Náš test
Opel Antara 2.4 – Němec z Koreje
Otakar Gregora 19.10.2011 11:03
Test
Chevrolet Captiva stejně jako sesterský typ Opel Antara prošel nedávno modernizací. Společně se vyrábějí v Koreji s americkou i německou značkou…
První z nich jsme představili v AR 4/’11, druhý jsme nyní podrobili krátkodobému testu. Od premiéry před pěti lety se oba vozy dočkaly modernizace, která zahrnuje nejen upravené karoserie, ale i řadu novinek poháněcích soustav a výbavy (pro srovnání viz test Captivy v AR 3/’08). Přes prokazatelnou příbuznost jsou však Captiva a Antara dvouvaječná dvojčata, neboť se liší detaily designu karoserie i jejího interiéru a výbavy. Antara zaujme dynamickým vzhledem dvouprostorové karoserie, na první pohled prozrazující příslušnost ke kategorii SUV. Hlavními znaky jsou robustní příď s dělenou maskou chladiče, větší světlá výška a plastová ochrana obvodu spodku karoserie proti poškození. Interiér s poněkud výše uloženými sedadly je dobře přístupný díky velkému úhlu otevírání bočních dveří, rovněž tak zavazadlový prostor pod výklopnou zadní stěnou.
V karoserii testované pětimístné verze (nabízí se i sedmimístná) je dostatek místa pro cestující i zavazadla. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1480/1420 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 1020 až 1080 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1500/1420 mm, resp. 1000 mm. Vzadu mají cestující dost místa i pro nohy, neboť i za zcela vzad posunutými předními sedadly je mezera 180 mm, která se po jejich přesunutí do střední polohy zvětší na komfortních 280 mm. Zavazadlový prostor je za vzpřímenými zadními opěradly dlouhý v rovině podlahy 900 mm, z největší šířky 1320 mm v zadní části zúžený mezi podběhy na 970 mm a pod svinovacím krytem vysoký 430 mm. Sklopením zadních opěradel do roviny podlahy se ložná délka zvětší na nejméně 1650 mm. Zavazadlový prostor se u vozů bez náhradního kola zvětší i využitím místa pod výklopnou podlahou ve 200 mm hlubokých dutinách vyjímatelné vložky. Uspořádáním ani výbavou interiéru se Antara neliší od běžných cestovních vozů střední třídy, nepostrádá však ani typické znaky své kategorie.
Od Captivy se liší zejména pracovištěm řidiče, tvarem dvousměrně seřiditelného volantu či uspořádáním středového panelu přístrojové desky a některými prvky výbavy. Ta se nabízí ve třech úrovních Essentia, Enjoy a Cosmo. V základní má standardně např. šest airbagů včetně okenních pro obě řady sedadel, dálkově ovládané centrální zamykání, elektrické ovládání skel všech dveří, manuální klimatizaci, audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3 a sedmi reproduktory, přední mlhovky aj. Testovaná výbava Cosmo má navíc automatickou klimatizaci, vyhřívaná přední sedadla, termoreflexní čelní sklo, dešťové čidlo, tempomat, palubní počítač s barevným monitorem a navigací, kožené čalounění, či parkovací čidla. Za příplatky řádu až desetitisíců korun se nabízí řada prvků a soustav mimořádné výbavy, jako např. xenonové světlomety, vpřed sklopné opěradlo spolujezdce, elektricky ovládaná vyhřívaná a sklopná zpětná zrcátka, systém kontroly tlaku v pneumatikách, střešní okno, integrovaný nosič jízdních kol FlexFix, parkovací kamera aj.
Dílenské zpracování interiéru je pečlivé, jeho akustická izolace velmi účinná a kvalita použitých materiálů vcelku dobrá, odpovídající ceně vozu. Koncepci poháněcí soustavy a podvozku převzala nová Antara od předchozího typu, liší se však konstrukcí některých soustav i jejich detailů, podrobených dalšímu vývoji a změnám pro zlepšení vlastností. Nejvýraznější změnou jsou tři nové motory, z nichž jsme vyzkoušeli zážehový čtyřválec. Neméně významnou novinkou je šestistupňová převodovka, dobře sladěná, jejíž nejvyšší stupeň má funkci vestavěného rychloběhu (největší rychlosti odpovídají otáčky asi 4360 min‑1, tedy blízko vrcholu točivého momentu). Soustava pohonu všech kol (nabízí se i typ s pohonem jen předních kol) má nezměněnou funkci nevyžadující zásah řidiče, o rozdělní hnacího momentu na kola obou náprav podle trakčních podmínek se stará mezinápravová spojka. Podvozek byl převzat z předchozího typu s malými změnami, k nimž patří lepší sladění pružin a tlumičů, zlepšující chování vozu při jízdě na horších vozovkách a zaručující vcelku vyhovující kompromis jízdních vlastností a komfortu.
Novinkou je elektrická parkovací brzda. K pohotovějšímu ovládání přispělo poněkud strmější řízení, jež by si však zasloužilo větší přesnost. Zvláštní zmínka patří asistentu pro sjíždění strmých svahů. Při jízdních zkouškách testovaný vůz uspokojil dynamickými vlastnostmi, k výsledkům měření však poznamenejme, že platí pro vůz jen částečně zatížený řidičem. Využije‑li se povolená celková hmotnost, je při odpovídající výkonové hmotnosti 18,3 kg/kW třeba počítat se zhoršením temperamentu. Méně spokojeni jsme však se spotřebou paliva, kterou lze jen při souhře příznivých podmínek stlačit v průměru pod 9,0 l/100 km. Jízdní vlastnosti jsou vcelku dobré, díky pohonu všech kol se Antara chová v zatáčkách takřka neutrálně a vzdor větší výšce se naklání jen v přijatelných mezích. Motor má kultivovaný běh a jeho akustický projev neovlivňuje jízdní komfort. Řazení je dosti přesné, mohlo by však být lehčí.
Naopak řízení nevyniká přesností a klade na řidiče větší nároky v mezních situacích, vyžadujících rychlé a přesné reakce. Směrová stabilizace je však dobrá a citlivost na boční vítr je vzhledem k dosti velké boční ploše malá. Díky větší světlé výšce, pohonu všech kol a jejich rozměrům umožňuje Antara i jízdu v lehčím terénu s většími podélnými sklony a mělčími brody. Zajímavým zážitkem je sjíždění strmých svahů, na nichž se řidič musí věnovat jen řízení, vše ostatní obstará soustava udržující bezpečnou rychlost a ovládající brzdy. Přitažlivost Antary zvyšují i příznivé ceny, základní typ s motorem 2.4, pohonem jen předních kol a výbavou Essentia byl v době testu od 489 900 Kč (více na www.opel.cz).
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)