).
Změny rozměrů jsou minimální, vůz je 5172/5302 mm dlouhý (+37/37 mm), 1945 mm široký (–4 mm) a 1473/1488 mm vysoký (+13/17 mm), přičemž rozvor náprav narostl v obou verzích o 6 mm na výsledných 2998/3128 mm. Nově navržený skelet ASF (viz AR 5/’17) je tvořen ochrannou klecí kolem posádky ze zatepla tvářených ocelí a spojen s prvky z hliníkových slitin, které v celkovém úhrnu představují většinu. Stěna mezi zavazadlovým prostorem a zadními sedadly je z uhlíkových kompozitů a křížová vzpěra mezi horními lůžky předních pružicích vzpěr z hořčíkové slitiny. Hmotnost vozu mezigeneračně mírně narostla a karoserie nyní vyniká o 24 % vyšší tuhostí. Rovněž použité závěsy kol s lichoběžníky vpředu a víceprvkovými závěsy vzadu patří k vrcholům soudobého automobilového inženýrství. Soustava Quattro je u nového Audi A8 na zadní nápravě doplněna aktivním zadním diferenciálem, upravujícím v zatáčkách dělení točivého momentu mezi kola, ke stáčení do zatáčky přispívá řízení zadních kol (v nižších rychlostech se natáčejí proti směru kol předních, ve vyšších ve směru stejném). Samozřejmostí je řízení s proměnným účinkem a převodem. Premiéru u Audi představuje aktivní podvozek Audi AI se vzduchovými měchy, adaptivními kapalinovými tlumiči a kamerou sledující povahu a kvalitu vozovky před automobilem.
Zatímco dosud nejmodernější vozy byly schopné na základě údajů kamery před nerovností pouze upravit charakteristiku tlumení, Audi A8 disponuje elektrickými členy na každém kole, schopnými v přesně vypočítaný moment pohnout kolem nahoru, nebo dolů. Navíc pokud systém zaznamená hrozící boční střet, karoserii na ohrožené straně zdvihne a blížícímu se vozu tak „nastaví“ svůj bytelný práh. Díky komplexnímu řízení a sledování okolí systém zároveň úpravou tlaku v jednotlivých měších brání karoserii v náklonech. Průhledová kresba skeletem však ukazuje, že motor je na rozdíl od rivalů ze Stuttgartu a Mnichova stále až výrazně před přední nápravou, což bude mít neblahý vliv na rozložení hmotnosti, nicméně v tomto případě je velmi pravděpodobné, že co přinese „těžký předek“, sofistikovaná konstrukce náprav a dalších elektronických systémů podvozku bude napravovat. Dalším prvenstvím Audi A8 čtvrté generace se stává přechod z 12V na 48V elektrickou soustavu (paralelní 12V okruh slouží prakticky jen pro komfortní prvky v interiéru). Tato modifikace lépe odpovídá potřebám například výše zmíněných elektrických členů na kolech nebo startér/alternátoru BAS na motoru. Se 48V elektroinstalací jsme se již setkali na osmiválcovém SUV Audi SQ7 (viz AR 6/’16), ovšem tam jde pouze o vedlejší okruh pro napájení aktivních stabilizátorů eAWS a elektrického přeplňovacího kompresoru. Zprvu bude Audi A8 k dispozici s šestiválcovými motory 3.0 TFSI/250 kW (340 k) a 3.0 TDI/210 kW (286 k), později přibudou osmiválce 4.0 TFSI/338 kW (460 k) a 4.0 TDI/320 kW (435 k). Vrcholem nabídky se stane dvanáctiválec W12 s objemem 6,0 l. Všechny pohonné jednotky jsou přeplňované, převzaty byly po důkladné modernizaci z předchozí generace a jsou osazeny „lehce hybridní“ technologií. Jejím srdcem je již zmíněný, řemenem poháněný a do sítě 48 V zapojený generátor BAS s funkcí startéru a alternátoru (při brzdění rekuperuje výkonem až 12 kW).
