Náš test
Opel Astra 1.7 CDTI - Hvězda IV. generace
Otakar Gregora 06.10.2010 00:17
K nejnovější generaci Opel Astra, podrobně představené v AR 8/’09 a 2/’10, se vracíme krátkodobým testem typu se vznětovým motorem…
Nová Astra čtvrté generace budí na první pohled pozornost dynamickým designem a výraznými liniemi dvouprostorové karoserie, s jejíž členitou čelní stěnou kontrastuje oblá záď. Profilu dominuje plynulá křivka značně skloněného čelního skla a navazujícího oblouku střechy, svažující se k odtokové hraně nad sklem výklopné zadní stěny. V souladu se všeobecnými tendencemi povyrostla proti předchozímu typu ve všech směrech, je bezmála o 170 mm delší, o 55 mm širší a o 50 mm nižší, čemuž odpovídá i její nová základna, podvozek s větším rozvorem náprav i rozchodem kol. Nadprůměrně velký úhel otevírání všech dveří a vysoko se otevírající zadní výklopná stěna usnadňují přístup k sedadlům i zavazadlovému prostoru.
Nejen celkové rozměry, ale i dobré využití obestavěného prostoru karoserie umožnilo zvětšit interiér. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1480/ 1400 mm a výšku stropu nad seřiditelnými sedáky 930 až 1020 mm, v odpovídajících místech zadních sedadel 1440/1340 mm, resp. 960 mm. Místo pro nohy před zadními sedáky závisí na poloze předních sedadel. Jsou-li posunuta zcela vzad, je to sice jen těžko využitelných 50 mm, ale ve střední poloze již dostatečných 170 mm. Pozornost zaslouží vícenásobně variabilní zavazadlový prostor, jehož tuhou skládací podlahu lze snadno přemístit do některé ze tří poloh. V základním uspořádání za vzpřímenými zadními opěradly je dlouhý v rovině podlahy 780 mm, široký 1030 mm a pod výklopným krytem vysoký v závislosti na poloze podlahy 370 až 530 mm. Sklopením zadních opěradel na sedáky se ložná délka zvětší na nejméně 1470 mm.
S přitažlivým vzhledem karoserie ladí design interiéru, jehož celkové řešení a uspořádání vyhovuje náročným požadavkům komfortu, bezpečnosti i ergonomie. Na pohodlných sedadlech s dobře tvarovanými a přiměřeně tuhými polštáři má pět cestujících dost místa ve všech směrech, řidič a jeho spolujezdec i dobré boční vedení a možnost seřizování polohy ve velkém rozsahu. Výbava přístrojové desky je sice logicky rozdělena do dvou zón, s přehlednými kruhovými přístroji před volantem, jisté rozpaky však budí velký středový panel doslova přeplněný desítkami ovládacích prvků, k jejichž bezchybnému ovládání je třeba dost dlouhý zácvik.
Nová Astra patří k nejlepším vozům nejen své třídy i bohatstvím výbavy, nabízené v úrovních Essentia, Enjoy, Cosmo a Sport. Testovaný typ s výbavou Cosmo měl z palety standardních prvků např. sadu Cosmo Plus (přepínání světel s detekcí tunelů, dešťové čidlo), elektrické ovládání skel předních dveří a vyhřívaných zpětných zrcátek, světlomety s funkcí denního svícení, elektrickou parkovací brzdu, tempomat, samočinnou dvouzónovou klimatizaci, přední mlhovky, multifunkční volant, palubní počítač či audiosoustavu se sedmi reproduktory, přehrávačem CD, grafickým informačním displejem a konektorem AUX. Za příplatky měl z mimořádné výbavy např. navigační soustavu, systém odpružení Flex Ride a víceúrovňově variabilní zavazadlový prostor. Velmi dobré je nejen dílenské zpracování všech detailů, ale i kvalita materiálů obložení a čalounění.
Podrobnosti o poháněcích soustavách a podvozku nové Astry jsme přinesli již při jejím představení v AR 2/’10, a tak uveďme jen nejvýznamnější o testovaném voze. Z osmi alternativních motorů jsme vyzkoušeli výkonnější verzi přeplňovaného dieselu 1.7 CDTI v kombinaci se šestistupňovou převodovkou. Motor nejnovější generace s dostatečným výkonem a příznivým průběhem točivého momentu má klidný běh a dobře tlumený hluk, prosazující se výrazněji jen v nízkých otáčkách. S jeho charakteristikou je dobře sladěno odstupňování převodovky, jejíž nejvyšší stupeň má funkci rychloběhu (nejvyšší rychlosti dosahuje na V. /VI. stupeň při 4200/3400 min 1).
