Náš test
OPEL ASTRA ST 1.6 CDTI (100 kW) – Zajímavá alternativa
Lukáš Dittrich 04.01.2018 06:20
Test
Opel Astra ST sice není žhavá novinka na trhu, ale v souvislosti s řadou nedávných faceliftů v segmentu kombi nižší střední třídy, a především vzhledem k příchodu nové generace Hyundai i30 Kombi, je rozhodně dobré si tento někdy trochu opomíjený model připomenout.
O typu Opel Astra generace K toho bylo napsáno opravdu mnoho. Oficiální premiéra proběhla na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2015, kdy automobilka odhalila novou Astru jak s karoserií hatchback, tak rovnou i v praktičtější a u nás tolik oblíbené variantě ST, tedy kombi. Oficiálně je Astra K v pořadí už jedenáctou generací kompaktního modelu značky Opel, respektive pátou generací typu Astra jako takového. Podrobně jsme vám tento vůz představili v AR 11/’15, v rámci redakčních testů jsme pak vyzkoušeli například hatchback osazený motorem 1.0 Turbo (AR 5/’16) nebo kombi ST s motorem 1.6 CDTI BiTurbo (AR 8/’16). Minulý rok se v kategorii kombi nižší střední třídy udály velké změny. Modernizací postupně prošly typy Škoda Octavia, Seat Leon, Volkswagen Golf i Peugeot 308 a aby toho nebylo málo, představil Hyundai zcela novou generaci i30. Právě Hyundai i30 je typ zřejmě nejvíce mířící na Astru. Zatímco koncernová kombi se svou nabídkou motorů s Opelem trochu míjí, Hyundai nabízí prakticky to samé. Minimálně pokud se budeme bavit o námi testovaném vznětovém motoru. Astru ST pořídíte výhradně se vznětovým čtyřválcem o objemu 1,6 litru ve variantách 70 kW (95 k), 81 kW (110 k), 100 kW (136 k) a vrcholem je již zmíněná dvakrát přeplňovaná verze o výkonu 118 kW (160 k). Hyundai pro svou i30 tak širokou paletu dieselů nenachystal, zájemci mají k dispozici dva čtyřválce.
Opět mají objem 1,6 litru, kdy ten slabší disponuje výkonem 81 kW (110 k) a ten silnější nabídne 100 kW (136 k). Stejně jako tomu je u Opelu. A ještě jedna vlastnost je pro Astru ST a i30 Kombi shodná: cena. Testovaný Opel Astra ST 1.6 CDTI 100 kW přijel v nejvyšší výbavě Innovation opatřené několika příplatkovými prvky, a ještě k tomu dostal samočinnou převodovku. Konečná cena je bezmála 750 tisíc korun. Za Hyundai i30 Kombi zaplatíte v podobné výbavě prakticky stejné peníze. Pro pořádek uveďme, že Škoda Octavia Combi je (nejen) oproti této dvojici dražší, ale také prostornější. Vzhled Opelu Astra asi už znáte. V kontextu modernizované konkurence se rozhodně neztratí. Vůz působí na první pohled robustně, zaujme efektním řešením zadního sloupku (to ale současně snižuje výhled šikmo vzad) nebo optikou předních světlometů. Ty byly v případě testovaného vozu adaptivní diodové, kdy se plynule mění světelný kužel v závislosti na okolních podmínkách. Velmi podobné systémy známe třeba od Mercedesu nebo Audi, Astra byla ovšem vůbec první, kdo tuto věc nabídl také v segmentu nižší střední třídy. Nakonec ale asi vůbec nejvíc zaujme u tohoto vozu jeho velikost. Astra ST je snad až překvapivě velkým vozem. Na délku přerůstá dokonce i Škodu Octavia Combi (4702 mm vs. 4667 mm). Pro srovnání, několikrát zmíněná i30 Kombi je přibližně o deset centimetrů kratší. Už předchozí generace Opelu Astra ST byla zvenčí větší než Octavia, ale tuto výhodu nedokázala v praxi využít, protože její interiér nabízel vzhledem ke konkurenci podprůměrný vnitřní prostor. To už dnes neplatí a tento test je toho dalším důkazem.