V rámci rozšířených funkcí soustavy stop/start umožňuje setrvačnou jízdu s vypnutým motorem a jeho bleskové a takřka neznatelné nastartování. Podle výrobce má toto řešení snížit kombinovanou spotřebu až o 0,7 l/100 km. Vzorem střídmosti se ale stane až plug-in hybridní provedení Audi A8 L e-tron quat-tro. Jeho základem bude zážehový šestiválec 3.0 TFSI, jenž spolu s elektromotorem v převodovce a lithium-iontovými akumulátory nabídne výkon 330 kW (449 k), točivý moment 700 N.m a až 50 km jízdy na čistě elektrickou energii. Nabíjet bude možné kromě kabelu také indukčním systémem Audi Wireless Charging skrze v podlaze garáže vestavěnou desku s výkonem 3,6 kW. Všechny motory spolupracují s novou generací osmistupňové samočinné převodovky a s výjimkou základního 3.0 TFSI jsou osazeny aktivními ložisky klikového hřídele pro pohlcování vibrací. Po stránce designu k žádné revoluci nedošlo, jak už to u vozů této třídy bývá. Celá karoserie i příď nové A8 však naživo působí výrazně lehčím dojmem, široká maska chladiče Single Frame přirozeně přechází do světlometů a svými rysy plně odpovídá ostatním současným vozům Audi. Hlavní světlomety HD Matrix LED mají na každé straně 32 samostatně ovládaných LED ve dvou řadách nad sebou a jednu laserovou diodu pro přímý směr (pracuje od rychlosti 70 km/h a prodlužuje dosvit dálkových světlometů údajně až na dvojnásobek).
Včetně zdrojů pro statické nasvětlování zatáček a dynamických blikačů nese každý světlomet HD Matrix LED celkem 138 diod. Působivý je rovněž pohled na zaoblenou záď s opticky průběžným pásem svítilen. Ty využívají progresivní technologie OLED, umožňující bez jakýchkoli světlovodů či dalšího příslušenství dosáhnout přesně a ostře definovaných obrazců. Nová A8 má na každé straně čtyři tyto segmenty, dva pro obrysové a dva pro brzdové svítilny (ostatní svícení zajišťují konvenční LED). Hlavní zbraní vozu této kategorie by však měl být jeho interiér, a také v tomto ohledu nová A8 posouvá hranice myslitelného. Je skutečně prostorný a vhodně rozvržený, na délku mezigeneračně narostl o 32 mm a zavazadlový prostor pojme 505 l zavazadel. Na minimalisticky pojatém pracovišti řidiče proběhl důkladný úklid, jenž i přes desítky systémů, podsystémů a funkcí působí velmi jednoduchým, přehledným a uklidňujícím dojmem. Oslovil nás zároveň vynikajícími autentickými materiály a jejich dokonalým zpracováním. Úklidu za oběť padl dokonce i ovladač vnějšího osvětlení. Místo něj se vlevo od volantu nachází pouze volba Auto, přičemž manuálně lze se-pnout jen parkovací svítilny, zadní mlhovky a třeba za deště pak potkávací světlomety. Jistým zklamáním se stalo nahrazení mechanických prvků již vcelku vyladěného ovládání multimediální soustavy MMI druhou dotykovou obrazovkou, takže se v rozporu s dobrými mravy prémiové společnosti bude řidič „trefovat do obrázků“. Nicméně se stále rostoucím počtem konfigurovatelných funkcí to zřejmě časem nemine ani Mercedes a BMW a v případě nové A8 je zřetelné, že si na této radikální změně dali skutečně záležet. Každý úspěšný stisk je provázen decentním zabrněním do prstu a displej zároveň hraje úlohu tabletu pro vkládání třeba názvu rozhlasové stanice nebo destinace v navigaci, přičemž písmena hledaného slova lze psát nejen jedno po druhém, ale také jednoduše jedno přes druhé, neboť systém vše zvládne vyhodnotit. Horní displej, zcela zarovnaný s povrchem středu palubní desky, sice postrádá fyzické spínače pro rychlý přístup do hlavních kapitol menu, ale podél jeho levé svislé hrany jsou alespoň spínače virtuální, jejichž sestavu a pořadí lze navíc snadno upravovat. Jen o tomto multimediálním světě nového Audi A8 by se dalo napsat hned několik článků a věřím, že se do tohoto světa brzy vrátíme. Dalším velkým tématem, v němž chce být nové Audi A8 protagonistou svého oboru, je rozsáhlá automatizace a všestranná konektivita, shrnutá v Ingolstadtu pod prosté označení Audi AI. Kromě škály komfortních funkcí jde především o aktivní bezpečnost a autonomní jízdu. V posledně zmíněné oblasti nová A8 otevírá 3. úroveň automatizované jízdy, kdy automobil v určitých situacích od řidiče přebírá kompletní řízení vozidla, takže na rozdíl od 2. úrovně již řidič nemusí trvale sledovat dopravní situaci. Není tajemstvím, že někteří výrobci tuto technologii již úspěšně ovládají, takže její zavedení zůstává otázkou legislativy. A také v Audi A8 se budou tyto funkce „otevírat“ postupně. Základem je impozantní artilerie senzorů a kamer sledujících celé okolí vozu, doplněná poprvé v sériové produkci laserovým skenerem vpředu. Tolik naše letmé postřehy z prvního setkání. Nové Audi A8, vyráběné v závodě Neckarsulm, vstoupí na náš trh v průběhu letošního podzimu, kdy budou také zveřejněny ceny a technické specifikace.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)