V konstrukci podvozku převažují vesměs řešení osvědčená u vozů střední třídy, jedinou výjimkou je doplnění klikové zadní nápravy modifikovaným příčným Wattovým přímovodem (u nezávislého zavěšení kol ojedinělým), ustavujícím vlečená ramena nápravy v příčném směru a přesně definujícím jejich pohyb v celém rozsahu zdvihu kol. Požadavkům na moderní vůz střední třídy odpovídá i konstrukce a účinnost dalších skupin podvozku, tedy řízení, brzd i pružicí soustavy, jejichž základní údaje jsou v připojeném přehledu. Nová Astra samozřejmě nepostrádá ani soustavy zvyšující aktivní bezpečnost, vesměs elektronicky řízené, kromě ABS s brzdovým asistentem i stabilizační a protiprokluzovou. Testovaný vůz měl navíc interaktivní podvozkový systém Flex Ride, umožňující řidiči vybrat některý ze tří režimů Sport, Tour nebo normální.
První dva se volí takto označenými tlačítky na přístrojové desce. V každém režimu jsou aktivovány elektronické systémy řízení tlumení, ovládání akcelerátoru a řízení. Režim Sport je přizpůsoben sportovnějšímu stylu jízdy tvrdší charakteristikou tlumičů, rychlejší reakcí motoru na pohyb pedálu plynu a snížením účinnosti posilovače řízení. Opakem je režim Tour, zvyšující jízdní komfort. Oba režimy odlišuje i podsvětlení základních přístrojů; červené, resp. bílé. Po opětovném stlačení tlačítek se změní nastavení na normální, odpovídající standardním hodnotám. V kterémkoli režimu se neustále analyzují skutečné jízdní vlastnosti, reakce řidiče a okamžitá dynamika vozu. Zjistí-li se větší odchylka, změní automaticky po dobu jejího trvání řídicí jednotka nastavení v rámci zvoleného režimu. Je-li například třeba v režimu Tour při průjezdu serpentinami prudce zabrzdit, změní se pro zvýšení stability vozu nastavení odpružení na režim Sport.
Jízdní zkoušky a obvyklá měření prokázaly vesměs velmi dobré vlastnosti nové Astry. V režimu Sport jsou zejména jízdní vlastnosti, resp. chování vozu v nejrůznějších situacích vynikající a umožňují velmi temperamentní jízdu s pocitem naprostého bezpečí, aniž by na kvalitní vozovce znatelně utrpěl komfort. Ten ovšem preferuje režim Tour, zatímco normální nastavení vyhovuje vyváženému kompromisu požadavků na jízdní vlastnosti, ovladatelnost a pohodlí. Se zkoušeným vznětovým motorem je Astra nejen dostatečně temperamentní, ale i úsporná, průměrnou spotřebu lze snadno udržet mezi 5 a 6 l/100 km a vystačit tak s plnou nádrží na tisíc kilometrů.Díky svému přitažlivému vzhledu, velmi dobrým jízdním i užitným vlastnostem a celkové vysoké kvalitě patří nový Opel Astra k nejlepším ve své třídě a bude nepochybně vyhledávaným rodinným vozem. V době testu byla základní (akční) cena testovaného vozu s výbavou Cosmo 486 900 Kč, zájemci však mohou vybírat z řady v cenovém rozpětí od 336 600 Kč za 1.4 Essentia po 501 900 Kč za 2.0 CDTI Cosmo.
Zdroj: Automobil 09/10
Autor: Ing. Otakar Gregora
MOTOR | typ A17 DTR, řadový vznětový čtyřválec ECOTEC, uložený napříč před přední nápravou; 1686 cm3 ( 79 x 86 mm), 18:1; 92 kW (125 k)/ 4000 min 1, 280 N.m/2000 až 2700 min 1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; dvouhmotový setrvačník; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; oxidační katalyzátor, DPF; přímé vstřikování paliva common rail, největší vstřikovací tlak 180 MPa; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 120 A, akumulátor 12 V – 75 A.h. |
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ | jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka (3,82 – 2,05 – 1,30 – 0,96 – 0,74 – 0,61 – Z 3,55); pohon předních kol, stálý převod 3,65. |
PODVOZEK | bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s trojúhelníkovými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou a příčně ustavenými modifikovaným Wattovým přímovodem; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením) 300/292 mm; elektrická parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant 370 mm, 2,7 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7J x 18, pneumatiky Bridgestone Potenza 235/45 R 18; nouzové náhradní kolo s pneumatikou T115/70 R 16. |
KAROSERIE | samonosná ocelová; dvouprostorová čtyřdveřová pětimístná s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem (hatchback). |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2685 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1544/1558 mm; d/š/v 4419/1814/1510 mm; světlá výška 100 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1503/2020 kg; objem zavazadlového prostoru 370/1235 l; objem palivové nádrže 56 l. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) | největší rychlost 195 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,5 s; spotřeba paliva EU 5,7/4,1/4,7 l/100 km; emise CO2 124 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 10,9/11,4 m. |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)