Automobilka v době světové premiéry slibovala nárůst o více než dva centimetry nad hlavou cestujících a o 28 mm více prostoru pro nohy ve druhé řadě. A opravdu, uvnitř je vůz mnohem prostornější než dříve. Šířka v úrovni loktů 1457 mm vpředu a 1440 mm vzadu sice patří spíše k průměrným hodnotám (třeba Hyundai i30 je přibližně o dva centimetry lepší, stejně jako Octavia), prostorem pro hlavu ale Astra exceluje. Maximálně jsme od sedáku po strop naměřili vpředu 1055 mm, respektive vzadu 1035 mm. Na takové hodnoty nestačí nikdo z této kategorie s výjimkou Seatu Leon. Pokud jde o podélný prostor pro nohy zadních cestujících, tam samozřejmě kraluje Škoda Octavia, ale ani Opel si nevede špatně. Minimální hodnota od hrany sedáku k přednímu opěradlu činí necelých 130 mm, čímž Astra překonává nejen i30, ale třeba také Peugeot 308 SW. Jinak v interiéru očekávejte kvalitní materiály a solidní zpracování. Zaujmou výborně tvarovaná sedadla, přičemž náš vůz dostal „pouze“ jejich základní verzi. Opel za příplatek nabízí ergonomická sedadla s certifikátem AGR (stojí 9000 Kč za sedadlo řidiče, respektive 15 000 Kč za přední pár). I ta jsme si mohli v minulosti vyzkoušet a nutno podotknout, že jsou přímo skvělá. Pokud patříte ke konzervativnějším řidičům, pak se vám bude líbit uspořádání palubní desky a vůbec všech ovladačů. Ani Opel přirozeně nemůže v dnešní době nemít dotykovou středovou obrazovku, jenže na rozdíl od některých jiných automobilek nabízí Astra pořád na středovém panelu rozumné množství pevných tlačítek. Není to na pohled tak efektní jako „skleněná“ vrcholná obrazovka u Škody Octavia nebo uspořádání středového panelu s naprostým minimem tlačítek v Peugeotu 308 SW, ale pro praktické použití je takové řešení lepší, protože vyžaduje od řidiče méně pozornosti.
Zavazadlovým prostorem ani současná generace Opelu Astra ST neútočí na špičky v segmentu, přestože i tato veličina mezigeneračně narostla. Dříve jste se mohli spolehnout na objem 500/1550 litrů, aktuálně je to 540/1630 litrů. Samozřejmě Octavia Combi se svou základní velikostí 610 litrů vypadá na první pohled mnohem lépe, stejně jako Hyundai i30 Kombi (602/1650 l) nebo Peugeot 308 SW (610/1660 l). Silné stránky Opelu hledejme jinde. Zavazadlový prostor má dokonale pravidelný tvar a více než na délku ložné plochy sází na šířku. Toto řešení je pro běžného uživatele výhodnější, protože je prostor pro zavazadla lépe přístupný. Přesné naměřené rozměry najdete jako vždy v přiložené tabulce. Jednou z bolestí předchozí generace Opelu Astra byla poměrně vysoká hmotnost. Nová platforma přinesla úsporu až 200 kg, což se hodí z pohledu jízdních vlastností i spotřeby. Testovaný vznětový čtyřválec vybavený jedním turbodmychadlem nabízí při objemu 1598 cm3 nejvyšší výkon 100 kW (136 k) a vrchol točivého momentu 320 Nm. Jde o druhý nejsilnější „diesel“ v nabídce, představující rozumný kompromis mezi dynamikou vrcholného „biturba“ a pořizovací cenou. I tento motor umí být svižný, kdy zrychlení z nuly na 100 km/h oficiálně proběhne v případě samočinné převodovky za 10,1 s a nejvyšší rychlost je rovných 200 km/h. Naše měření dynamiky přineslo trochu překvapivé výsledky, protože jsme v průměru dvou pokusů testované Astře naměřili zhruba o půl sekundy lepší čas: zrychlení z nuly na 100 km/h vůz zvládl přesně za 9,58 s. Výsledek by mohl být i lepší, nicméně naladění samočinné převodovky není zrovna sportovní a rychlost změny jednotlivých stupňů je třeba ve srovnání s koncernovým dvouspojkovým DSG poněkud horší.
Na druhou stranu, sedmistupňová skříň DCT automobilky Hyundai řadí ještě pomaleji než klasika od Opelu. Kvůli přítomnosti samočinné převodovky tentokrát berte trochu s rezervou výsledky pružného zrychlení na jednotlivé stupně. Měřit jsme museli bez využití funkce kick-down, protože ta v kontextu automatu a nízkých otáček znamená také podřazení na nižší převod. Dynamika ale motoru rozhodně nechybí a potěší i spotřeba. Celý test jsme ukončili s průměrem 6,5 l/100 km, náš tradiční testovací okruh vůz zvládl za 5,2 l/100 km (měřeno dle dotankování), přičemž palubní počítač ukazoval o dvě deci více. Opel se navíc během měření spotřeby musel vypořádat se dvěma kolonami způsobenými nehodami na naší testovací trase. Normální plynulý provoz by určitě přinesl ještě lepší čísla. Podvozek Astry využívá tradiční koncepci se vzpěrami MacPherson vpředu a jednoduchou zadní nápravou vzadu. Vrcholná zážehová a vznětová motorizace má vzadu ještě takzvaný Wattův přímovod. Jde o mechanické zařízení vylepšující příčnou stabilitu nápravy, naše provedení ovšem tuto věc nenabízí. I tak Astra svým chováním neurazí ani v rychlých zatáčkách. Vůz je ovšem celkově laděn zejména na komfortní cestování. Ve srovnání s některými konkurenty je podvozek výrazně měkčí a táhlejší nerovnosti dokážou vyvolat při rychlé jízdě kývání v podélném směru, nicméně při běžném tempu není na co si stěžovat. Komfort je nadprůměrný, a to i na testovaných 18palcových kolech. Astra může mít ve své výbavě všemožné asistenční systémy, což ovšem v dnešní době není ani u kombíků nižší střední třídy nic výjimečného. Speciální pochvalu si ale zaslouží adaptivní světlomety LED Matrix označené IntelliLux. Ty se skládají ze šestnácti diod (osm v jednom světlometu), kdy je každá dioda ovládána samostatně. Takže v případech, kdy dojedete nějaký vůz nebo se někdo objeví v protisměru, systém pouze deaktivuje konkrétní diody, aby automobil odstínil. Vše funguje velmi spolehlivě. V noci na neosvětlených silnicích nebo třeba i při jízdě po dálnici jsou tyto světlomety vynikající. Za příplatek 35 000 Kč rozhodně stojí. Opel Astra ST určitě není nezajímavý automobil. Nabízí dost místa uvnitř, příjemný podvozek a tichý i úsporný vznětový čtyřválec. Pokud je na vás Octavia moc drahá a sháníte nějakou jinou alternativu z této kategorie, současná Astra je určitě zajímavá volba.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek VGT, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, rozvodový řetěz; olejová náplň 5,5 l; elektronicky řízené přímé vstřikování paliva common-rail; EU6; 1598 cm3 (ø 79,7 x 80,1 mm), 16,0:1, 100 kW (136 k)/3500 – 4000 min-1 a 320 N.m/2000 – 2250 min-1. Šestistupňová samočinná převodovka (3,82 – 2,05 – 1,30 – 0,96 – 0,74 – 0,61 – Z 3,55), stálý převod 3,65; pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami MacPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a kapalinovými teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením př./zad. ø 276/264 mm; ABS/ASR/BA, ESP; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,06 m, pneumatiky Bridgestone Turanza t001, 225/40 R18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2662 mm, rozchod kol 1548/1565 mm; d/š/v 4702/1809/1499 mm; objem zavazadlového prostoru 540/1630 l; objem palivové nádrže 48 l; pohotovostní hmotnost DIN 1415 kg; celková povolená hmotnost 1975 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Největší rychlost 200 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,1 s; spotřeba paliva EU 5,7/3,8/4,5 l/100 km; emise CO2 119 g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)